www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Live Recording...


comanel
 Share

Recommended Posts

intreb, caut si ma tot uit dupa asa ceva.. am nevoie de o scula (pedala, eventual idee de cum sa fac un efect..) care sa inregistreze pret de minim 15 secunde o armonie pe un efect si apoi sa o redea la infinit, pana cand il opresc eu... (vezi steve vai in g3in denver, chitara cu 3 griff-uri si delay-u ala meserie..)

cam ceva de genul ala .. cum reusesc? pot sa scot un hold delay atat de lung pe gt6? ca mai mult de 4 secunde nu pot...(sau nu stiu)

Link to comment
Share on other sites

korg ax1500g-ul poate sa inregistreze pana la 16 secunde care le face loop si le repeta in nestire, dupa care tu poti schimba efectul si sa improvizezi peste

cu asta imi pierd eu noptile :)

 

la fel mi se pare ca un procesor de la digitech... GNX3, daca bine tin minte, stie sa inregistreze si sa redea ca loop

Edited by dalv
Link to comment
Share on other sites

Sper ca am inteles bine intrebarea, daca nu, sorry!

 

Acest efect de care pomenesti tu noi il avem in GT 6. Se numeste "Sound On Sound" si inregistreaza un loop si iar unul si iar unul...... Poti canta cu tine insuti. Se tot aduna si asa iese ditamai carnatul :)

Eu l-am folosit la "piesa" mea GROWER, din galeria mea muzicala

 

Rock on my friend!!!

Link to comment
Share on other sites

hmm .. am incercat in gt6 sa caut dar nu am gasit, de-aia ti-am lasat si mesajul toni...

 

eu am nevoie de o functie de inregistrare pe o perioada cat mai lunga (nu zic de 2 minute.. da cat sa apuc sa fac 4 acorduri..) si apoi sa o redea pe post de backing track... vreau si posibilitatea de a schimba efectele fara sa alterez sunetul inregistrat sau intensitatea lui.. un fel de recorder live..

 

si intrebam daca e vreo pedala (single effect nu multieffect) sau vreun gadget care sa faca un fel de bypass intre procesor si statie (zii walkman daca vrei sau mp3 player.. ) care sa cante ceea ce-i dau eu sa inregistreze, ca apoi sa pot sa improvizez peste el cu un alt efect..

 

p.s. am fost la o serata intr-un bar cu cd-playeru unui prieten si am cantat niste piese de aici de la duel.. a avut un impact destul de dragut.. (bine bah satriani... :) ) si unul relativ negativ (rimeaza) ( bai. daca vreau malmsteen ascult acasa... :) )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.