www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Sunet Ciudat Fara Fretting


Guest Tr!s

Recommended Posts

Buna. Am o mica problema: Fara nici un deget pe a treia coarda, G, cand o ating cu degetul/pana oricat de putin imi scoate un sunet ca un bzzz. Nu inteleg ce are mai ales ca coarda e de 3-4 saptamani. Parca si vibreaza mai tare decat celalalte cand o ating.

Mentionez ca e acordata perfect chitara la toate corzile, inclusiv a treia.

Care ar fi problema?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns!

Cred ca e nutul/pragusul tocit. De unde pot cumpara asa ceva si cam cat costa?

Si mai e o chestie: Pe prima coarda cand pun pe al treilea spatiu imi suna cu putin buzzing si mai subtire decat acum 2 saptamani. Nici coarda asta nu e decat de 1 luna juma` si suna asa numai pe spatiul ala.

Nu e cam ciudat ca sa uzat asa de repede? Eu nu repet in prostie, deci nu cred ca e din cauza asta...

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo

ai pus corzi mai groase ca inainte? posibil sa fie si fretbuzz...cu cat pui corzi mai groase cu atat o sa ai fretbuzz mai mare sau mai multe sanse sa apara...

Link to comment
Share on other sites

ai pus corzi mai groase ca inainte? posibil sa fie si fretbuzz...cu cat pui corzi mai groase cu atat o sa ai fretbuzz mai mare sau mai multe sanse sa apara...

 

Daca modifici gauge-ul adica grosimea corzilor, fara sa ii faci un setup( intonatie, action, grif) atunci ai sanse sa iti apara fret-buzz. Sunt mii de chitaristi care canta pe corzi de 13-56 si nu au probleme pentru ca si-au setat chitara ei sau la un lutier

Desigur tastele pot fi inegale si atunci iti poate aparea fret-buzz.

Un pragus poti sa cumperi gata facut din plastic, cu riscul ca sa nu se potriveasca cu corzile etc, asta in cazul in care este nevoie de unul nou. Sau poti sa te duci frumos la un lutier, sa dai vreo 100-200 de lei pe un pragus din os bine facut si rezistent

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
Daca modifici gauge-ul adica grosimea corzilor, fara sa ii faci un setup( intonatie, action, grif) atunci ai sanse sa iti apara fret-buzz. Sunt mii de chitaristi care canta pe corzi de 13-56 si nu au probleme pentru ca si-au setat chitara ei sau la un lutier

Desigur tastele pot fi inegale si atunci iti poate aparea fret-buzz.

Un pragus poti sa cumperi gata facut din plastic, cu riscul ca sa nu se potriveasca cu corzile etc, asta in cazul in care este nevoie de unul nou. Sau poti sa te duci frumos la un lutier, sa dai vreo 100-200 de lei pe un pragus din os bine facut si rezistent

 

la asta ma gandeam si eu (sa puna corzi mai groase fara sa-i faca un setup)...dar am uitat sa mentionez de setup :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.