www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Incepator


Guest Radu2k4uS
 Share

Recommended Posts

Guest Radu2k4uS

Nu prea stiu multe despre chitari, si as vrea sa va pun o intrebare....

Vreau sa imi cumpar o chitara si vreau sa stiu daca una Hora Reghin Western 12204 ar fi buna pentru un incepator ? Daca nu sunt bune recomandati-mi ceva.

Si mai intreb ceva... Am 15 ani si as vrea sa stiu ce marime trebuie sa fie chitare 3/4 sau 4/4.

Link to comment
Share on other sites

Guest Pacalici

 Distanta dintre corzi si grif la reghin western e destul de mare si o sa iti fie destul de greu sa inveti pe ea....da stii cum e: ce nu te omoara te face mai puternic :))....eu pe o hora reghin am invatat si pana de curand nu prea m-a deranjat.....eu zic ca este o chitara buna pt incepatori,raportul calitate pret e destul de bun.Cat despre marime...aici conteaza cu care te simti tu mai bine...insa 4/4 ar fi indicat :)

 

Toate cele bune :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Radu2k4uS

Mersi pentru indicatii. Crezi ca distanta prea mare dintre griff si corzi s-ar putea sa ma incurce sa invat sa cant ??? Daca da, recomanda-mi alta chitara la un pret accesibil.

Link to comment
Share on other sites

Guest Pacalici

Depinde ce vrei sa inveti sa canti...adica pt folk si chestii in care folosesti acorduri si in special primele fret-uri nu e problema (adica chestii de inceput)....cu cat inaintezi pe fret-uri cu atat distanta corzi-grif este mai mare...oricum problema asta se poate rezolva......da nu te sfatuiesc sa incerci tu acasa :)....si cat despre alta chitara cauta si tu pe la sectiunea vanzari...pun pariu ca gasesti ceva bun...insa eu zic ca hora merge pentru inceput :).....acum vezi si ce o sa zica si ceilalti :)

 

si daca te intrebi "ce e cu distanta asta?" rasp e simplu:va trebui sa apesi ceva mai tare pe corzi si o sa te doara degetele putin mai mult :lol:) insa treci peste :-j....da asta daca ai de gand sa faci solistica

Link to comment
Share on other sites

distanta aceasta, pe numele ei actiune, este, in general reglabila. unul din procedee esce acel cv inauntrul eu, care se numeste truss rod. nu e cazul sa iti faci griji de asa ceva.

 

ca la orice altceva, si la chitare cu dai mai multi bani cu atat e mai buna. asta inseamna ca, printre altele, si actiunea chitarelor mai scumpe e mai bine reglata, de obicei mai joasa.

 

si, ajungand la intrebarea ta, hora poate fi o chitara buna pentru incepatori. singura problema e ca nu au o calitate constanta, asa ca va trebui sa mergi cu cineva care se pricepe cat de cat sa aleaga o chitara pentru tine. daca nu tii neaparat sa fie noua chitara, in aceeasi bani ai putea lua ceva mai bun, second hand.

 

ca si dimensiune, copiii de 15 ani pe care ii mai stiu eu canta pe 4/4. doar daca esti foarte micut pentru varsta ta ar fi nevoie de 3/4, dar probabil ca in scurt timp vei avea nevoie de 4/4

Link to comment
Share on other sites

http://www...ro/stagg-c92/stag...203bk-p229.html

 

iti recomand chitara asta

asa are un prieten..suna mult mai bine decat multe chitari mai scumpe si are actiunea foarte joasa(corzile apropiate de grif)..este buna si pentru un chitarist cam la nivel de avansat..te va satisface mult timp...daca iti iei o hora dupa 1 an vei vrea alta chitara...greseala asta am facut-o si eu..

Link to comment
Share on other sites

http://www...ro/stagg-c92/stag...203bk-p229.html

 

iti recomand chitara asta

asa are un prieten..suna mult mai bine decat multe chitari mai scumpe si are actiunea foarte joasa(corzile apropiate de grif)..este buna si pentru un chitarist cam la nivel de avansat..te va satisface mult timp...daca iti iei o hora dupa 1 an vei vrea alta chitara...greseala asta am facut-o si eu..

 

1. broken link

2. poti nimeri hore mult peste staggul acesta. chestia cu suna mult mai bine devine un lait-motiv. cam ce suna bine si ce nu cand vine vorba de o acustica? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Am un buget de 350-370... Si ce credeti : pentru un incepator ar fi mai buna o clasica ???

