www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fx Chain Reglat Corect


comanel
 Share

Recommended Posts

Salut prieteni

 

Recent am marit numarul de pedalute folosit si m-am gandit sa fac un FX chain si sa-l bag intr-un pedal board. Dar cum orice lucru nu e atat de simplu, situatia mea este un pic particulara... in ceea ce priveste unitatile ce imi transforma si transporta chitara pana in amplificator. Va cer sfatul, umil, cu speranta ca am sa gasesc o varianta optima a lantului de efecte, cu mica rugaminte de a fi la obiect si constructivi in maxima masura. So,

 

Avem de a face cu:

 

1 bucata chitara (doze destul de balansate...)

 

1 bucata pedala de volum Behringer (VOL)

1 bucata pedala overdrive TC Electronics vintage tube primer (OVD)

1 bucata pedala Compresor de la Behringer (COMP)

1 bucata pedala volum/crunch (switch cand e calcat la max) (VCRUNCH)

1 bucata pedala Marshall blues breaker (MBB)

 

1 bucata Laptop ce ruleaza DAW (Cubase SX3) in care avem 1 track mono cu procesare Revalver MKII (amp mesa, canal vintage, gain foarte jos - insesizabil, doar pentru dinamica - si cabsim de 4x12) --> IK multimedia T-RakS 3 VST Plugin (e un VST de master care desi trage CPU de mori, isi face treaba excelent) (DAW)

 

1 bucata Amp Line 6 Spider 3 15W canal Clean (AMP)

Efecte (de) post procesare: 1 delay digital incorporat ampului cu tap tempo

 

1 bucata microfon dinamic asezat frumos la unghi in fata difuzorului. (MIC)

 

 

Bun.

 

Acum... Lantul de la capat automat va arata AMP > MIC.. asa ca nu mai pierdem timpul cu ultimele doua.

Lantul meu arata in felul urmator:

 

CHIT > MBB > OVD > DAW > VOL > AMP

 

(DAW > VOL era necesar pentru a trece de la un vol de 70% la 90% pentru solo boost si pentru efecte de fade in)

 

Dar imi dau seama ca se pot face si lucruri frumoase schimband pedalutele intre ele... (wow.. :) )

 

Primul lant care imi vine in minte, si nu am incercat inca, dar diseara ma joc cu toate jucariile.. este asa:

 

CHIT > VCRUNCH > COMP > OVD > MBB > DAW > VOL > AMP

 

Alte idei? si care ar fi solutia optima?

 

Mentionez ca ma intereseaza in principiu pozitia lor si eventual reglajele de input/output intre ele, pentru un sound cat mai diversificat. Distors/Crunch/Overdrive din cate stiu eu, nu trebuiesc amestecate... :)

 

P.S. imi pare rau daca topicul e stupid, insa e ceva destul de nou pentru mine, fiind obisnuit cu unitati (digitale) care faceau un ton decent fara prea multa bataie de cap

Edited by comanel
Link to comment
Share on other sites

E ok ce zici tu, insa e valabil in situatia in care nu folosesc decat o singura pedala de Overdrive... eu nu stiu unde sa pun volumele alea, ( VolCrunch > Vol ) astfel incat sa pot modifica si dinamica tonului, iar compresia imi da de furca la capitolul dinamica...

 

Ih.. imi e dificil sa explic... nici eu nu stiu ce as vrea sa scot.. imi plac surprizele

 

Voi ce ati face?

Link to comment
Share on other sites

oricum, nu exista o regula batuta-n cuie; fiecare isi pune efectele in asa fel incat sa sune cum ii place.

 

in principiu volum/crunch ar trebui sa fie inainte de overdrive... astfel o sa ai un boost inainte de distorsiune, iar volumul final il controlezi din pedala de volum

Link to comment
Share on other sites

Sunt perfect de acord cu tine. Insa legat de nedumerirea mea cu ce a fost mai intai ? Oul sau gaina.. :) se adreseaza spre experienta voastra. Ca asa, nu zic nu, ma apuc sa schimb cabluri intre ele pana cand vine bine la ureche... dar cum e corect? sau e corect ce fac? ar trebui sa mai scot din ele? sa le pun in paralel? - chiar ! asta n-am incercat...

 

VolumCrunch inainte de OD.. notat

 

Sau daca splitez semnalul de chitara exact inainte de lant, si intru in paralel semnal clean si semnal procesat (una pe guitar imput, una pe AUX input) ? .. e corect? -misto tre sa sune, ca teoretic ii da twang... si cu putin tweaking, se regleaza nivelele astfel incat sa nu se intercaleze clean cu distors...

 

Posibilitatile sunt infinite (pentru oamenii care nu stiu matematica si permutari+combinatii)

 

Subliniez cuvantul corect din acest topic

 

L.E. buffer-ele de semnal nu sunt o problema, am onoarea de a avea un basist/electronist care face detoate :))

 

Vivat Sorin Olteanu

Link to comment
Share on other sites

Sunt perfect de acord cu tine. Insa legat de nedumerirea mea cu ce a fost mai intai ? Oul sau gaina.. :) se adreseaza spre experienta voastra. Ca asa, nu zic nu, ma apuc sa schimb cabluri intre ele pana cand vine bine la ureche... dar cum e corect? sau e corect ce fac? ar trebui sa mai scot din ele? sa le pun in paralel? - chiar ! asta n-am incercat...

exact asta trebuie sa faci!

Eu prefer d ex OD-> Booster->Compressor, ca altfel mie nu imi suna, devine flubby si distrus semnalu :)

TRY combinations! Noroc

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.