www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare "duesenberg"


Ezra
 Share

Recommended Posts

Salut, eu am si auzit si am si pus mana pe cateva modele de la ei, pe cand inca se faceau in Germania, acum si ei le fac in China. Chitari foarte bune cu un finisaj foarte atent realizat, calitate superioara de la cap la coada. In Romania nu stiu pe nimeni sa foloseasca sau sa aiba, dar in Germania erau destui chitaristi care au si folosesc aceste chitare.

Link to comment
Share on other sites

Super chitare, am auzit live la concertul tito & tarantula. Au un sunet aparte, sunt geniale as da 3 gibsonuri pe un duesenberg.

Avea la noi cineva dar nu mai tin minte cine, un baiat de la o trupa de coveruri..... dudu(brknstrngs) stia intreaba l pe el.

Oricum jos palaria pentru duesenberg

Link to comment
Share on other sites

Si acum chitari de super sound. Am vazut la un moment dat unul in tara, parca era un Starplayer TV negru si suna bine de tot. Era oricum doar o parte dintr-un lant audio de exceptie, cu un amplificator Fuchs si cateva pedale care la vremea aia le vedeai cam rar pe la noi (ZVex Box Of Rock, un delay analog care nu mai tin minte ce model era, oricum nu auzisem de el atunci, deasemenea Lovepedal Eternity si inca un fuzz cu care se mandrea chitaristul). Era o trupa venita din Olanda, cand am vazut chitara aia mi s-a parut una super nasoala, dupa ce am auzit-o am ramas cu gura cascata. Atunci tin minte ca am dat vina pe amplificator si pe Box Of Rock de care stiam si eu ca sunt bune, dupa ceva "investigatii" mi-am dat seama ca nu era doar atat.

Link to comment
Share on other sites

Nu sint facute in China, ci in Korea (partea de timplarie), apoi asamblate si finisate in Germania.

 

Pe mine ma intriga enorm aceasta:

http://www.duesenberg.de/duesenberg/en_inst.php?id=52sen

http://www.thegearpage.net/board/showthread.php?p=7035416

Da-mi voie sa te contrazic, se fac in China, erau la un moment dat si pe ebay de vanzare si scria clar ca sunt facute in China, erau si ca locatzie in China ca sa sti ce ai de platit si cat in plus. Daca ai pe cineva in Germania, cazul meu un prieten care are si magazin si o firma proprie de chitari ( si el ishi face chitarile tot in Asia, initial le facea in Korea dar vrea sa mute productia in China deoarece costurile de productie ii scad foarte mult in acest caz), intreaba si te vei convinge singur unde se fac acuma, cat despre legenda cu se taie in Korea si se asambleaza in Germania, aia cred ca constientizezi ca pica din start.

Link to comment
Share on other sites

eu pusesem mana pe o bucatica, dar la acea vreme(in urma cu vreun an jumate), nu m-a impresionat. probabil in primavara voi face un drum de Austria, sper sa apuc sa incerc cateva modele

 

mie mi se pare totusi ca sunt nesimtit de scumpe pt niste chitare facute in Asia(parerea mea). iar din cate am auzit, resale value e cam scazut.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
eu pusesem mana pe o bucatica, dar la acea vreme(in urma cu vreun an jumate), nu m-a impresionat. probabil in primavara voi face un drum de Austria, sper sa apuc sa incerc cateva modele

 

mie mi se pare totusi ca sunt nesimtit de scumpe pt niste chitare facute in Asia(parerea mea). iar din cate am auzit, resale value e cam scazut.

In Austria nu le are nimeni pe lagar, nici macar Klangfarbe, cu toate ca sunt trecuti ca si dealeri pe pagina Duesenberg. Incearca sa mergi imediat dupa granita Austria - Germania, la Musik Meisinger, in Burghausen, aia se pare ca sunt dotati. (cel putin asta e starea de fapt astazi).

Referitor la pret, nu stiu ce sa spun. Chiar daca sunt facute in China, sunt facute dupa exigente nemtesti, de asta poti fi sigur, baietii nu vor sa-si strice firma. Try and see (listen)!

Bafta!

Edited by costi iorga
Link to comment
Share on other sites

In Austria nu le are nimeni pe lagar, nici macar Klangfarbe, cu toate ca sunt trecuti ca si dealeri pe pagina Duesenberg. Incearca sa mergi imediat dupa granita Austria - Germania, la Musik Meisinger, in Burghausen, aia se pare ca sunt dotati. (cel putin asta e starea de fapt astazi).

Referitor la pret, nu stiu ce sa spun. Chiar daca sunt facute in China, sunt facute dupa exigente nemtesti, de asta poti fi sigur, baietii nu vor sa-si strice firma. Try and see (listen)!

Bafta!

 

la klangfarbe am incercat vreo doua modele. atunci aveau.

cred ca voi asculta de tine si vom lungi un pic drumul

Link to comment
Share on other sites

Dupa cunostintele mele ele se fabrica in continuare in Germania, subansamblele, (tremolo chei ) sunt fabricare in Asia .

Cand se faceau in Germania aveau exact acelashi pretz care il au si acuma cand se fac in China, crezi ca astia chiar daca sunt nemtzi sunt prosti sa spuna in gura mare ca sunt facute in China dar le vand la fel de scumpe ca si cand se faceau in Germania? pai cine mai da atunci 1000 si ceva de euro pe bucata? in weekend o sa ma apuc sa mai caut pe ebay si pe paginile din China sa pot posta si un link, eu eram si inca sunt impresionat de ele, ca si calitatea materialelor, finisaje, sound sunt nishte chitari deosebile, am si vrut sa cumpar dar mereu a intervenit cate ceva, acum deja e prea tarziu sa ma mai bag la achizitzii de geh, am altele pe cap. Nici mie nu mi-a venit sa cred ca am vazut pe ebay la un moment dat cateva bucatzi de vanzare si se scria clar ca sunt facute in china si vanzatorul era localizat in China dupa datele de pe ebay, acuma sincer nu cred ca era un neamtz care era reprezentat al acestei firme pe meleaguri Asiatice si care facea o mare afacere vanzandule prin China. Dar mai exista posibilitatea de a trimite direct un mail la firma si sa va raspunda chiar cei in masura, ma gandesc ca raspunsul va fii ca se fac in Asia dar ca in Germania li se mai face un set up profesional, cine vrea poate sa incerce cu un mail de curiozitate. Acuma nu pot sa zic daca a scazut calitatea fatza de vremea cand se faceau la ele acasa, cum a zis si un coleg de forum mai sus, au si astia totushi nishte standarde dupa care se chideaza si ma gandesc ca la pretzul la care se vand nu prea are cum sa scada calitatea deoarece se stie ca si in China se fac lucruri de calitate, depinde comerciantul ce prefera sa cumpere si cat plateshte prntru procesul tehnologic de productzie. Important este, cred eu ca sunt nishte chitari bune care daca are cineva ocazia chiar merita sa le incerce.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Al treilea link e extraordinar! Great playing! Si cred ca am sa ma bag si eu la un 49, arata fain si are sustain interminabil, cu un ton apropiat de Paul

Link to comment
Share on other sites

Foarte bune chitari, plus ca au modele pentru toate gusturile, cine vrea sa cumpere cu adevarat sa ia in calcul si varianta ebay.de si anunturile din Germania de la mica publicitate, e posibil sa prinda mai ieftin. Au si nishte pedale foarte faine, cam scumpe dar faine.

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

. In cazul de fata optiunea mea va fi Gretsch double jet care si ea din pacate este fabricata in Japonia.

 

Majoritatea apreciaza asta...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.