www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Nu Stiu Ce Corzi Sa'mi Iau !


Guest rHu

Recommended Posts

Sunt începãtor ºi mi'am rupt o coardã la chitara mea acusticã Sirinx SNAG 001 , ºi nu ºtiu ce corzi sã'mi iau !

Voi ce îmi recomandați ?

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa stric vanzarea nimanui, si nici sa fac reclama proasta, dar daca iei de la gyzmo te rog sa verifici corzile, am luat de la el 2 seturi de DR Pure blues (si un dean markley, ca sa fiu sincer) si corzile DR s-au demonstrat a fi ruginite in anumite puncte (cele subtiri). Repet, nu pun la indoiala buna credinta a omului, doar relatez o intamplare.

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa stric vanzarea nimanui, si nici sa fac reclama proasta, dar daca iei de la gyzmo te rog sa verifici corzile, am luat de la el 2 seturi de DR Pure blues (si un dean markley, ca sa fiu sincer) si corzile DR s-au demonstrat a fi ruginite in anumite puncte (cele subtiri). Repet, nu pun la indoiala buna credinta a omului, doar relatez o intamplare.

 

 

Si eu am luat corzi DR pt acustica si au avut pete pe ele...nu sunt rugina, creca sunt urme de nickel sau ce pot fi. Eu ma gandesc ca e de la una dintre metalele care o compun, ele fiind 80/20(80% bronz si 20% nickel).

Pt acustica as recomanda corzi DR si Fender(pe care le-am avut) care sunt in jur de 24 de lei setul la magazinul PLAY in Cluj, mai scumpe sunt Elixir la 40 de lei parca. Elixir se spune ca e foarte bun pt chitari electrice, despre acustice...nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am luat corzi DR pt acustica(nu de la Gyzmo) si au avut pete pe ele...nu sunt rugina, creca sunt urme de nickel sau ce pot fi. Eu ma gandesc ca e de la una dintre metalele care o compun, ele fiind 80/20(80% bronz si 20% nickel).

Pt acustica as recomanda corzi DR si Fender(pe care le-am avut) care sunt in jur de 24 de lei setul la magazinul PLAY in Cluj, mai scumpe sunt Elixir la 40 de lei parca. Elixir se spune ca e foarte bun pt chitari electrice, despre acustice...nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa stric vanzarea nimanui, si nici sa fac reclama proasta, dar daca iei de la gyzmo te rog sa verifici corzile, am luat de la el 2 seturi de DR Pure blues (si un dean markley, ca sa fiu sincer) si corzile DR s-au demonstrat a fi ruginite in anumite puncte (cele subtiri). Repet, nu pun la indoiala buna credinta a omului, doar relatez o intamplare.

 

din cate stiu eu, corzile DR vin in tzipla vidata. @Gyzmo e mai presus de orice banuiala, are o reputatie ZID! pe mine nu ma aprovizioneaza decat el si am luat tot felul de corzi si accesorii de la el si in cantitati relativ mari si n-am avut NICIODATA, NICIUN fel de problema. avand si statutul de bun cunoscator, il recomand tuturor! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Sam The Pirate

Eu unu iti recomand D'Addario ... Cu ele am inceput (desigur, pe parcurs am incercat si altele) si cu ele o sa termin. Sunt foarte bune, dupa mine, desigur fiecare cu arerea lui, mai greu sa pui coarda. cat m-am chinui si eu la inceput, am rupt 2 corzi pana sa reusesc sa o pun si nici acuma nu sunt sigur ca stiu prea bine... Inca ma mai chinui sa invat la electrica cum se pune, anyways, recomand D'Addario

Link to comment
Share on other sites

@Lovele : 30-35 cred ca e mult pt ce enumeri tu acolo. Depinde si de unde cumperi pt ca unii au preturi bune si altii au preturi de japca.

 

@rHu: Iti iei ce gasesti dar sa fie totusi o marca de incredere. Mai incolo nu sunt decat preferinte de ton si feel adica trebuie sa incerci personal fiecare model. De exemplu eu imi iau de fiecare data altceva pt electrice pt ca nu le-am incercat inca pe toate :)))). Pe clasica raman pe Pro Arte.

Link to comment
Share on other sites

Guest catalindinuion

Eu zic sa nu mai pui corzi deloc :))) Glumeam. Iti recomand d'addario. Pentru mine au facut minuni. Si inca ceva, schimba toate corzile nu doar cea rupta

Link to comment
Share on other sites

nu vreau sa stric vanzarea nimanui, si nici sa fac reclama proasta, dar daca iei de la gyzmo te rog sa verifici corzile, am luat de la el 2 seturi de DR Pure blues (si un dean markley, ca sa fiu sincer) si corzile DR s-au demonstrat a fi ruginite in anumite puncte (cele subtiri). Repet, nu pun la indoiala buna credinta a omului, doar relatez o intamplare.

Eu si alte persoane cumparam de la colegul gyzmo, pe care asha l-am si cunoscut, tot timpul corzile au fost ok si nu am avut proibleme, pana acuma niciodata nimeni nu s-a plans de marfa vanduta. Eu recomand numai oameni cu care am avut tangente si care au fost corecti. Deci ma cam indoiesc ca este asha cum spui tu, cum a precizat un coleg de aici corzile vin vidate, deci clar nu aveau cum sa fie ruginite. Daca tu nu te pricepi nu mai posta aiurea, cumpara si din alte locuri corzi identice cu ce ai cumparat de la el si vei avea surpriza sa vezi ca sunt identice, doar ca probabil vei da mai mult pe ele. Eu cumparam de la diverse magazine inainte, cumparam sis cump si prost, dupa am inceputs a comand in strainatate, bune dar ma costau mult, de cand comand de la coleguld e forum gyzmo am avut parte de corzi bune si la un pretz foarte ok, de aia il recomand cu caldura.

Link to comment
Share on other sites

gadjo , sa stii ca asa voiam sa si fac , dar vreau sa stiu ce firma sa'mi iau , din cate vad , ori cumpar de la gyzmo ( vad ca s'au plans cativa asa ca nu risc , sunt incepator , deci nu il cunosc pe individ ) ori cumpar D'addorio , deci o sa cumpar D'addorio !

Multumesc tuturor ! :)

post-13151-1265104794_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Sincer,eu am niste corzi D'Addario acum pe chitara de care sunt multumit.Si le am puse cam de doua luni.Acum depinde :)

In ce ma prveste D'Addario au fost cele mai penale corzi cu care am avut de-a face vreodata. Nu mai cumpar niciodata D'Addario.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.