www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Acustica Vs Chitara Clasica


Guest BadGuy3
 Share

Recommended Posts

Guest BadGuy3

Mie mi sa sugerat sa iau lecti de chitara acustica...dar as vrea sa stiu care este diferenta intre cea acustica shi cea clasica

Link to comment
Share on other sites

Guest Alexi256

prima diferenta este ca au corzile diferite:

acustica are corzi de metal

clasica are corzi de nylon

pe clasica e mult mai usor de cantat datorita presiunii aplicate pe coarda...

Link to comment
Share on other sites

NU stiu ce sa zic..eo pe clasica am invatat intr-un an jumate...destule melodii printre care niste improvizatii de blues...niste chestii foarte tari de funk, destule melodii cap-coada...si...se poate...deci se poate..si pe clasica chiar..

 

Pe acustica cred ca la fel merge..faci cateva luni- un an chitara clasica/acustica...si dupa aia treci pe electrica..:)

Link to comment
Share on other sites

Guest BadGuy3

nush ce sa zic de cea electrica...eu initial am vreut sa invat la bass...dar apoi am auzit k trebuie sa tin ritmul deodata cu tobele shi trebuie doar sa ciupesc corzile(adica nu le pot lua in pe toate in rand sus-jos)(intelegeti ce am vreut sa zic :))

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified
nush ce sa zic de cea electrica...eu initial am vreut sa invat la bass...dar apoi am auzit k trebuie sa tin ritmul deodata cu tobele shi trebuie doar sa ciupesc corzile(adica nu le pot lua in pe toate in rand sus-jos)(intelegeti ce am vreut sa zic :) )

 

Cu exercitiu ai sa poti.

Link to comment
Share on other sites

poi acuma dak vrei un sunet mai metalic iati acustica

daca vrei cv mai usor iati clasica

la inceput degetele au mai putin de suferit pe calsica ( just saying)

good luck :)

Link to comment
Share on other sites

Bassu e destul de usor fata de clasica...am cantat la bass mai bine decat un prieten care canta la bass de 1 an...dar ideea e ca tre sa tii ritmu foarte bine la bass...la clasica poti invata multe chestii care te ajuta pentru bass!! Daca in final o sa vrei bass..

Edited by Metallicdude
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei rock, mergi pe acustica, sau mai bine electrica. Chitara clasica are un grif mai lat, e putin mai greu invatat pe ea, dar avantajul consta in corzile de nylon care sunt moi si cu un setup klumea e mai usor de apasat. Pe parcurs o sa vrei sa ai toate tipurile de chitare, in functie de ce influente o sa ai. Incepi cu ceea ce crezi ca iti satisface nevoia de moment, apoi le iei si pe restu' :)

Link to comment
Share on other sites

Guest HoriaMaiden

e bine sa inveti pe acustica la inceput, iti formeaza degetele si urechea pe deasupra. Chitara clasica e o chitara rafinata, un sunet relaxant. Personal imi plac amandoua.. Depinde cum zicea cineva mai sus de ce vrei sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Guest Neagu Georgian

Cel mai bun sfat daca vrei neaparat sa canti pe electrica este acustica deoarece o sa recunosti mult mai usor sunetele de pe electrica. clasica e doar pentru pasionatii de sunet rece.

Edited by Neagu Georgian
Link to comment
Share on other sites

Dupa cum sunt denumite: Chitara Clasica - este pentru muzica clasica; mai exact cantat cu partitura in fata.

Chitara Acustica - folkaraie, rock-n-roll, (eu unul am cantat master of puppets pe clasica), blues;

 

Sfatul meu este totusi sa inveti sa canti pe clasica. Cand vei ajunge la acordurile prinse in baree, iti va fi mai greu dar cand vei face trecerea la acustica vei observa diferenta.

Eu asa am invatat. M-am chinui de mi-au sarit capacele sa prind baree pe clasica....dar cand am trecut la acustica....scuza-ma nene...alta viata.

 

Sa vedem ce parere mai au si alti membri, si daca am gresit cu ceva chiar va rog sa ma corectati

Link to comment
Share on other sites

Diferente:

-chitara acustica are corzi de metal, cea clasica are corzi de nylon. Vezi de aici ca acustica iti dezvolta mai bine forta in degete, in timp ce la clasica e mai usor de cantat initial. Deasemenea, apare diferenta de sunet. Acustica are un sunet mai metalic, mai 'dur' putin, in timp ce clasica are un sunet mai clar si mai 'bland'

-chitara acustica are griful mai lung, chitara clasica are griful mai lat. Deci la acustica o sa ajugni mai usor la note mai inalte, dar la clasica o sa fii practic obligat sa-ti exersezi strechingul, ceea ce e un lucru bun

 

Alte diferente:

-chitara clasica e mai mica si mai usoara ( si mai fragila) decat cea acustica

-chitara acustica are in general un aspect mai 'cool' (ca sa zic asa)

 

Ultimele 2 diferente nu conteaza prea mult in alegerea intre cele doua, dar am zis sa le mentionez.

Link to comment
Share on other sites

Personal il sfatuiesc sa se apuce pe clasica....o sa imi multumeasca mai tarziu. :)

La mine a fost o intamplare....ca m-am ales cu clasica, as fi vrut acustica, doar ca nu am mai avut diferenta de 60 ron.

In alta ordine de idei, sfatul meu este sa incepi cu clasica, pana inveti toate acordurile, si tehnici de ciupeala.

Link to comment
Share on other sites

problema cred ca este putin diferita din mai multe puncte de vedere:

trebuie sa ai in vedere, in primul rand, faptul ca la clasica se ciupesc corzile cu degetele si nu cu pana. in principiu, pana a fost un pas inainte fata de ciupitul cu degetele din cauza ca poti invata mult mai usor sa iti coordonezi miscarile celor doua maini.

desi pare mult mai usor de cantat pe nylon, corzile sunt moi dar sunt rigide si vei invata sa canti notele clar, fara benduri si alte chestii, cel putin la inceput. la fel ca mai sus, introducerea corzilor de otel a fost considerat un pas inainte, ca si introducerea radius-ului

din cate stiu eu, lungimea grifului nu este mai mica la chitara clasica. standardul la 4/4 este 650mm, ma refer, in special, la tensinea specificata de producator. faptul ca o mai mare parte din grif este situat pe corpul chitarii si nu in afara lui, da aceasta impresie. din aceasta cauza, accesul la freturile de dupa 12 pare ceva mai dificil, in special daca chitara nu este cutaway

trebuie sa ai in vedere ca griful este mai lat si te solicita mai mult, dar si faptul ca are radius 0, care este relativ incomod

cu chitara clasica, in diferite forme de constructie, canta un continent si jumatate, ma refer la america latina plus spania. si nu canta muzica clasica in acceptiunea curenta a termenului.

Edited by kapak
Link to comment
Share on other sites

Guest david_stevevai4ever

Apropo de corzile de nylon la clasica ascultati black star de malmsteen versiunea intreaa, incepe cu chitara clasica cu corzi de nylon. Suna extraordinar.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.