www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Am Nevoie De Ajutor


G1987
 Share

Recommended Posts

Salut, zilele trecute am luat o chitara de la esound, mai exact un Ibanez V72 acustic si am ceva probleme cu ea. Eu sunt incepator, nu imi dau seama de prea multe, dar hora mea de 250 de lei se auzea mai bine decat asta. Asta noua are un fel de fret-buzz pe toate corzile, pe care chiar i le-am schimbat, gandindu-ma ca cele pe care le are sunt vechi. plus ca se aude foarte spart(metalic) si nu poti canta la ea. Am fost cu ea inapoi si mi-au zis ca o regleaza, dar azi cand m-am dus sa o iau, nu am putut sa o testez acolo, si cand am ajuns acasa am constatat ca era la fel.

 

Acum vreau maine sa ma duc la ei si sa le zic, dar mi-e teama ca or sa zica ca eu sunt incepator si nu stiu si ca asa trebuie sa se auda(adica sa incerce sa ma pacaleasca). De aceeea cer ajutorul vostru, daca e cumva cineva care vrea, poate, stie, si are timp 1 ora sa testeze o chitara.

 

mersi

 

eu mai am un stagg acasa, mai ieftin, care se aude mai clar, si mai bine, si nu inteleg de ce, ca doar e jumatate din valoarea Ibanezului

Link to comment
Share on other sites

Un sfat foarte util pentru tine!

 

CAND MERGI CU ORICE , ORIUNDE CU UN OBIECT LA GARANTIE, NU DA IMPRESIA CA NU STII DESPRE CE VORBESTI!

Te iau de fraier si fac pe desteptii(nu toti, majoritatea) si iti lasa impresia ca o sa se rezolve ceva chiar daca probabil n-o sa fie asa.

Du-te in fiecare zi cu chitara la ei pana iti dau alta noua,daca nu se rezolva nimic, asta daca INTRADEVAR E CEVA NEINREGULA CU CHITARA.

Succes!

Link to comment
Share on other sites

Salut, zilele trecute am luat o chitara de la esound, mai exact un Ibanez V72 acustic si am ceva probleme cu ea. Eu sunt incepator, nu imi dau seama de prea multe, dar hora mea de 250 de lei se auzea mai bine decat asta. Asta noua are un fel de fret-buzz pe toate corzile, pe care chiar i le-am schimbat, gandindu-ma ca cele pe care le are sunt vechi. plus ca se aude foarte spart(metalic) si nu poti canta la ea. Am fost cu ea inapoi si mi-au zis ca o regleaza, dar azi cand m-am dus sa o iau, nu am putut sa o testez acolo, si cand am ajuns acasa am constatat ca era la fel.

 

Acum vreau maine sa ma duc la ei si sa le zic, dar mi-e teama ca or sa zica ca eu sunt incepator si nu stiu si ca asa trebuie sa se auda(adica sa incerce sa ma pacaleasca). De aceeea cer ajutorul vostru, daca e cumva cineva care vrea, poate, stie, si are timp 1 ora sa testeze o chitara.

 

mersi

 

eu mai am un stagg acasa, mai ieftin, care se aude mai clar, si mai bine, si nu inteleg de ce, ca doar e jumatate din valoarea Ibanezului

Pot sa ma uit la ea, suna-ma miine te rog, DUPAMASA! 0740924654

Link to comment
Share on other sites

Guest Pantsless
Am fost cu ea inapoi si mi-au zis ca o regleaza, dar azi cand m-am dus sa o iau, nu am putut sa o testez acolo, si cand am ajuns acasa am constatat ca era la fel.

Cum vine asta?

Link to comment
Share on other sites

era mare aglomeratie, magazinul mic si l-am crezut pe cuvant cand mi-a zis ca a rezolvat-o

 

 

Quetzalcoatl, eu dau acum telefon acolo sa vad pana la cat au progam azi...

