www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Sa Aleg?


cerbu
 Share

Recommended Posts

Acum vreo 13 ani cantam zilnic la chitara. Pe vremea aia detineam o Hora clasica, pe care am si invatat sa cant si o Yolanda electrica cu toate cele la ea. Dupa vreo 3 ani m-am lasat si le-am vandut pe amandoua. Acum nu mai stiu mare lucru, dar cu putin exercitiu, sper ca imi voi reveni.

 

Nu vreau sa fac performanta, vreau sa cant pentru mine si ai mei, sa ne distram si sa ne simtim bine. Asadar, vreau sa imi cumpar o chitara acustica. Cautand pe paginile de profil, am gasit doua modele - Stagg 203 BK si un Stagg sw203ce-n care imi plac, la preturi rezonabile. Ideea e ca a doua este electrocustica, iar la prima imi mai trebuie si un microfon pentru a o folosi cu calculatorul. Ce imi recomandati? 

Link to comment
Share on other sites

sa nu iei Stagg, am avut una primita mai demult noua, foarte frumusica si nu era nici prost lucrata la bani cat costa, dar care in timp a inceput sa se deformeze si i s-a rut tija de reglare a grifului in ea, materiale de proasta calitate. Daca tot vrei o electro acustica cauta ceva de la Epiphone mai in sus, mai bine dai ceva in plus dar sti ca noaptea dormi linishtit si ziua zdrangani cu placere, ca itzi iei una nu 100.

Link to comment
Share on other sites

Am mai vazut astazi in magazin o Ariana, made by Aria. Baietii de acolo mi-au spus ca e mai bun Staggul decat Ariana asta. Nu am nici bani de Epiphone, Fender sau Ibanez, dar nici Hora nu imi iau. De-aia am ales ceva de mijloc... La tine poate a fost defect de fabrica... sau mai stii baieti care au patit-o cu Staggul?

Link to comment
Share on other sites

Iata ce am gasit.

 

Stagg SW203 BK - Dreadnought Acoustic Guitar w/ basswood top, Top, Back & Sides: basswood, Neck: Nato, Fingerboard & Bridge: Black stained Maple, Machine heads: Diecast, nickel, black, Finish: Highgloss. Noua costa 367 lei (reducere de la 607 lei) - 200 lei la SH, aproape noua, nota 9,9 din 10 (doar ce am vazut-o).

 

Ariana AF-15 by Aria - Top: Spruce, Back & Sides: Mahogany, Neck: Mahogany, Fingerboard: Rosewood, Bridge: Rosewood, Hardware: Chrome, Finish: N. Costa 250 lei noua.

 

Dpdv al specificatiilor, care e mai buna? Ce recomandati?

Link to comment
Share on other sites

Asculta-le pe amandoua si decide-te singur. Un Stagg 203Bk am avut de la cineva in ajunul Craciunului ( am mers cu uratul la romani, cineva a venit cu 2 costume populare lucrate manual, a fost nebunie totala) pentru acompaniament. Un sunet cald, plin, putin cam metalic ( corzile aveau un an, nu le schimbase de cand achizitionase chitara) fret-uri nelustruite, action-ul mare dar astea s-ar fi rezolvat usor cu un setup de amator, nu era chitara mea, nu m-am bagat sa dau sugestii. Luata de la magazinul Omega Music din Mons cu 100 de coco, un instrument OK zic eu dupa un reglaj mai amanuntit.

Link to comment
Share on other sites

Astazi m-am hotarat. Am achizitionat un Stagg SW201 BK, sh, la pretul de 200 lei, impreuna cu husa, pana si finger-pick Stagg. Chitara se aude binisor, dar pentru incepu merge. Ideea e ca e impecabila, nu are nici cea mai mica zgarietura. Se prezinta foarte bine pe la incheieturi, tastele nu sunt deloc uzate, in schimb, corzile mi se por prea rigide. De diferenta de 100 lei am comandat un acordor HARLEY BENTON MT100 si un capo DUNLOP BILL RUSSEL CAPO FLAT HEAVY. Luni o sa primeasca si o curea. Sunt multumit, deocamdata.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.