www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cat De Lunga Trebuie Sa Fie Distanta Dintre Bridge Si Neck?


the outsider
 Share

Recommended Posts

'

... la ce distanta sa pun bridge ul acuma

 

Bridge-ul trebuie poziționat astfel încât fret-ul 12 sã pice exact la jumãtatea distanței dintre capetele corzii.

 

[se mãsoarã distanța de la capãtul dinspre chei al grifului pânã la fret-ul 12. Apoi se pune bridge-ul acolo unde face o distanțã egalã (cu cea mãsuratã anterior) între fret-ul 12 ºi ºaua pentru corzile 2 ºi 4. Se recomandã o mãsurare cu precizie milimetricã, chiar dacã reglajele (intonației) din bridge mai permit ºi ele apoi un joc de câțiva milimetri.]

Link to comment
Share on other sites

Am pus o punte noua pe reghinu meu si sa masori nu e suficient.

Uite aici niste detalii importante, a mea era cu compensare si la pragus si la punte.

Am montat puntea provizoriu si am "plimbat-o" pana am gasit pozitia in care se intona.

 

Multa bafta.

Edited by gigiflex
Link to comment
Share on other sites

deci la chitara mea,pe care am inceput sa o reconditionez,am un grif de 21 de taste,cel vechi avea 20,intrebarea mea este la ce distanta sa pun bridge ul acuma,am cautat pe net dar nu gasesc,daca ma poate ajuta cineva.multumesc

 

 

http://www.stewmac.com/FretCalculator

 

uite un calculator care iti indica atat distantele intre freturi cat si distanta de la bridge la nut in functie de tipul de instrument, lungimea scalei si numarul de freturi. iti recomand sa verifici distantele initiale mai intai pentru configuratia initiala, sa vezi cat de precis este, si apoi sa calculezi pentru noua configuratie de 21 de freturi. succes!

Link to comment
Share on other sites

"un_chitarist" iti multumesc mult ,acel calculator a fost super, recomand tuturor linkul sau aceasta unealta,foarte buna,am calculat,distanta e de 653mm,mi a masurat pana si distanta dintre freturi,care pot sa zic ca am verificato cu sublerul si a iesit perfect cum scria acolo.multumesc inca odata pt ajutor.bafta si cantare maxima in continuare.

 

in curand voi posta continuarea la reconditionarea chitari mele.

Edited by the outsider
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.