www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pod Farm Line 6 Folosit Ca Plugin Cu Cubase: Help!


Recommended Posts

salut baieti, am descarcat pod farm de la line6. Pentru posesori de xtlive se poate folosi numai ca plug in impreuna la un program de inregistrat (in cazul meu cubase).

Ok, am setat xtlive sa trimita semnal curat in calculator (cum ar fi o placa de sunet normala..)..pentru a fi Reamplifiata dupa acea de pod farm.

De aici problema, deschid un track de efecte cu pod farm pe cubase, ok, de aici mam pierdut, adica nu aud variatie la sunet si mai mult nu inteleg funzionare.

Cineva dintre voi la mai folosit? ar fi de mare ajutor cateva sfaturi de cum trebuie setat 'all' si functionare (pe care chiar nu lam intelesa...i'm sorry am capatana de lemn!!).

numai bine si merci.

PS. inca un lucru, care este diferenta substantiala intre un plugin si un VST? merci.

Edited by Musaro Adriano
Link to comment
Share on other sites

Salut.

 

Verifica pas cu pas calea semnalului.. daca intra corect in comp, daca e preluat corect de trackul din cubase (incearca sa inregistrezi chitara) si daca pod farm-ul nu are sunetul taiat undeva intre efectele lui (aplica-l ca efect peste un sunet preinregistrat).

 

Vst este un standard pt pluginuri si majoritatea pluginurilor de pe piata au varianta vst. Din cate inteleg eu pod farm este un fel de Guitar Rig si ca sa-l folosesti in timp real trebuie un program 'gazda' care poate trece semnalul audio in timp real printr-un lant de efecte. Cubase ar trebui sa poata face chestia asta dar nu am folosit. Ai putea incerca Chainer : http://www.xlutop.com/html/chainer.html care este special facut pt asa ceva.

 

Bafta multa, imi pare rau ca nu pot da un sfat mai exact.

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.