www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Gig Bag-uri!


Guest GuittaraNovice
 Share

Recommended Posts

Guest GuittaraNovice

Salut!

As vrea sa-mi cumpar un gigbag bun pentru acustica, pana in 120 de lei. Care credeti ca poate fi cel mai bun in banii asta?

Link to comment
Share on other sites

gig bag bun inseamna cel mult gig bag rezistent si cu spatii de depozitare rahaturi (cabluri, pene, seturi de corzi etc.) cat mai multe.

sper ca nu te referi la protejarea chitarii, ca atunci un gig bag poate fi cel mult impermeabil (desi nu prea am vazut toate aceste calitati la un singur gig bag, la preturi decente).

in aceste conditii, ia-l pe ala mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Guest GuittaraNovice
gig bag bun inseamna cel mult gig bag rezistent si cu spatii de depozitare rahaturi (cabluri, pene, seturi de corzi etc.) cat mai multe.

sper ca nu te referi la protejarea chitarii, ca atunci un gig bag poate fi cel mult impermeabil (desi nu prea am vazut toate aceste calitati la un singur gig bag, la preturi decente).

in aceste conditii, ia-l pe ala mai ieftin.

 

Ideea e ca as vrea un gigbag care pe langa spatii de depozitare ergonomic amplasate sa asigure un minim de protectie la socuri mecanice...As vrea ceva cu padding interior consistent... Totusi fata de un gigbag simplu cred ca ofera o protectie superioara.

 

Pana acum am in vedere Fender Deluxe, Cort Deluxe (cu material de culoare deschisa care ma descurajeaza) si Ibanez unde am vazut ceva interesant...

Link to comment
Share on other sites

La husele astea rok bag scrie ca sunt "waterresistant", un termen foarte ambiguu pentru mine. Stiu ca waterproof inseamna impermeabil... Waterresistent ce o fi?

depinde cum o iei... water-resistant nu-i asa de hardcore ca si waterproof

 

water-resistant (-ri zis′tənt)

adjective

that repels water for a short time but is not thoroughly waterproof

 

sau

 

water-resistant

Adjective

(of a fabric or garment) having a finish that resists the absorption of water

 

adica nu-ti ploua pe chitara dar nu se simte bine in lac. am si eu un rockbag si e de la genial in sus. mare, pufoasa, solida, neagra, vine cu tot felul de curele de agatat. si in plus scrie ca cu toate ca e facuta in china, sigur n-au fost folositi copii in manufacturing. :) deci...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.