 

 

vreau sa ma duc si sa o schimb, aveti vreo alta recomandare? de la ei de pe site, in limita pretului ei plus in maxim 500 lei(ma gandeam la un fender sonoran)

Edited by G1987
Link to comment
Share on other sites

Pai este o mare prostie sa-tzi recomandam noi o firma sau un model ca dupa sa o comanzi si sa nu-tzi placa sau sa nu te pricepi si sa zici ca si aia suna ca sarma pe gard, acuma sincer de la chitarile ieftine si mai ales acustice nu prea potzi sa ai mari pretentzi, potzi sa ai norocul sa prinzi una care suna binishor, dar sfatul meu este sa rogi pe cineva care se si pricepe sa mearga cu tine si sa-tzi incerce ce au aia prin magazin si care suna mai bine sa o iei, ca asha daca itzi aduce una pe comanda o sa se repete povestea cu sigurantza si in plus o sa mai zici ca ala care tzi-a recomandat nu stiu ce model era un prost si tzi-a recomandat o prostie. Daca la solid body e mai ushor putzin sa fii multzumit, deoarece o treci prin pedale sau procesor dupa care amplif sau comp chitara, deci se mai poate lucra putzin la sunet sau ii schimbi una alta, la acustice trebuie sa iei una care suna bine din magazin, nu ca tzi-a placut tzie un model si il comanzi pe ala, sper ca te-a ajutat cu ceva ce am scris si ca ai inteles ce trebuie sa faci.

Edited by robertimis
Link to comment
Share on other sites

da, eu am inteles ce vrei tu sa zici, si stiu ca nu are cum sa sune la fel o chitara cu alta, si ca are un sunet si o armonica diferita toate, dar stiu sigur ca asta nu suna cum trebuie.

Atunci du-o inapoi si sa-tzi dea banii sau sa-tzi alegi alta, dar pe incercate ce gasesti pe la ei prin magazin, ca de comandat potzi sa primesti una care sa sune la fel ca asta, acum trebuie sa constientizezi si tu ca o chitara la banii astia nu prea are cum sa sune spectaculos, bafta.

Link to comment
Share on other sites

Ia-tzi o doza piezo! Dak ajungi prin Bucuresti, fa-tzi un drum la magazinul Muzica si întreaba de Mihai Ionescu, inginerul are repara si modifica... El face doze piezo pt. orice instrument: chitari clasice, tobe, flaut, taragot, tzambal - whatever, you name it... Omul are si o adresa de mail, dar n-o mai stiu eu...

Dak te duci cu scripca la el, o sa-tzi spuna si cum s-o montezi.

 

Stie cineva daca domnul Mihai Ionescu, repara sau seteaza si chitari acustice? Sa le faca cumva sa sune intr-un fel anume(adica normal)

 

 

 

Am fost azi la cei de la esound, si mi-au taraganit niste explicatii, mi-au zis sa-mi cumpar alte corzi, ca cica din cauza asta nu s-ar auzi cum vreau eu. Astfel i-am luat niste corzi de 11-52, si ma gandesc sa vad cum le montez. De montat le pot monta si eu, dar poate e vreo alta metoda (zic si eu, habar n-am) si astfel sunetul devine mai grav/gros. I-am mai adus aminte ca poate sunt corzile prea apropiate de grif, si mi-au zis ca griful se va tensiona in urma schimbarii corzilor.

 

Asadar? voi ce credeti? pot fi corzile de vina? trebuie setata cumva chitara?(stiti pe cineva care se pricepe la asa ceva?) sau maine trebuie sa ma duc din nou la ei....

Link to comment
Share on other sites

Ma indoiesc ca ar fii de vina corzile, in functzie de ce corzi au fost initzial pe chitara se poate si tensiona griful daca inainte erau corzi mai subtziri si acuma pui mai groase, dar ideea de baza este asta, daca o chitara nu suna binishor din magazin, mare lucru nu prea ai ce sa-i faci. Cere alta chitara sau cere banii inapoi daca se poate, daca te tot lashi purtat de nebun de ei pana la urma nici nu o sa te mai bage in seama si o sa pici de Guffy, mai ales ca te pui sa schimbi tu una sau alta si e posibil sa zgarii chitara au cine stie de sa-i mai faci si atunci ai ramas cu ea ca aia nu tzi-o mai schimba in veci. Daca suna cat de cat, se mai poate ameliora din reglaje, dar daca suna rau nu prea mai ai ce sa-i faci decat sa iei alta. bafta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.