www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Se Potriveste Pentru Un Incepator


Ghiur Alexandru
 Share

Recommended Posts

Salut! Doresc sa invat sa cant la chitara si in sfarsit am reusit sa imi fac timp pentru asta! Nu am de gand sa invat pe zdranganeli gen ' andri popa' ci balade gen metallica, scorpions, guns, etc. Din cate am inteles, o chitara acustica s-ar potrivi mai bine fiind mai fina si sunetele mai clare, insa mai grea pentru incepatori, acum as vrea sa stiu de ex. pentru 'nothing else matters' Mettalica ce chitara se potriveste? (din cate am observat jucandu-ma cu cateva chitari intr-un magazin, intr-o chitara clasica iti rupi degetele si nici nu scoti cine stie ce acorduri) Multumesc anticipat!!!

Link to comment
Share on other sites

Salut! Doresc sa invat sa cant la chitara si in sfarsit am reusit sa imi fac timp pentru asta! Nu am de gand sa invat pe zdranganeli gen ' andri popa' ci balade gen metallica, scorpions, guns, etc. Din cate am inteles, o chitara acustica s-ar potrivi mai bine fiind mai fina si sunetele mai clare, insa mai grea pentru incepatori, acum as vrea sa stiu de ex. pentru 'nothing else matters' Mettalica ce chitara se potriveste? (din cate am observat jucandu-ma cu cateva chitari intr-un magazin, intr-o chitara clasica iti rupi degetele si nici nu scoti cine stie ce acorduri) Multumesc anticipat!!!

 

pentru melodia asta se potriveste orice chitara :)...singurul lucru care este mai greu pe acustica este solistica..in rest..se poate face toata melodia cu usurinta...

 

P.S.: intai trebuie sa inveti si zdranganeli...aceste zdranganeli inseamna foarte mult...cu ajutorul lor iti formezi ritmul...si ca sa faci(compui/improvizezi) o solistica buna..trebuie sa stii acele zdranganeli si putina teorie deoarece nu poti lua orice nota oriunde..trebuie sa stii ce-s alea terte,cvinte, cum se formeaza acordurile(normale, cu cvinte, cu septima, cu nona,etc) si multe altele

 

mai pe scurt...toti care ii vezi ca stiu sa cante bine la chitara...stiu si zdranganeli si cu ele au inceput...sa stii ca sunt multe melodii pe acorduri(sa nu mai zic zdranganeli) care suna bine(ex: knockin' on heaven's door)

 

cantatul pe acorduri este un pas esential..care..nu trebuie ratat pentru ca va fi vai de capul tau mai incolo :)...daca o sa te intalnesti cu un chitarist si-ti zice sa-i tii 3 acorduri si ce ritm o vrea el si tu ii zici ca nu stii..deja te-ai facut de cacao :)

Link to comment
Share on other sites

...si uite ca deja esti mai bun decat altii care canta zdranganeli. m-ar amuza sa ii asculti pe gram sau pe covaci (aia de zdranganesc la chitara andrii popa) cantand chestii de iti doresti tu

 

nu am spus cu rautate 'zdranganeli' doar ca nu mi se pare ceva greu sa dai cu unghia pe corzi intr-un ritm monoton, nu am criticat pe nimeni ci am vrut sa evidentiez ce vreau sa invat! Multumesc

 

Salut! Doresc sa invat sa cant la chitara si in sfarsit am reusit sa imi fac timp pentru asta! Nu am de gand sa invat pe zdranganeli gen ' andri popa' ci balade gen metallica, scorpions, guns, etc. Din cate am inteles, o chitara acustica s-ar potrivi mai bine fiind mai fina si sunetele mai clare, insa mai grea pentru incepatori, acum as vrea sa stiu de ex. pentru 'nothing else matters' Mettalica ce chitara se potriveste? (din cate am observat jucandu-ma cu cateva chitari intr-un magazin, intr-o chitara clasica iti rupi degetele si nici nu scoti cine stie ce acorduri) Multumesc anticipat!!!

 

Multumesc! Sa inteleg ca o chitara clasica este mai recomandata pentru incepatori, dupa cum am mai spus m-am jucat putin cu niste chitari si am sesizat o diferenta destul de mare intre ele in sensul ca cea acustica scote sunete mai fine si solicita mai putin degetele spre deosebire de cea cu corzi de nylon. Pentru inceput ar fi ok o Hora Reghin second? :D ca sa nu fac praf una noua... si ca tot a venit vorba la ce ar trebui sa ma uit cand cumpar o chitara second (care ar fi punctele slabe sau posibilele defecte)

 

pentru melodia asta se potriveste orice chitara :) ...singurul lucru care este mai greu pe acustica este solistica..in rest..se poate face toata melodia cu usurinta...

