www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Doza F-spaced/normal Spaced


Petrucci e tare
 Share

Recommended Posts

De curand m-am decis sa-mi cumpar o doza dimarzio/seymur Duncan ptr neck (doza mea suna bine,dar vreau ceva mai bun). Ideea e ca nu prea sunt familiarizat cu notiunea de F-spaced/normal spaced..so nu stiu de care am nevoie. Am dat search pe pe google si am gasit ceva de genul:" distanta intre corzi la f-spaced e de 51 mm si la normal spaced e de 48 mm..ideea ca nu stiu in ce zona <,de la bridge la nut trebuie sa masor chestia asta". Va rog,ajutati-ma.

Link to comment
Share on other sites

pt neck trebuie sa iei normala, nu f spaced, care nici nu exista. f spaced este doar pt bridge. sa fi atent sa fie speciala pt neck, adica modelul sa aiba "n" la sfarsit.

de exemplu 59n,

Multumesc mult :) Si daca in viitor, sa zicem , as vrea sa-mi cumpar o doza bridge trebuie sa masor distanta intre 2 corzi succesive in zona bridge-ului?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns, mi-ati fost de ajutor :) . De ce nu incerc si prefer sa dau pe google..pai locuiesc in Suceava si la musicstore-ul de acolo(Disco Systems) nu au doze pe stock si mai ales nu au un tip priceput la chitare.. in schimb baietii aduc marfa de pe thomann, la comanda.

Link to comment
Share on other sites

Se poate pune F-spaced pe neck. De ce sa nu se poata? Pe chitara mea ambele sunt F-spaced si corzile se aliniaza bine cu polii dozei din neck. Daca vrei iti fac poze cu dozele de pe chitara mea sa vezi c anu e absolut nici o problema sa pui doze F-spaced in neck.

 

Poti pune doze F-spaced si pe chitari fara tremolo. Cel putin eu am pus o doza F-spaced pe un Les Paul si nu a fost nici o problema.

 

Din experienta am observat ca dozele F-spaced merg oriunde. Singura pozitie in care nu le-am incercat e pozitia neck a unei chitare de tip Les Paul.

 

Aia cu n pe spatele dozei e cea mai ciudata chestie pe care am auzit-o si sunt sigur ca nu se refera la spacing ci la alte detalii cum e cazul unui set de doze Invader unde apare peundeva un n pt doza de neck intr-adevar dar in rest miroase a mit.

 

Nu cumpar niciodata doze care nu sunt F-spaced.

 

Si ca sa argumentez mai convingator pot sa-ti spun ca pe un Fender strat TOATE dozele sunt F-spaced inclusiv cea din neck.

 

Asta cu regular spaced in neck e o aiureala. Incercati oameni buni nu luati de bun ce scrie pe net. Am pus IN NECK un Evo DP159 F-spaced si merge perfect, am pus acum un Super 3 F-spaced IN NECK si merge perfect si ala.

 

Toate respectele mele pentru banii multi pe care iti permiti sa-i investesti in instrumente dar la faza asta daca vrei iti argumentez si cu poze.

 

:)

 

1. nu am spus ca nu merge. merge, dar nu suna cum trebuie.

2. faptul ca doza este facuta special pt pozitia "neck" (n) inseamna ca output-ul dozei este reglat in asa fel incat sa sune optim pt acea pozitie. o doza de neck are un output mai mic decat una de bridge. deci daca pui una de bridge in pozitia neck va avea output mai mare, poate prea mare si o sa sune prea murdar. iar invers, daca pui una neck in bridge, va avea un output mai mic si nu va suna asa cum trebuie sa sune acel model. cel mai probabil vei avea probleme de balans intre volumul dozelor.

3. dupa cunostintele mele f spacing ai doar in pozitia bridge. in pozitia neck ai regular spacing la toate. daca nu sunt aliniati polii dozei cu corzile, doza va suna diferit decat cum trebuie sa sune, cel mai probabil mai "subtire" pe Mi gros, eventual si LA si mai "infundat" pe Mi subtire, eventual si SI.

bine, asta nu inseamna ca nu "merge", cum spui tu.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

1.fiecare humbucker gibson din anii 50 e diferit de urmatorul. de unde si multitudinea de tonuri obtinute cu acele gibson-uri.

2. cum trebuie sa sune o doza... asa cum a fost proiectata...daca o doza e facuta sa aiba un plus de inalte, spre exemplu, si e proiectata pentru pozitia neck, sa spunem, in momentul in care tu intentionezi sa o cumperi ai deja in cap aproximativ felul in care va suna, luand in calcul si output-ul etc.

daca tu o pui in bridge, automat ea nu va mai suna asa cum "ar trebui", cum e "descris" tonul ei, ci, probabil, va avea prea multe inalte, output prea mic pt ce se "da" a fi ea. sunt atatea modele de doze pe piata incat gasesti cam orice. in momentul in care nu mai iei in calcul ca doza respectiva e proiectata sa fie pusa intr-o anumita pozitie risti sa te trezesti ca ai dat o groaza de bani pe experimente esuate. nu zic ca nu poti gasi ceva ok, in fond gusturile sunt ale fiecaruia, iar dizele astea oricum sunt destul de tweakable, putand (unde se poate) fi ajustata distanta pana la corzi, respectiv si polii ridicati.

