www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cablu Midi Din-5 La Ambele Capete?


Recommended Posts

Buna ziua tuturor,

 

Desi e forumul ghitaristilor, intrebarea mea este vag legata de o clapa midi care se cupleaza la PC, insa de fapt se refera la un cablu.

Clapa (terratec midismart daca conteaza, f. ieftin si simpla) vine cu adaptor MIDI (DIN5) -> PC GAMEPORT si necesita o placa de sunet cu gameport (si acestea sunt tot mai rare). De aceea -si aici fac apel la experientea voastra - va intreb - stiti cumva daca nu ar trebui sa mearga si un cablu cu ambele capete cu mufe DIN-5, ca sa o cuplez la o placa de sunet cu MIDI-in (DIN-5) ?

Pe ghicite as spuen ca de ce nu, dar nu am cum sa testez si am speranta ca poate cineva s-a confruntat vreodata cu o situatie similara (un dispozitiv / instrument care vine cu cablu adaptor MIDI -> Gameport ,dar care se poate conecta si direct la MIDI-in DIN5)?

 

Multumesc frumos, anticipat.

Paul

Link to comment
Share on other sites

multumesc pentru raspunsuri. cablu midi fac eu rost, ceea ce ma incurca pe mine era enigma - oare merge? (doar nu o sa ma apuc sa cumpar o placa de sunet ca sa constat ulterior ca nu :) )

 

inteleg oricum din rapsunsuri ca ar trebui sa mearga nu? din moment ce se transmit semnale midi pe cablu... ?

 

p.s. - cand spun ca fac rost de cablu midi, presupun ca orice cablu DIN5 mai bine ecranat se califica drept cablu midi si ca fiecare din cei pini e conectat in linie, intre cele doua capete

nu cred sa fie ceva mai special intr-un cablu midi DIN-5/DIN-5 , nu ?

Edited by reb
Link to comment
Share on other sites

Merge garantat :) Eu am o placa de sunet externa cu mufe MIDI DIN-5 si folosesc doua cabluri (IN/OUT) ordinare.

 

 

multumesc inca o data, tuturor! ati fost de un real ajutor (sincer, nu-mi inchipuiam ca forumul este chiar atat de activ!)

 

cred ca o sa mai stau pe aici, si poate in viitor voi avea si eu ceva de spus :)

 

rock on!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.