www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebari Studiu.


powerballad
 Share

Recommended Posts

Salutare tuturor,am si eu nevoie de niste raspunsuri.Cant cam 3 ore pe zi,o ora numai game si exercitii iar restul cu backingtrackuri la intamplare,piesele preferate etc.Am impresia ca nu fac ceva bine si ca am luat-o invers cu studiul.M-am apucat de chitara din nevoia de a ma exprima muzical.Asa ca dupa ce am invatat si eu un Blood Brothers de la Maiden,niste lickuri si inca ceva piese de genul am inceput sa cant cu backingtrackuri in pentatonic si in ce pozitii am mai dibuit eu.Imi ofera o satisfactie uriasa ca cant chestii simple si curate ca deh...sunt ale mele.Credeti ca nu e bine ca rezerv atata timp pentru asta?Mai am o mare problema.Am inceput sa studiez de doua-trei luni economy picking(in total cant de 3 ani,un an de acustica cu Adi Manolovici,dupa care m-am decis ca mi se potriveste mai bine studiul individual-si totusi mi-ar trebui musai un profesor?).Am ales economy picking pentru ca imi place sunetul mai "smooth" si totul suna mai legat.Imi ies foarte bine gamele la un tempo decent insa la cantatul prorpiu zis tot simt...dificultati in pasajele in care am nevoie de alternative picking(gen string skipping) si desi fac economy picking nu ma leg foarte bine nici de sweep.Sunt convins ca fac ceva foarte gresit.Ar trebui sa continui cu economy studiul pana stapanesc aceasta tehnica foarte foarte bine? Atunci imi voi depasi dificultatile? Sau ar trebui sa studiez alternative?Am viteza pe o singura coarda,pot cobori/urca foarte usor pe crozi insa doar la 2 respectiv grupuri 6 note pe coarda.La alte grupuri(gen 3 sau 4 note pe coarda) imi prind urechile.La 3 "rezolv" cu economy insa la restul imi este foarte dificil.Imi puteti da niste sfaturi?Poate un plan de studiu?Scuze daca m-am exprimat amibguu,va astept raspunsurile si va multumesc anticipat!

 

P.S. Uitati o piesa cu trupa mea sa vedeti cam la ce nivel sunt(sper ca nu se considera offtopic)

.La minutul 5 incepe solo-ul meu.

 

Am uitat esentialul...Acum ca m-am obisnuit cu economy mi-e foarte greu sa fac alternate(la game).

Edited by powerballad
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor,am si eu nevoie de niste raspunsuri.Cant cam 3 ore pe zi,o ora numai game si exercitii iar restul cu backingtrackuri la intamplare,piesele preferate etc.Am impresia ca nu fac ceva bine si ca am luat-o invers cu studiul.M-am apucat de chitara din nevoia de a ma exprima muzical.Asa ca dupa ce am invatat si eu un Blood Brothers de la Maiden,niste lickuri si inca ceva piese de genul am inceput sa cant cu backingtrackuri in pentatonic si in ce pozitii am mai dibuit eu.Imi ofera o satisfactie uriasa ca cant chestii simple si curate ca deh...sunt ale mele.Credeti ca nu e bine ca rezerv atata timp pentru asta?

Dupa parerea mea, nu este bine ... daca improvizezi "la vrajeala" nu ai nici o garantie ca vei avea ceva nou la sfarsitul sesiunei de studiu deci te sfatuiesc sa o studiezi intr-un mod organizat. Daca stii deja teorie iti recomand cartea How to Improvize de Hal Crook. Daca nu, Jazzmaster Cookbook de Jim Grantham.

 

Mai am o mare problema.Am inceput sa studiez de doua-trei luni economy picking(in total cant de 3 ani,un an de acustica cu Adi Manolovici,dupa care m-am decis ca mi se potriveste mai bine studiul individual-si totusi mi-ar trebui musai un profesor?).Am ales economy picking pentru ca imi place sunetul mai "smooth" si totul suna mai legat.Imi ies foarte bine gamele la un tempo decent insa la cantatul prorpiu zis tot simt...dificultati in pasajele in care am nevoie de alternative picking(gen string skipping) si desi fac economy picking nu ma leg foarte bine nici de sweep.Sunt convins ca fac ceva foarte gresit.Ar trebui sa continui cu economy studiul pana stapanesc aceasta tehnica foarte foarte bine? Atunci imi voi depasi dificultatile? Sau ar trebui sa studiez alternative?