3. nu fac referire la doze stoc ale unor chitari renumite si nu am absolut nicio obsesie cu chitarile gibson, cum tot ai tu impresia. iar referitor la remarca ta cum ca pt mine ar trebuie sa sune asa cum suna din fabrica un glp, te intreb> cum suna din fabrica un gibson les paul? cand ai atatea tipuri de doze cu care sunt/au fost echipate...

4. si eu vorbesc din proprie experienta atunci cand spun ca sunetul nu mai e acelasi atunci cand coarda nu vibreaza direct asupra magnetului. mai ales la o doza low output. "mai infundat" sau "mai subtire" dupa caz, inseamna, mai concret, un volum mai redus al corzii respective

am avut vreo 6-7 ani o chitara jackson cu dimarzio superdistortion in bridge, care nu era f-spaced si nu avea polii aliniati cu corzile. suna ok chitara, doza fiind cu output mare. in momentul in care am pus aceiasi doza pe o chitara de acelasi tip si lemn, dar fara tremolo, doza a sunat foarte diferit. luand in calcul si lemnul, care e diferit de la o chitara la alta, chiar si aceiasi specie, tot suna prea diferit.

totodata, ca o curiozitate, multe gibson lp-uri nu au polii aliniati cu corzile la bridge si s-ar zice ca ar avea nevoie de f spaced. si chitarile peavey wolfgang vin de la mama natura cu doza regular spaced in bridge, si nu e nicio problema. deci pana la urma e fiecare producator cu specificatiile lui, chiar daca in teorie f e pt fender/floyd.

si da, se pare ca uneori mai merge si f-spaced in neck. acum am vazut si eu pe ceva forum, dar de cele mai multe ori pt neck se foloseste regular spaced.

Edited by barbarossa
Link to comment
Share on other sites

2. Ai dreptate sunetul nu e acelasi chiar si atunci cand vibreaza deasupra magnetului. Diferenta de ton cand muti aceeasi doza din bridge in neck e uriasa, cel putin pentru urechile mele.

 

Si ai dreptate nu merita sa faci experimente de dragul de a face experimente. Cele mai multe sunt sortite esecului inca de cand a fost proiectata doza pt ca asa cum spui doza a fost facuta pt o anumita pozitie. Totusi daca te uiti la spceificatii si daca ai mai facut chestia poti "ghici" in mare, cum va evolua in alta pozitie. Ai dreptate si cu tweak-abilitatea, foarte bine punctat. Inaltimea dozelor afecteaza mult tonul la fel si polii. La mine dozele au un reglaj mai special cu polii putin iesiti in afara unde polii dinspre bridge sunt mai in afara decat cei dinspre neck. In plus mi-am setat dozele sa stea inclinate, partea de sub corzile groase e mai jos si cea dinspre corzile subtiri e mai inalta, respectiv mai aproape de corzi.

 

3. io nu zic deloc ca esti obsedat, dar am observat ca ai cunostinte deosebit de bine documentate despre acest tip de chitari si te respect enorm pt acest lucru. In trecut am fost si eu un fan obsedat al acestei marci de chitare.

 

4. problema de spacing pe care o anunti tu e normala. da, daca pui regular spacing in bridge evident va iesi o prostie. Nici nu ma intereseaza sa incerc asa ceva. Acuma incearca sa pui o doza f-spaced in neck si mai vorbim. LA o doza F-spaced pusa in neck mie mi-a veni fiecare coarda foarte bine exact deasupra magnetului.

 

Ca sa continui in ideea cu F-spaced in neck, uita-te la un set de doze Evolution. O sa vezi ca doza de neck e F-spaced. Si mai insist pe dozele Fender care sunt f-spaced inclusiv in neck. Sau mergi in magazin si uita-te la o chitara Ibanez JEM sa vezi ca doza de neck e f-spaced. http://www.mics4less.com/photos/dimarzio/vai_set_bc_lg.jpg.

 

Deci ... F-spaced e la fel de potrivit in neck ca si in bridge.

 

Chestia legata sunetul unei doze in conditii de bridge diferit e ceva normal sa nu mai vorbim de diferenta de lemn. Practic o doza va suna totdeauna diferit de la o chitara la alta.

 

Ai tot respectul si aprecierea mea pentru tine si cunostintele tale.

Tocmai am primit finantare de la tata atat ptr doza neck, cat si ptr doza bridge.. Deci neckul va fi normal spaced, iar bridgeul..nu am inteles inca... bridgeul meu e fixed; string-trough body si am masurat cu linearul distanta dintr 2 corzi succesive langa bridge si e de 5.1 mm. Mentionez ca inaltimea dozelor e ajustabila din rama

Link to comment
Share on other sites

Guest AlinMetallica
Ce manuale de filosofie mai sus.

 

DPDV al sunetului, normal vs F-spaced NU ARE NICI O RELEVANTA. F-spaced arata mai bine pe chitari cu bridgeuri mobile, pentru ca sunt usor mai late.

 

Anw, tu ai bridge fix -> normal la ambele.

 

+1

Cel mai bun si mai coincis post din tot topicul :) .

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.