www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Digitatie..


Guest blackmetalfever
 Share

Recommended Posts

Guest blackmetalfever

am sesizat ca mi-am format oarecum ciudatul obicei de a canta notele separate de cate ton(ex ionian in varianta 3 notes/per string cu degetele 1 3 4) adica spre ex daca sunt in sol major pe low e si am 3 5 7(sol la si) folosesc degetele 1 3 4 in loc de 1 2 4 asa cum am vazut la majoritatea chitaristilor.Pana acum nu prea am avut probleme..adica e reflex...ma jucam am azi si am sezicat k e al dracului de greu sa folosestii 1 3 4 pt bucatile de genul atunci knd canti o gama in coborare....ma jucam azi cu niste legaturi de pozitie in majora..any advices?ma voi lovi si de alte belele?am auzit tot felul de opinii legate de digitatie...ba ca e cv standard ..ba ca trebuie sa fie asa cum poti tu sa o faci..

Edited by blackmetalfever
Link to comment
Share on other sites

Guest blackmetalfever
pai..nu zic ca e gresit sati faci griji dar pana la urma canti cum poti, cum iti vine mai bine, mai usor...macar nu ai o problema mai mare cred eu, de a nu folosi degetu mic...

 

nu se punea problema de deget mic....faza e k e destul de greu..da nu ma refer de obicei ...knd sar 180-200 in bpm mai dau kicks la note..in rest nu e probl...in fn cred k ai dreptate ...fac cum pot eu si mai lucrez la bucatile alea

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest david_stevevai4ever

Si eu la fel. Eu cant de 6 luni si am 13 ani si abia ca reusesc sa scap de acest reflex 134 in loc de 124 si chiar e al naibii sa faci o gama in coborare.

Link to comment
Share on other sites

cu degetele 1 2 4 e mai comod sa prinzi (am facut si eu gresala sa prind cu 1 3 4 dar m-a corectat proful chiar pe loc) ... cu degetele 1-2-4 prinzi mai relaxant pe grif pozitiile 1-3-5 (3-5-7, 5-7-9, 7-9-11 etc) decat cu degetele 1-3-4 ... e foarte simplu , (cel putin eu cu mana mea) pot sa prind cam acelasi distanta cu degetele 1-2 ce pot sa prind si cu 2-4 (fara efort) (incercati) ... la game in coborare cu note distante chiar si asa pana n-am gasit pozitia corecta a fost greu, dar acum e "floare la ureche" :)

cred ca toata degetatia are o logica bazata pe usurarea mainii si pe cantatul continu ... expertii spun ca in minte tre sa fii cu 2-3 note in fata de mana , stii ce note urmeaza si cu degetele libere "mergi" dupa ele , de parca mana ta ar fi un paianjen ce tot plimba pe grif (din afara asa si se para) ... incercat solouri ... de ex Metallica -Whisky in the Jar , sa faceti o parere cum vi se pare mai comod cu 1-2-4 sau cu 1-3-4 ? ... :) o sa vedeti ca cum apropiati sa cantati in viteza piesei automat o sa folositi degetele 1-2-4 :)

Edited by _sanya
Link to comment
Share on other sites

Guest david_stevevai4ever

Am exersat si nu mai folosesc 134 in loc de 124 si acum pot. Am intalnit problema asta la Fur Elise de Beethoven pe care o am de pregatit pt la o serbare. Totu e sa exersezi dupa care te obisnuiesti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.