www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara?


Guest Radu22
 Share

Recommended Posts

Salut!

As vrea sa imi iau o chitara noua,una acustica.Un pack cu tot cu husa,tuner etc.M-am gandit la un pack

Ibanez V50NJP.Imi recomandati altceva mai bun???E buna firma Ibanez???Precizez ca am un buget de 1000 RON,de asta ma gandeam ca poate gasesc ceva mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Salut!

As vrea sa imi iau o chitara noua,una acustica.Un pack cu tot cu husa,tuner etc.M-am gandit la un pack

Ibanez V50NJP.Imi recomandati altceva mai bun???E buna firma Ibanez???Precizez ca am un buget de 1000 RON,de asta ma gandeam ca poate gasesc ceva mai bun.

nu mi-au placut niciodata acusticele ibanez... am incercat multe, eu zic ca e mai bine sa incerci takamine... mi s-au parut cu mult mai bune pentru pretul lor fata de ibanez.

 

LE: Mergi la magazin si incearca o d'asta :).

Edited by AlinMetallica
Link to comment
Share on other sites

nu mi-au placut niciodata acusticele ibanez... am incercat multe, eu zic ca e mai bine sa incerci takamine... mi s-au parut cu mult mai bune pentru pretul lor fata de ibanez.

 

LE: Mergi la magazin si incearca o d'asta :) .

 

"jos palaria !" in general cand e vorba de acustice takamine dar aia pe care ai indicat-o nu se ridica de fel la standardul ala.M-as orienta spre takamine numai la un buget de peste 14 milioane.

Eu sunt de parere ca acusticele ibanez au un raport calitate pret foarte bun si sunt cam subestimate spre deosebire de electricele ibanez unde e exact invers.Am avut un ibanez pf60sece si e o chitara foarte buna la pretul ei,suna foarte bine,nu foarte sonor dar la cat de voluminoasa era nici n-avea cum mult mai mult, insa mediile si inaltele sunau excelent...doar basii nu foarte definiti pentru ce vreau eu sa cant(delta blues).Oricum o chitara buna la cat am dat(760ron),finish ireprosabil...fata din doua bucati frumoase de molid masiv...Am dat-o ca s-a ivit o ocazie sa o schimb pe un les paul.

Urmatoarea mea acustica tot ibanez va fi,am pus ochii pe asta:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1599

jumbo cu fata de molid masiv si spate si laterale de artar la 800ron...ce producator mai ofera?Asta va fi pt ca un Epiphone EJ 200 CE e cam peste bugetul meu in perioada asta.

 

Ibanez V50NJP.Imi recomandati altceva mai bun???E buna firma Ibanez???Precizez ca am un buget de 1000 RON,de asta ma gandeam ca poate gasesc ceva mai bun.

nuuu pack! ibanezul ala e cam cam cel mai slab pe care poti sa-l iei.

Incearca:

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1214

http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=1903

http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Elec...r-HW-300-E--AM/

Link to comment
Share on other sites

Am avut un ibanez pf60sece si e o chitara foarte buna la pretul ei,suna foarte bine,nu foarte sonor dar la cat de voluminoasa era nici n-avea cum mult mai mult, insa mediile si inaltele sunau excelent...doar basii nu foarte definiti pentru ce vreau eu sa cant(delta blues).

Eu am un AW28 care are basii (+mediile) atit de definiti incit suna un pic prea tare in comparatie cu inaltele :)

 

Ca sa vorbesc si la subiect, am avut packul V50NJP la inceput (inca mai folosesc de la el cureaua, acordorul, husa). Nu e rau pentru pretul sau, insa la 1000 de lei gasesti ceva mai bun - un solid top.

Pe linga ce s-a mentionat deja, am inteles ca si Cort sau Aria mai fac chitare bunicele in gama asta de pret.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.