www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dezacordata ?


Guest Radu2k4uS
 Share

Recommended Posts

Tocmai mi-am luat o chitara si cand incerc sa cant se aude un bazait ciudat .... E dezacordata ???

 

Daca abia ai cumpart-o 99% e dezacordata. Cei din magazin nu stau sa acordeze chitarile zilnic.

 

 

Dar tu nu-ti dai seama daca e dezacordata?

 

Ce chitara e? E posibil sa aiba si fretbuzz.

Link to comment
Share on other sites

folosesti programul APTuner si un microfon pt a acorda chitara.

 

cu fretbuzzul e mai complicat dar daca citesti cu atentie pe net te prinzi daca ai asa ceva (e un zbarnait care se intampla cand coarda atinge fretul urmator celui pe care o fixezi cu degetul=ai corzile prea jos sau gatul e curbat aiurea sau un fret e mai inalt decat trebuie) toate se rezolva dar trebuie atentie si rabdare pt ca poti strica chitara daca exagerezi/fortezi reglajele.

Link to comment
Share on other sites

Ia stai putin, tu nu folosesti un acordor? Nu stiu daca are rost sa te intreb daca recunosti un Mi dupa auz

Anyway, gatul e tensionat, trebuie sa iti reglezi actiunea corzilor. E necesar sa aiba o anumita arcuire, in gat se afla o tija cu imbus la unul din capete, in stanga rotind strangi si in dreapta lasi liber gatul, iar distanta recomandata este de 2-3 (maxim) mm la corzile mi si sol si 4-5 mm (maxim) la Mi la re.

Daca nu poti sa o faci singur cere ajutorul unui lutier.

Tocmai mi-am luat o chitara si cand incerc sa cant se aude un bazait ciudat .... E dezacordata ???
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca nu e lemnul destul de uscat. sau ca lacul nu este bine pus :)

 

ontopic... bazait ciudat e un termen foarte generic... poate poti sa il compari cu ceva.

oricum.. ia si acordeaza chitara (ceea ce, apropos, este o activitate zilnica, nu e ca revizia la masina) si dupa aceea vezi daca persista bazaitul.

 

ce chitara ai luat pana la urma?

Edited by onrewind
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.