www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Help Mufa Jack


Guest vlad romulus
 Share

Recommended Posts

Guest vlad romulus

am o problema la chitara am un squier strat si face fite mufa se tot intrerupe sunetul si ma tem sa nu imi ard stiu eu ampul

help

ieri am deschis chtiara cu tatal meu sa izolez dozele cu folie de aluminiu si de ieri tot mai des se intrerupe

trebe sa tot misc cablul ca sa gasesc cand sa mearga si nici asa nu merge mult

ma scuzati daca nu am fost destul de explicit sunt novice si va rog sa ma scuzati

HELP PLS

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest vlad romulus

sunt sigur 100% ca am schimbat 3 cabluri si am fost si la profesorul meu de chitara la ora si si acolo mia facut scheme

dar acum parca mai des si maine am ora si il voi intreba de stie vreo solutie

Link to comment
Share on other sites

Guest vlad romulus
Eu am avut aceeasi problema cu un Stagg S300.Am desfacut mufa si am strambat clema care vine pe plusul cablului (capul)...acum merge bine.

PS: De ce ai izolat dozele si cum?

 

am izolat dozele ca scoteau un sunet de fond cand era chitara in amplif si nu cantam nimica(practic lasata simpla)

doza din mijloc scotea sunetul un bazait si pe forum am citit ca sa incerc sa izolez cu folie de aluminiu si asa am si facut, iar acum nu se mai aude sunetul :)

 

am izolat dozele ca scoteau un sunet de fond cand era chitara in amplif si nu cantam nimica(practic lasata simpla)

doza din mijloc scotea sunetul un bazait si pe forum am citit ca sa incerc sa izolez cu folie de aluminiu si asa am si facut, iar acum nu se mai aude sunetul :)

 

am uitat sa zic scz cablurile care mergeau la doze alea leam infasurat in folie

:)

Link to comment
Share on other sites

O idee mai buna ar fi fost sa izolezi interiorul chitarii cu folie de aluminiu si sa aplici si un strat pe partea interioara a pickguardului, eu asa am facut si crede-ma ca se cunoaste, dau la pedala (nu pot sa numesc procesor un Digi RP55 ca e prea mult) o simulare de amp cu gain maxim si 80% din zgomotrul de fond a facut pasi. A si izolata si partea din spate cu arcurile de la tremolo.

Revenind la prima problema vezi ca trebuie sa dai jos cele doua suruburi care tin capacul meatalic al mufei jack si cu 2 patenti mai mici (clesti de electrician) sa strangi cele doua piulite una contra celeilalte, acolo ai joc si nu mai ai contact pe mufa jack, si urmareste sa nu se roteasca contactul lung pentru varful jack-ului. La coreeana mea pana nu am strans mai barbar tot umblam acolo la 3 saptamani.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.