www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Thomann


Guest Alecs1q
 Share

Recommended Posts

Imi cer scuze ca incep un nou topic despre Thomann, am cautat atent inainte prin ce s-a mai scris dar nu am gasit.

Scurt si la obiect: A cumparat cineva de la Thomann fara TVA (pe firma)? Daca da, il rog sa-mi dea un pm.

Cumpar frecvent din Olanda si Belgia fara TVA deci stiu ca se poate, dar ma intereseaza acum Thomann in mod special.

Multumesc.

Edited by Alecs1q
Link to comment
Share on other sites

nu cumperi FARA TVA, ci iti deduci tva-ul de pe factura ca de pe orice factura din ue.

iti spun pe 10 cum se face :) eu am cumparat luna asta si inca nu am inregistrat factura.

 

Nu am cum sa deduc TVA-ul, pentru ca factura nu o bag in contabilitate. Ideea e sa ma factureze direct fara TVA, cum se face in toate tarile din UE intre persoane juridice.

Link to comment
Share on other sites

Pai nu asa se face in UE. Facturarea se face cu TVA. Procedura e aceeasi ca si cumpararea din Romania (membra, dealtfel, UE). Platesti TVA si il deduci. Singura diferenta e ca la achizitii externe trebuie sa treci la raportarea lunara a TVA-ului (asta in cazul in care firma ta raporteaza in prezent la trimestru)

 

Pai nu asa se face in UE. Facturarea se face cu TVA. Procedura e aceeasi ca si cumpararea din Romania (membra, dealtfel, UE). Platesti TVA si il deduci. Singura diferenta e ca la achizitii externe trebuie sa treci la raportarea lunara a TVA-ului (asta in cazul in care firma ta raporteaza in prezent la trimestru)

Link to comment
Share on other sites

Pai nu asa se face in UE. Facturarea se face cu TVA. Procedura e aceeasi ca si cumpararea din Romania (membra, dealtfel, UE). Platesti TVA si il deduci. Singura diferenta e ca la achizitii externe trebuie sa treci la raportarea lunara a TVA-ului (asta in cazul in care firma ta raporteaza in prezent la trimestru)

 

Inseamna ca amandoi avem propriul UE:))

La munca lucrez cu firme din afara, si mereu facturez/primesc facturi in EUR fara TVA.

Am cumparat chitari&stuff de la firme din Austria, Olanda, Belgia pe firma in EUR fara TVA.

Edited by Alecs1q
Link to comment
Share on other sites

pai si la sosirea in tara nu ai platit tva?

eu sti ca fie iti factureaza ei direct cu tva, fie, in baza contractului se face factura de export, cu tva 0, dar la import platesti tva in tara de import. eu stiu ca in ue nu mai e nevoie de factura de export... dar poate ma insel.

eu am luat de pe thomman cu tot cu tva, evidentiat pe factura... si mi-o deduc (sper).

Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu eu din chestii reale, daca te duci tu in Germania, Olanda, etc si cumperi vei cumpara cu TVA, indiferent de pers fizica sau juridica. Poti cumpara direct fara TVA pe pers juridica daca faci comanda online si ti se transporta in tara. ("Smecheria" facuta de mine era ca eu mergeam la magazin in Olanda, le luam pe loc, factura fara TVA, dar trimiteau si un colet gol in RO, sa aiba acoperire). Toti stiu ca nici tu nici ei nu pun mana pe acel TVA, deci nu e neaparat in interesul lor sa ti-l incaseze.

Stiu si eu ca se poate deduce, dar: 1. trebuie sa inregistrezi factura in contabilitate (eu avand firma de transport de marfuri nu pot aduce facturi de Gibson-uri) si 2.ti-l vei deduce cand o fi frumos si canicula afara, vantul rascolind zapada (adik speranta moare ultima).

 

Ideea mea era: o pers de contact la Thomann care a mai facut asa ceva, ii trimit CUI si tot ce trebuie, platesc costul fara TVA + 30 EUR transport si el mi le aduce in RO.

Link to comment
Share on other sites

Daca nu stiti, nu vorbiti. Achizitiile intracomunitare sunt scutite de TVA!

 

Pai eu ce tot vorbesc aici? :)

 

Revenind la idee, nimeni nu a luat de la Thomann pe firma?:)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Alecs1q

Am reusit sa comand de la Thomann fara TVA, deci 19% mai ieftin decat pretul afisat. Thomann rulz.

Acest topic se poate inchide.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.