 

P.S.: intai trebuie sa inveti si zdranganeli...aceste zdranganeli inseamna foarte mult...cu ajutorul lor iti formezi ritmul...si ca sa faci(compui/improvizezi) o solistica buna..trebuie sa stii acele zdranganeli si putina teorie deoarece nu poti lua orice nota oriunde..trebuie sa stii ce-s alea terte,cvinte, cum se formeaza acordurile(normale, cu cvinte, cu septima, cu nona,etc) si multe altele

 

mai pe scurt...toti care ii vezi ca stiu sa cante bine la chitara...stiu si zdranganeli si cu ele au inceput...sa stii ca sunt multe melodii pe acorduri(sa nu mai zic zdranganeli) care suna bine(ex: knockin' on heaven's door)

 

cantatul pe acorduri este un pas esential..care..nu trebuie ratat pentru ca va fi vai de capul tau mai incolo :) ...daca o sa te intalnesti cu un chitarist si-ti zice sa-i tii 3 acorduri si ce ritm o vrea el si tu ii zici ca nu stii..deja te-ai facut de cacao :)

Multumesc! Sa inteleg ca o chitara clasica este mai recomandata pentru incepatori, dupa cum am mai spus m-am jucat putin cu niste chitari si am sesizat o diferenta destul de mare intre ele in sensul ca cea acustica scote sunete mai fine si solicita mai putin degetele spre deosebire de cea cu corzi de nylon. Pentru inceput ar fi ok o Hora Reghin second? :D ca sa nu fac praf una noua... si ca tot a venit vorba la ce ar trebui sa ma uit cand cumpar o chitara second (care ar fi punctele slabe sau posibilele defecte)

Link to comment
Share on other sites

Guest SkullpturA

aia acustica scoate sunetele mai fine,dar are corzi de otel,si iti solicita degetele mai putin mai mult decat aia clasica.

incepe pe ce vrei tu,clasica ,acustica,dar trebuie intai sa intelegi diferentele dintre cele 2,si sa te hotarasti care iti place.

Edited by SkullpturA
Link to comment
Share on other sites

aia acustica scoate sunetele mai fine,dar are corzi de otel,si iti solicita degetele mai putin mai mult decat aia clasica.

incepe pe ce vrei tu,clasica ,acustica,dar trebuie intai sa intelegi diferentele dintre cele 2,si sa te hotarasti care iti place.

 

 

... :) asta ma chinui sa va intreb care sunt diferentele....nu cele tehnice ca am inteles care ar fi si sincer nu ma intereseaza prea mult, ceea ce ma intereseaza sunt diferentele de sunet daca exista.....altfel nu am cum sa ma hotarasc in lipsa de criterii MULTUMESC PENTRU RASPUNSURILE CONCLUDENTE :)

Link to comment
Share on other sites

clasica(de fapt spaniola) si acustica(de fapt western)

 

spaniola- grif mai lat...cumpara-ti daca vrei sa canti muzica clasica,tango si chestii de genul

 

western- ti-o recomand mai tare..e mai buna pentru ce vrei tu...are griful mai ingust...si poti canta chestii mai apropiate de ceea ce vrei tu

 

P.S.: pe ambele poti canta ce vrei...eu sus spuneam ce suna mai bine pe acea chitara

 

eu personal am atins vreo 4 hora western..toate sunau oribil...in schimb..am cantat pe un stag de 2 mil si ceva..care..suna beton rau :)...

Link to comment
Share on other sites

Guest arkanosi

pentru ca mi-a fost excesiv de lene sa citesc toate reply-urile iti voi spune pe scurt ce am facut eu... mi-am luat un squier electro-acustic si am cantat vreo 8 luni pe el... si dupa mi-am luat amp si la 3 luni electrica... acum continui pe electrica de aprox 6 luni si deja invatz dream theater... ca un sfat comparativ cu un chitarist care incepe pe acustica si unul care incepe pe electrica cel care incepe pe acustica si trece apoi pe electrica este mult mai avantajat pentru ca isi formeaza degetele mai bine de la inceput si asta e demonstrata de mine si de un prieten care el canta de 1 an jumate si eu acu 2 zile am facut un an si cant mult mai bine ca el :)... el a inceput pe electrica si inca il dor degetele uneori daca canta prea mult... iar eu am inceput pe acustica... daca vrei sa invetzi balade rock poti opta pentru un squier bullet este 475 de ron la guitarshop si e foarte bun pentru inceput...

Link to comment
Share on other sites

clasica(de fapt spaniola) si acustica(de fapt western)

 

spaniola- grif mai lat...cumpara-ti daca vrei sa canti muzica clasica,tango si chestii de genul

 

western- ti-o recomand mai tare..e mai buna pentru ce vrei tu...are griful mai ingust...si poti canta chestii mai apropiate de ceea ce vrei tu

 

P.S.: pe ambele poti canta ce vrei...eu sus spuneam ce suna mai bine pe acea chitara

 

eu personal am atins vreo 4 hora western..toate sunau oribil...in schimb..am cantat pe un stag de 2 mil si ceva..care..suna beton rau :) ...

Multumesc! in sfarsit un raspuns concludent, o sa-mi iau o acustica si cred ca Stagg e Ok calitate - pret

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.