www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Fixezi O Cheie?


Guest mireazma
 Share

Recommended Posts

Guest mireazma

Am spus intr-un alt thread ca caut o chitara ieftina. Am dat peste una care nu are 3 corzi, are cheile slabite si pe deasupra are si cutia de rezonantasparta de la un cap la altul. Asta e. Macar o iau pe gratis, ii cumpar corzi si imi antrenez degetele pe ea. Problema e:

1. Cum fixez cheile ca sa o pot acorda? ca se invart foarte usor si nu stau fixate.

2. Pot refolosi corzile odata ce fac rost de alta chitara?

Link to comment
Share on other sites

Poftim?

 

Sa refolosesti corzile?

 

Pai io zic sa incepi cu mancare second-hand.

 

Corzile se schimba o data la doua saptamani de unde ti-a venit ideea sa le pui pe 10 chitari?

 

Daca ai desfacut pachetul de corzi si nu le-ai pus in aceeasi zi poti sa le arunci.

 

tu schimbi corzile o data la 2 saptamani cum ai spus ca se face?

Link to comment
Share on other sites

Poftim?

 

Sa refolosesti corzile?

 

Pai io zic sa incepi cu mancare second-hand.

 

Corzile se schimba o data la doua saptamani de unde ti-a venit ideea sa le pui pe 10 chitari?

 

Daca ai desfacut pachetul de corzi si nu le-ai pus in aceeasi zi poti sa le arunci.

ba ia abtine-te cu aberatiile astea, duci copilu' in eroare. sau vrei sa explici ultima propozitie? ce se intampla daca desfac pachetul de corzi si nu le montez in aceeasi zi? se topesc? Doamne fereste, ce de aberatii pe rgc-ul asta.

Link to comment
Share on other sites

Corzile se schimba o data la doua saptamani

 

 

???? :) eu am o chitara takamine acustica ( o firma din japonia ) si am corzi de plastic ( cam s*ck da merge ) si ma gandeam sa le schimb cu niste corzi de regin da' le am de 2 luni nu m-am gandit ca ar trebui sa le schimb asa des ... corzile suna destul de ok pt niste cacatele de plastic

Link to comment
Share on other sites

In lunile in care cant zilnic le schimb la fiecare 2 saptamani cum am spus. Si cumpar mereu cate 10-20 de seturi o data.

 

Cand nu prea cant, atunci le schimb o data pe luna, NICIODATA mai rar.

 

Au fost perioade cand le schimbam chiar la fiecare saptamana.

 

Oricum in nici un caz nu as folosi corzi pe care le-am pus anterior pe alta chitara chiar daca ar fi noi.

 

 

 

Eu asa fac, daca am desfacut un pachet de corzi si nu le-am pus in aceeasi zi le arunc (mi s-a intamplat o singura data sa nu le pun in aceeasi zi). Pentru mine schimbarea corzilor e un ritual sacru.

 

Dap, stiu ca e o obsesie dar m-am obisnuit.

 

Am avut un set D'addarios pe care in urma cu vreo 5 ani le-am pus a doua sau a treia zi, cand am inceput sa cant observam pe degete niste sclipci si in foarte scurt timp corzile au devenit rosii-negre. Probabil era si de la faptul ca in acea zi mi-au transpirat mainile mai mult decat de obicei dar s-a dezvoltat o obsesie.

 

Stiu ca asta tine si de umiditatea din aer si de alti factori in plus am dezvoltat obsesia asta de pe vremea cand foloseam corzi D'Addario care vin impachetate intr-un plic etans de plastic pe care scrie ca sunt ambalate cu nush ce gaz sa se evite oxidarea... bla, bla bla. dap stiu ca e bla, bla dar mi-a intrat in sange.

 

Uite ca am explicat si ultima propozitie.

 

P.S. Este o credinta religioasa personala, nu o lege universala.

bine ma, daca tu faci asa, nu te apuca sa dai sfaturi la toti necunoscatorii, aiurea. mai bine taci, fa-ti un topic in care sa explici ce ritualuri si ce fetishuri ai tu cu corzile daca vrei sa stie toata lumea. lasa omu ' in pace sa invete intai, ca si tu ai fost novice si nu stiu daca si-a batut cineva joc de tine cu sfaturi in balarii.

Link to comment
Share on other sites

Guest mireazma
Pai io zic sa incepi cu mancare second-hand.
good one.

Multumesc tuturor pentru replies.

Am inteles cum e cu corzile. Dar cum ramane cu fixatul cheilor? exista vreo solutie?

Link to comment
Share on other sites

E vorba si de un respect de sine, dar nu o zic in sens absolut. Depinde si de posibilitatile financiare.

 

Insa, la pian n-ai canta pe niste clape soioase si jegoase, nu? le mai stergi, le mai intretii, poate le si inlocuiesti cand e cazul

 

La trompeta nu mai zic, cata grija si ce ritual de intretinere, ungere au meseriasii.

 

Lenjeria intima si sosetele le schimbi zilnic, te simti curat, e bine, nu?

 

...dar corzilor de ce nu le-ai acorda atentia cuvenita?

 

In limita posibilitatilor REPET, cu cat mai des schimbi corzile cu atat mai bine simti si chitara si ce mai incolo si-ncoace ...e mai bine..toata lumea o stie.

 

Am mai intalnit oamnei la care schimbatul corzilor era un mic ritual, pentru ca, o data cu asta mai curatau griful,mai una-alta ...si e interesant sa vezi atat grija.

 

Ca fapt divers, corzile pastrate in conditii vitrege (umiditate, salinitate, temperaturi mici) isi pierd mult din caracteristicile originale.

 

Play on!

Edited by Gyzmo
Link to comment
Share on other sites

Guest mireazma

Multumesc tuturor si mai ales lui Doctor X. Scuze de reply intarziat dar abia acum am putut intra pe net. Chitara respectiva nu am mai putut-o vedea. Cheile sunt de primul tip. La unele scapa rotita dintata de pe spirala, ca si cand nu s-ar imbina indeajuns;

Slava Domnului! Ieri am gasit o chitara la ghena si am tipat in gura mare "multumesc Mos Craciune!!!!". In fine, am lipit cutia ca era sparta, si bridge plate-ul. Acum am problema ca se dezacordeaza foarte repede (se destind corzile).

 

M-ar interesa sa stiu totusi cum rezolv ambele probleme:

- cu scapatul rotitei

- cu dezacordatul

Ajuta la ceva daca strang suruburile rotilor tare?

 

Si asa am acordat chitara cu un ton mai jos si asta o simt ca un underclocking pe procesor. Bine, ca acum are corzile vechi si putin ruginite...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

app revin ce ce s-a spus mai devreme corzile nu trebe neaparat schimbate asa des.ai incercat vreodata sa le cureti cu o carpa sau ceva?sa vezi cat verde o sa fie pe carpa si cum o sa se auda dupa ce le stergi :) ca totusi ii criza si mai trebuie sa economisim :)

 

cum ati spus ca schimbi sosetele in fiecare zi dar nu iei 365 de sosete pe an mai le si speli asa ii si cu corzile :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.