 

 

Depinde... Daca faci cu profesor de chitara clasica e mai bine sa iei clasica. Daca in general te dedici chitarei clasice normal ca iei clasica. Daca vrei folk->blues->rock->alternative->metal si asa mai departe ia o acustica. La acustica imi place mult mai mult sunetul si se dezacordeaza mult mai greu decat o clasica.

Link to comment
Share on other sites

OK ms... dar chiar nu stiu ce sa iau ... eu credeam ca Hora sunt chitare bune, dar vad ca nu e asa...

 

Cum mai zicea cineva de pe forum: " Chitarele Hora sunt bune cand nu ai cu ce sa le compari"

Cat despre Fender CD 60, am cumparat chitara acum 2 saptamani. Merita toti banii.

Mai strange putin si cumpara ceva bun.

Link to comment
Share on other sites

Guest Gady_paul

Si eu am incept pe aceasta chtiara (exact acelasi model) si desi mi-a cam facut degetele praf (si inca mi le face) nu mi-a parut rau. Cand am pus mana pe o electrica nici nu ii simteam corzile. E mai dificil de cantat la ea dar merita pe viitor, desi daca as lua-o de la capat, nu as alege-o tot pe ea. :)) una peste alta, e ok pentru inceput

Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'

Ai putea sã începi pe o chitarã electricã. Avantaje: corzile sunt mai ușor de apãsat, pe clean sunã cam la fel ca o acusticã, poți aborda genuri pe care nu prea le poți aborda cu acustica.

 

Ai putea sã iei în bugetul ãsta Hora Iris (320 RON) sau o Aria STG-003, STG-005, etc: http://www.mcmusic.ro/product_view.php?Bra...dProductID=2135

Link to comment
Share on other sites

Guest spirache necsulescu

orice chitara care are corzi si sta acordata E BUNA... lasati copilu' sa invete si nu-l mai aburiti cu actiunea si marimea.

Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'

Eu tot rãmân la pãrerea cã e mai bine sã-ți iei o electricã. Dacã înveți sã cânți pe acusticã, peste câteva luni, un an, tot vei vrea sã cumperi o electricã, așa cã de ce sã nu o iei de acum?

Link to comment
Share on other sites

Guest Aron Virginas
Daca cineva mai are o chitara Hora Western as vrea sa stiu daca il deranjaza (actiunea) cand canta...

 

Sora-mea are o chitara Hora Western, pe care imi mai imprumuta cand am nevoie de chitara acustica. Actiunea este in jur de 7 mm la ultimele taste si pot sa spun ca este un fapt deranjant.

 

Daca canti doar acorduri deschise (cum este probabil in primul sau primii ani de studiu), nu are trebui sa te deranjeze. Insa mai bine iti cumperi o chitara care sa te poate satisface multi ani la rand.

 

Uite de exemplu: http://www.muzikia.ro/Chitare/Chitare-Acus...a-Hohner-HW220/

 

Nu este mult peste bugetul tau disponibil, si este o chitara mai mult decat decenta dupa parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Guest soldatu'

La electricã am la fretul 12 o acțiune între 2 și 3 mm. Combinat cu faptul cã sunt corzile mai subțiri și mai moi, asta face din mine one happy beginner. Adicã mã dor puțin degetele când exersez acordurile, pentru cã apãs corzile ca animalul, dar durerea e mult mai micã decât atunci când aș apãsa corzi mai groase cu action mare.

 

Ia și asta în considerare.

 

Știu cã se spune cã ce nu te omoarã, te face mai puternic, totuși ideea este sã înveți sã cânți la chitarã, nu sã faci concurs care are bãtãturi mai puternice. Am mai încercat pe o chitarã rece Stagg și vreau sã zic cã doare mult mai tare decât atunci când exersezi acordurile pe chitarã electricã.

Link to comment
Share on other sites

eu personal am atins vreo 4 acustice hora...toate erau jalnice putin spus..nu stiu daca au si bune..eu am de la hora o clasica care imi place foarte tare si e bunicica..dar chitari tip western bune la ei n-am vazut

Link to comment
Share on other sites

Nu are rost sa te chinuiesti cand poti face mai multe fara chin. Nu vad nici un motiv pentru care sa doinesti cu un action mare cand, pentru a te putea misca in voie, iti trebuie un action mic. E ca si cum ai manca paine uscata in loc de proaspata, avand bani de paine proaspata. Nu gasesc logica nicicum. Daca mi-ar pica in mana acuma o lopata cu un ditamai action-ul, as da-o de pamant in secunda imediat urmatoare.

Banuiesc ca vrei sa inveti sa canti si dupa aia sa canti la chitara, nu sa te martirizezi si sa-ti buleshti degetele inutil, nu? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.