www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Colectie


powerballad
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor,am nevoie de niste sfaturi despre reconditionarea aceastei chitari.O am de 4 ani,aproape 5,pe ea am inceput sa cant si ce pot spune...m-a ajutat tare ca inca avea corzile de zeci de ani,chitarele cu corzi noi mi s-au parut o gluma dup-aia :) .Am cumparat-o in timp ce eram in Suedia de la o familie de imigranti spanioli stabiliti pe-acolo intr-un cartier super dubios.tipul mi-a spus ca a apartinut unui artist din familia lui(ceea ce este probabil bullshit dar demn de mentionat,artistul era mort de aici poate un inidiciu despre vechime).Ce stiu sigur este ca e foarte veche si facuta manual.Ce nu stiu este pentru ce stil a fost creata.E clar facuta pentru corzi de otel dar nu are truss rod...poate a fost doar un experiment al unui nenea care a vrut el sa isi ia o chitara.Am fost la nenea ursu de la guitar shop cu ea si a zis ca nu a vazut asa forma decat in manualele de lutierie.mi-a zis si lemnele dar am uitat,stiu doar ca top-ul are cutele alea de la vechime,lemnul e super uscat,moale zic eu caci daca apesi mai tare cu ceva pe ea se crapa lacul iar spatele este construit arcuit ceea ce am inteles ca da un ton mai aparte(aparatoarea aia de pe top am lipit-o eu ca boul).Ah,da si mi-a mai cerut 8 milioane sa o faca :) .Evident ca eu nu am banii astia,iar aici interveniti voi,buni samariteni.ce probleme are : in primul rand neckul este putin curbat dar asta doar unde se imbina cu body-ul.intervalul dintre cea mai concava si convexa curba a grifului este de maxim 0.3 cm.Asa ca m-am gandit ca as putea sa rad din grif pana il egalez,in rest el fiind perfect drept.Oare asta ar inseamna sa o fac sa falseze?sau poate cedeaza griful?.Apoi : fundul chitarii(extremitatea dreapta) nu este un arc de cerc perfect asa ca bucata aceea de metal care tine corzile pica stramb,trebuie curbata perfect si aliniata.sunt vreo 3 gauri deja acolo probabil date de cei care nu s-au prins de faza.Se poate confectiona acea bucata de metal?Bridge-ul,adica o bucata de lemn negru trebuie facuta de la 0 dar habar nu am cum sa masor inclinatia corzilor,distanta dintre ele etc etc,iar nut-ul este din os,s-a spart in multe locuri si desi as vrea sa il schimb,are o forma destul de unica,plus ca pe grif mai este un fret mult mai carnos chiar inainte de nut,coarda practic picand acolo,nu direct pe nut( uau! ).acest nut nu stiu cum sa-l schimb caci se pare ca s-a contopit cu lemnul :) .Cheile merg cu greu dar asta e cea mai mica dintre problemele mele.Ce ma sfatuiti sa fac?merita cele 8 milioane pt toata treaba asta?(desi tare mi-ar placea sa ma "apropii" de instrumentul meu si sa stiu ca eu l-am readus la viata).alte solutii ingenioase?Va astept raspunsurile si va multumesc :lol:

post-7091-1264878391_thumb.jpg

post-7091-1264878399_thumb.jpg

post-7091-1264878406_thumb.jpg

post-7091-1264878412_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Scurt: nu.

 

Lung: nu stiu ce ti-a spus dl.Ursu dar fata este placaj curat dupa aspect (si probabil si lateralele).

Tasta aia prima se numeste tasta zero si inlocuieste nut-ul care nu mai are decat rolul de ghidaj.

Lemnul de pe tastiera a fost vopsit ca sa imite esenta din care ar fi treuit sa fie facut (rosewood sau abanos).

etc...

 

Tine-o de amintire si atat.

 

Si inca ceva: pretul pe care l-a cerut este corect avand in vedere ca trebuie sa-i faca neck reset, retastare, un calus (bridge) nou si asa mai departe.

Operatiunile sunt costisitoare, chitara nu.

Edited by dgeekoo
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Eu eu am un reghin vechi dar ii complicat sa repari o acustica ... trebuie sa ai maini bune, trebuie sa fi "master" ca sa faci bine asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Scurt: nu.

 

Lung: nu stiu ce ti-a spus dl.Ursu dar fata este placaj curat dupa aspect (si probabil si lateralele).

Tasta aia prima se numeste tasta zero si inlocuieste nut-ul care nu mai are decat rolul de ghidaj.

Lemnul de pe tastiera a fost vopsit ca sa imite esenta din care ar fi treuit sa fie facut (rosewood sau abanos).

etc...

 

Tine-o de amintire si atat.

 

Si inca ceva: pretul pe care l-a cerut este corect avand in vedere ca trebuie sa-i faca neck reset, retastare, un calus (bridge) nou si asa mai departe.

Operatiunile sunt costisitoare, chitara nu.

 

neckul era vopsit negru dar am dat jos vopseaua caci avea niste mici bule.iar top-ul sigur e placaj?

post-7091-1264882795_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

neckul era vopsit negru dar am dat jos vopseaua caci avea niste mici bule.iar top-ul sigur e placaj?

 

Si placajul se face tot din lemn dar stratificat.

Acum sunt sigur: vezi crapaturile acelea? ar fi trebuit sa aiba o corespondenta si pe fata cealalta; la fel si desenul general al fibrei lemnului ar trebui sa fie asemanator daca nu identic.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.