www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Artificial Harmonics


yamazaki
 Share

Recommended Posts

O Intrebare :

de exemplu: ma uitam prin tabu de la Guns N' Roses - Estranged

si incercam sa fac primu solo al lui slash :

si dau peste un artificial harmonics

 

de exemplu:

--------------------------------|
--------------------------------|
--5-------5-7-5-----+5----------|
------5-7--------7--------------|
--------------------------------|
--------------------------------|

cum fac si eu artifiacial harmonics (+12) pe 5 ????

si care e treaba cu artificial harmonics asta ? ca am vazut ca sunt si (+12) , (+7) , (+5) ????

Link to comment
Share on other sites

Guest Pheno

s-a mai discutat, si ce am inteles eu:

 

Daca stii ce sunt flageoletele atunci e mai simplu, artificial harmonics sunt practic neshte flageolete numai ca coarda nu mai este deschisa (open) adik tii un deget de la mana stanga pe un interval. Stii ca flageoletele se formeaza pe anumite zone ale grifului adik intervalu 3, 5, 7, 9 si 12 parca :) care corespund cu anumite lungimi de coarda 1/3 ,1/4, 1/2 and so on. Acu artificial harmonics se executa exact ca flageoletele numai ca tinand cont ca mana stanga este ocupata tinand o nota faci flageoleta cu mana dreapta si sunt doo metode : ori dai cu pana si atingi ushor cu un deget de la mana dreapta in dreptul intervalului corespunator anumitei lungimi de exemplu daca tii un desht de la mana stanga pe intervalu unu poti forma o flageoleta (artificiala) pe intervalu 13 samd. Si mai e pinched harmonics care e mai complicat ca executie, tii pana intre deshtu mare si aratator si dai cu pana pe intervalu unde se formeaza flageoleta artificiala in cazu de mai sus 13, si exact in secunda sau fractiunea de secunda cand ciupesti coarda atingi coarda cu deshtu mare finutz. Sper ca am fost clar si nu te-am ametzit cu detalii. Daca am gresit ceva astept criticile voastre :) .

 

Later edit

Cred ca +12 pe 5 inseamna sa faci o flageoleta pe intervalu 17. Parerea mea

Link to comment
Share on other sites

sincer habar nu am ce sunt flageoletele deci nu inteleg nimik din ce ai zis tu sincer , eu sunt mai batut in cap cand e sa inteleg ceva , daca imi arata cineva , sau imi explicati fiecare pas poate pricep , si hih ai dreptate mai bine sar face un filmulet mic cu o demonstratie :) asa inteleg si eu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
Guest JaymzMedicinist

Deci ideea e ca-s 2 tipuri de flageoleti sau harmonics in engleza.Aia naturai (N.H. pt cei familiarizati cu Power Tab) si cei artificiali (A.H.). Aia naturali se fac, dupa cum zicea si Pheno, acolo unde coarda se imparte in parti egale pt a obtine armonice suprapuse (Fizica cls XI :)), adica in poz 5,7,12 in special pt acustica si astea plus poz 3 4 (vezi Summer Song - Satriani) si chiar si 9 pt electrica. Astia se fac tinand deshtu usor (nu apasati) deasupra barei de metal de pe griff in dreptu poz respective si ciupind coarda (evident :) ). Se poate face acelasi procedeu in poz echivalente de langa bridge/cutie de rezonanta/doze prin tehnica numita Tapping Harmonics: varianta mea - aceeasi tehnica de mai sus doar ca mana stanga e inlocuita de indexu mainii drepte si ciupitu il fac cu degetaru aceleasi maini.

Daca asta vi s-a parut complicat sa vedeti A.H.u'. Tehnica asta e oarecum specifica electricii (vedeti in special Judas Priest, Pantera..evit sa dau exemple de Hair Metal :)). Avantaju e ca suna in orice pozitie, insa trebe sa fiti atenti sa cantati undeva mais spre gat fata de doza de la bridge, cu switchu de doze tot pe ea, ca altfel nu suna puternic; gasiti voi pozitia.. Acu..toata faza e facuta de mana dreapta: tre sa apropiati priza deshtelor de pana spre locul unde ea ciupeste coarda sau sa indoiti mana astfel incat la atingerea de coarda sa ciupiti coarda aproape simultan cu pana si cu deshtu mare (downstroke)/index (upstroke)..ma refer la o priza standard a penei (gen Hammett, Satriani..NU Van Halen).

Sper sa va fi ajutat cu ceva..bafta!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.