www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Se Alege Chitara Pentru Un Incepator


Guest sabbatha
 Share

Recommended Posts

Guest sabbatha

m-am inscris la un curs de chitara si tre sa imi cumpar o chitara clasica dar am vazut ca au diferite marimi si scale 4/4 3/4 1/2  ;650  612 520

 

si am facut o proba cu chitara unui amic si chitara e mai mare ca mine si nu scrie marimea inauntru.... need a little help

Link to comment
Share on other sites

m-am inscris la un curs de chitara si tre sa imi cumpar o chitara clasica dar am vazut ca au diferite marimi si scale 4/4 3/4 1/2  ;650  612 520

 

si am facut o proba cu chitara unui amic si chitara e mai mare ca mine si nu scrie marimea inauntru.... need a little help

nu era nimeni acolo care sa te indrume ? (la curs)

Link to comment
Share on other sites

'

Cred cã 3/4 este un pic cam micã. [Am o chitarã clasicã de genul acesta; exilatã dupã uºã.]

Dacã nu gãseºti mãrimea 7/8, atunci cred cã poți merge pe mãrimea normalã (4/4).

 

În general poziția mâinilor la chitara clasicã (mâna cumva distanțatã fațã de grif, cu degetele atacând perpendicular griful iar degetul opozabil "gliseazã" cu vârful pe spatele grifului) nu creeazã probleme de incompatibilitate. [spre deosebire, la folk/rock se cuprinde griful între degetele opozabile, griful fiind susținut îndeaproape de palmã.]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pai eu am 1.75 13 ani, 21 cm mana cam micuta :) si 57 de kg si mi-s comode toate marimile (inca nu am testat 3/4 :) )

Edited by bart
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.