www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Vreau Chitara :)


Guest Cordelia

Recommended Posts

Guest Cordelia

Buna ziua,

 

As dori sa ma apuc de cantat la chitara iar pentru asta, logic, trebuie sa imi achizitionez una. Asa ca fiind la inceput ma gandeam la o chitara clasica si cat mai ieftina. Am gasit niste variante si vroiam o parere. Nu stiu daca exista vreo deosebire calitativa intre ele:

 

1. Aria AK-15 1/2 Chitara clasica

2. Aria AK-15 Chitara clasica

3. Aria AK-20 3/4 Chitara clasica

4. DIMAVERY AC-300 Chitara clasica 1/2

5. DIMAVERY AC-300 Chitara clasica 1/2

6. DIMAVERY AC-300 Chitara clasica 3/4 nature

7. DIMAVERY AC-300 Chitara clasica 3/4 nature

8. DIMAVERY AC-300 Chitara clasica 4/4 bk

9. DIMAVERY AC-300 Chitara clasica 4/4,dk.nt

10. DIMAVERY AW-300 Western-Git. 2/4, Natural Chitara clasica

11. Hohner HC02P-N Chitara Clasica incepator

12. Hohner HC03 Chitara Clasica, Student Size

13. STAGG - C542 Pachet chitara clasica

14. Stagg C542 BK

 

Sunt cam multe dar m-am invartit cam in jurul aceleiasi sume. Va multumesc anticipat pentru raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand tu sper ca stii ce inseamna 1/2, 3/4 respectiv 4/4 asa-i? Sau doar le iei pur si simplu :)

 

ma gandeam la o chitara clasica si cat mai ieftina.

Asta e inca o aberatie de a ta? :)

Pai poti gasi si electrica si acustica tot la pretul de 200-400 de ron fara nici o problema dar calitatea...

 

si ca sa fiu ontopic:I-ati o aria acustica cu 200 ron gasesti pe mcmusic.ro

Link to comment
Share on other sites

Fii atenta la astea :

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=42417

http://www.hora.ro/pages/guitars.htm -> vezi gama ECO de clasice, erau mai ieftine si destul de ok.

(daca esti din Bucuresti, magazinul Hora e asta, nu ce vezi in Muzica! : http://www.magazinulrapsodia.ro/magazinulrapsodia.php )

 

O sa ti se para ciudat dar din ce am vazut eu chitarile clasice/acustice sub 3 mil sunt construite in scarba si chiar nu merita banii. Electricele poti fi setate pana obtii ceva cantabil.

 

Eu as merge pe un Squier SH si as improviza o amplificare din ce am in casa pana strang bani de un amp decent (3 mil un pathfinder peste ceva timp si e excelent).

 

Sau.. te duci intr-un magazin de instrumente si te uiti cu atentie/ceri sa probezi o chitara de vreo 7-8 mil sa vezi cum ar trebui sa arate un gat bun (grosime, profil, forma), ce inaltime au corzile (la clasicele proaste gatul e pus aiurea si orice vei face nu poti cobori corzile). Asa vei avea o idee despre ce trebuie urmarit atunci cand vanezi chitara ieftina.

 

 

Nu am insirat ideile in cel mai coerent mod dar te prinzi tu. Bafta!

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

prima chestie.. nu lua de la e-sound ca au mai fost pe forum cazuri in care s-a rupt pur si simplu chitara cumparata de la ei, lemnul putrezise de la conditiile proaste de depozitare.

in al doilea rand, sa stii ca nu e obligatoriu sa incepi sa canti neaparat pe chitara clasica. daca tu asculti hard rock sau metale grele, cel mai probabil n-o sa te satisfaca chitara asta. mitul cu "incepatorii canta la chitara clasica" provine din urmatorul rationament: fiind cel mai ieftin tip de chitara, daca incepatorul se da batut/renunta sa mai cante, nu iroseste la fel de multi bani ca atunci cand si-ar fi luat o electrica.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.