www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Proiect School...halp!


Daiabitiz Uyup Zwurp

Recommended Posts

salutare.am de facut pt scoala un proiect despre identitatea nationala,si in vederea realizarii trebuie sa chestionez some people si sa folosesc raspunsurile.

o sa atasez aici chestionarul.e destul de urgent.daca are vreunul/vreuna dintre voi chef de raspuns la 9 intrebari v-as fi foarte multumitor.

numai bine ,RGC!

 

 

 

 

damned_guitar@yahoo.com

chestionar.doc

Edited by PEAVEY4EVER
Link to comment
Share on other sites

1. Ce-i aia "spirit national" ? Ceva gen "Noi suntem romani, noi suntem aici pe veci stapani?"

 

2. "Sa moara capra vecinului". Explica de minune istoria zonei.

 

3. Absolut deloc. De ce ? Granitele si natiunile sunt niste concepte arbitrare.

 

4. Sunt complet indiferent.

 

5. Da. Pe motiv de nivel intelectual si educational scazut.

 

6. Eu personal ma simt jenat doar de greselile facute de persoana mea.

 

7. La fel cum privim si noi pe altii - prin prisma unor stereotipuri fara prea mare legatura cu realitatea.

 

8. Voi afla cand voi pleca.

 

9. Da. Pentru ca nivelul de trai e mai bun. Si pentru ca nu-i Romania.

 

Sper ca iti sunt de folos raspunsurile.

Link to comment
Share on other sites

1. Ce-i aia "spirit national" ? Ceva gen "Noi suntem romani, noi suntem aici pe veci stapani?"

 

2. "Sa moara capra vecinului". Explica de minune istoria zonei.

 

3. Absolut deloc. De ce ? Granitele si natiunile sunt niste concepte arbitrare.

 

4. Sunt complet indiferent.

 

5. Da. Pe motiv de nivel intelectual si educational scazut.

 

6. Eu personal ma simt jenat doar de greselile facute de persoana mea.

 

7. La fel cum privim si noi pe altii - prin prisma unor stereotipuri fara prea mare legatura cu realitatea.

 

8. Voi afla cand voi pleca.

 

9. Da. Pentru ca nivelul de trai e mai bun. Si pentru ca nu-i Romania.

 

Sper ca iti sunt de folos raspunsurile.

 

 

 

era mai nice daca erau ceva mai dezv,dar lol,si sarac si cu pretentii.multumesc mult.nu credeam ca o sa scrie cineva.

multumesc mult man.:) :)

Link to comment
Share on other sites

1. Spirit national exista, doar ca el nu va iesi la iveala in viata de zi cu zi. Ne place sa uitam ca suntem romani.

2. 'sa fie bine la copiii mei', un fel de.. nu conteaza cat distrug in jurul meu, daca imi pot trage un folos. probabil vine din faptul ca intrun anume trecut au existat ceva lipsuri :)

3. irelevant, nu ma pot simti ca minoritate si nu pot intui ce ii face pe ei sa se simta romani.

4. este un imn.. e menit sa creeze o stare de incredere si mandrie. nu mi se pare reprezentativ pentru romani. poate ca pentru unele momente din istorie este, dar nu cred ca versurile acelea ne caracterizeaza ca popor

5. la fel de irelevant ca si 3 :)

6. poate frica de munca.. si daca da, atunci ar trebui sa o inhibam, nu sa o ascundem

7. lumea civilizata nu discrimineaza o natie pentru indivizi. chiar daca (cum facem si noi) se tinde catre o categorisire pe baza unor trasaturi de caracter. deci, suntem vazuti fiecare in parte ca persoane. bine sau rau

8. da

9. da. pentru ca romania devine pe zi ce trece mai kitsch. not cool

Link to comment
Share on other sites

1-Cred ca fiecare din noi avem macar 1 motiv sa fim mandri ca suntem romani (deci sa avem spirit national) .Eu sunt mandru de zona noastra montana de exemplu.

2-Capacitatea de a ne fura singuri caciulile.Nu o pot asocia cu trecutul,caci a-ti fura propria caciula pare a fi un "curent" recent.

3-Daca as apartine unei minoritati etnice in RO nu mi-as pune problema apartenentei.mai degraba m-as stradui sa supravietuiesc...foarte putini dintre noi respectam umanitatea si nu culoarea/religia etc.

4-Cuvinte mari.prea putini se ridica la valoarea lor.

5-Daca as incepe sa ii discriminez...m-am integrat perfect!sunt unde mi-e locul! si da, as face-o.

6-Caracterele sunt ca si parerile(ca sa nu zic altceva :) ).Fiecare are cate unul.

7-Exemple la noi "Galbejiti cu **** mica" , "Unguri cu ceafa lata" etc.Sunt absolut sigur ca avem si noi astfel de apelative in viziunea altor popoare.Borat,Top Gear etc...

8-Foarte usor.

9-Nu as face-o.La noi se vinde "cea mai buna chitara cu 4 doze duble si cele mai bune corzi".Sunt multe resurse de exploatat daca esti istet.

 

Sper ca ti-am fost de ajutor :)

Link to comment
Share on other sites

Auauau...multumesc mult people:D

 

Mi-ati fost de mare ajutor.Chiar va multumesc ca v-ati luat putin din timp si v-ati exprimat parerile referitor la tema asta.

Va doresc o seara placuta.Teoretic,se poate "inchide":)

Dar am putea sa si continuam si sa dezbatem,de ce nu?

 

Salutare si respect tuturor!

 

Vlad

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.