De ce una SAU alta in loc de una SI alta? Cred ca ar fi mai bine sa incepi cu alternate picking deoarece la inceput e mai usor sa tii timpul in felul asta. Cand iti intra in sange poti sa treci la economy.

 

Am viteza pe o singura coarda,pot cobori/urca foarte usor pe crozi insa doar la 2 respectiv grupuri 6 note pe coarda.La alte grupuri(gen 3 sau 4 note pe coarda) imi prind urechile.La 3 "rezolv" cu economy insa la restul imi este foarte dificil.Imi puteti da niste sfaturi?Poate un plan de studiu?Scuze daca m-am exprimat amibguu,va astept raspunsurile si va multumesc anticipat!

 

P.S. Uitati o piesa cu trupa mea sa vedeti cam la ce nivel sunt(sper ca nu se considera offtopic)

.La minutul 5 incepe solo-ul meu.

 

Am uitat esentialul...Acum ca m-am obisnuit cu economy mi-e foarte greu sa fac alternate(la game).

 

Studiaza lent si asigura-te ca totul este corect. Nu inteleg exact ce vrei sa zici prin "plan de studiu" asa ca-ti voi da niste tips & tricks:

- din programul tau lipseste acompaniamentul ... nu conteaza ce solouri stii sa faci daca nu esti in stare sa canti o armonie.

- nu sta prea mult la acelasi material. Cu 3 ore/zi eu as schimba materialul o data la 2 saptamani/o luna.

- studiaza lent lickurile/solourile/etc si mareste viteza pana ajungi la viteza originala. Odata ajuns, nu continua sa studiezi rapid, deoarece poti face mici erori care nu se simt la viteza mare dar continuand sa le exersezi iti vor intra in mana si va trebui sa o iei de la capat. Deci odata ajuns, studiaza lent. Cand termini de studiat (lent) canta lick-ul/solo-ul/armonia la viteza originala de 2-3 ori sau chiar la o viteza mai mare decat cea originala asa iti creste confidenta.

- Izoleaza dificultatiile.

- Da mare atentie celor 3 "T": Time, Tone, Tune. Oricat de bine ai canta, daca-ti lipseste un "T" va suna naspa. De exemplu poti sa ai un sunet mai misto ca al lui Van Halen, un groove bestial, dar daca ai chitara dezarcordata nu te bega nimeni in seama.

 

Rock On.

Link to comment
Share on other sites

|Acum fara suparare, dar eu cant de 2 ani si din cate mi-ai zis, cred ca cant mai bine ca tine. De trei ani de zile cu 3 ore pe zi ajungi..... departeee!! Eu nu am cantat 3 ore pe zi, dar am ajuns la un nivel de care sunt multumit.

Spui ca nu iti ies tot felul de "chestii".. eu cred ca nu le repeti indeajung. De exemplu la un sweep daca nu il faci incet si apoi treptat sa cresti viteza o sa iti iasa cu siguranta ceva!(mai ales daca ai si rabdare)

Sfatul meu: exerseaza pana sangereaza degetele.

Sa nu crezi ca daca stai pe un forum plangandu-te o sa fie mai de folos.

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

|Acum fara suparare, dar eu cant de 2 ani si din cate mi-ai zis, cred ca cant mai bine ca tine. De trei ani de zile cu 3 ore pe zi ajungi..... departeee!! Eu nu am cantat 3 ore pe zi, dar am ajuns la un nivel de care sunt multumit.

Spui ca nu iti ies tot felul de "chestii".. eu cred ca nu le repeti indeajung. De exemplu la un sweep daca nu il faci incet si apoi treptat sa cresti viteza o sa iti iasa cu siguranta ceva!(mai ales daca ai si rabdare)

Sfatul meu: exerseaza pana sangereaza degetele.

Sa nu crezi ca daca stai pe un forum plangandu-te o sa fie mai de folos.

Toate cele bune!

 

Am pus niste intrebari,am cerut niste sfaturi.nu m-am plans de nimic.Multumesc pentru sfat.Presupun ca ma sfatuiesti din experienta personala.Ce corzi folosesti de repeti sub 3 ore pe zi si iti sangereaza degetele?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.