www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Squier Vs Squier


Guest Buciozzzu
 Share

Recommended Posts

Guest Buciozzzu

So vreau sa mi iau o kitara snt incepator...am in jur de 7 milionae si mam oprit la Squier...mie imi place M80..ce ziceti??sau sa mi iau una mai iefina cum ar fi un afinity??vreau idei k nam nu ma pricep si contez pe voi...de stilu kre imi place ce sa zic, ascult: scorpions, metalica, pink floyd led zeppelin...poa un nirvana...

 

Astept idei si oferte

 

THX aniticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest Buciozzzu

cre k as vrea sa cant un heavy metal, hard rock...si nuj, muzica mai linistita un Stairway To Heaven de exemplu sau un wind of change...

Edited by Buciozzzu
Link to comment
Share on other sites

decat sa iei affinity, mai bine iei reghin. trebuie sa ai in vedere ca in cazul chitarilor, pretul este de cele mai multe ori proportional cu calitatea.

squier nu face rabat de la regula.

cat despre configuratie, cred ca la inceput ar trebui sa iei ceva mai versatil, HH sau HSS, ca dup-aia te hotarasti tu si oricum, daca te apuci serios sa canti o s-o schimbi (chitara sau configuratia, macar) in functie de ce simti ca ai nevoie.

cand te duci la magazin, ia cu tine un chitarist mai experimentat (unu' care canta de 6 luni NU E EXPERIMENTAT).

bafta. daca mai ai nevoie de vreo parere, da-mi un pm.

Link to comment
Share on other sites

Guest Liviu -SENIA-

So vreau sa mi iau o kitara snt incepator...am in jur de 7 milionae si mam oprit la Squier...mie imi place M80..ce ziceti??sau sa mi iau una mai iefina cum ar fi un afinity??vreau idei k nam nu ma pricep si contez pe voi...de stilu kre imi place ce sa zic, ascult: scorpions, metalica, pink floyd led zeppelin...poa un nirvana...

 

Astept idei si oferte

 

THX aniticipat

Daca vrei sa canti mai dur chitara perfecta este Bc Rich Warlock; varianta bronze costa 7,3 mil. si este o chitara fara cusur, cu un sustain f bun si mai si arata trasnet. O poti vedea aici: WARLOCK (dar e negru nu rosu)

Edited by Liviu -SENIA-
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Fenderash

Orice ai face nu iti lua affinity series.Sunt cele mai proaste Squieruri.Daca cumva gasesti pe net iti poti lua un Squier Japan Made,astea sunt cele mai bune de la Squier.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest acis

decat sa iei affinity, mai bine iei reghin...

 

Nu as vrea sa par deplasat si oarecum offtopic insa diferenta intre Squier si Regin e imensa. Pe stilul pe care vrea sa cante si in banii in care se incadreaza Buciozzzu cred ca Squier e cea mai buna alegere. Dragostea mea pentru Fender a plecat de la un Squier pe cand chitara visurilor mele era Gibson. Dupa 2 ani cantati pe Squier m-am pervertit total (intre timp aveam si o ruda saraca a Gipson-ului) Squier sunt chitari extrem de decente pentru primii ani de studiu. Intr-adevar ca si Regin (si de altfel toate chitarile de 100-300Euro) au o problema majora ... nu vei gasi 2 chitari la fel. De aceea este foarte important sa mergi cu cineva experimentat sa vada instrumentul. Probabil ca la 10 bucati una este indeajuns de bine facuta sa nu ai regrete in alegere pentru urmatorii 5 ani.

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca la 10 bucati una este indeajuns de bine facuta sa nu ai regrete in alegere pentru urmatorii 5 ani.

 

Nu stiu cat de corecta e proportia, dar am vazut un reghin de vanzare la un prieten, chitara pe care am confundat'o cu un squier standard sau asa ceva ... pana si sunetul era mult mai bun ca un reghin "obisnuit" ... si a dat'o cu 4 mil sau pe acolo

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Vektor acelea sunt Reghin de export care suna mult mai bine decat un Squier Affinity.Dar nu cred ca un Reghin de export suna mai bine decat un Squier Standard.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.