www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Putin Ajutor De La Confratii Tobari/percutionsti Daca Se Poate


tudorbog
 Share

Recommended Posts

Salut.Dupa cum se vede din titlu ma adresez mai mult tobarilor respectiv percutionsitilor.

Cant de cativa ani la chitara(in special rece) si vreau sa invat si ceva percutii pentru cantari cu prietenii(folk sau chestii asemanatoare) sau pentru completari la diverse piese proprii.M'am orientat catre bongo momentan(daca aveti alte sugestii mai bune va rog spuneti).

In principiu as dori cateva sfaturi(preferabil de la detinatori de astfel de instrumente) pentru ca nu am gasit pe internet prea multe detalii referitor la lemn,membrana,dimensiuni si cum afecteaza acestea sunetul.

In principiu m'am orientat catre asa ceva (avand in vedere si variabila finante)

 

http://magazinuldemuzica.ro/SCHALLOCH-LINE...RST-_-4751.html

 

http://magazinuldemuzica.ro/TYCOON-TB80BBL...ARD-_-4755.html

 

V'as fi recunoscator daca m'ati ajuta cu un sfat,o parere,niste linkuri pe care poate nu le'am gasit in cautarea mea de informatii.

Va mutumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

ma eu mi-am luat un set de bongo de la rapsodia acum vreo 2 ani, am dat 120 de lei pe ele si sunt f ok. le-am lasat unui prieten cadou, dar oricine cu putin simt de ritm poate face show cu bongo-urile. azi imi soseste un set nou de bongo , de data asta din germania, care au costat numai 35 de euro, si nu-s cele mai ieftine. si eu tot pentru iesiri la munte si la mare le-am luat. bravo. daca iti iei o sa vezi ca-s foarte misto. ce sfat iti pot da, sa ai grija la membrana ( normal ca trebuie sa fie din piele ) deci sa ai grija sa nu fie lovite sau crapate.la fel si lemnul , sa nu prezinte crapaturi. daca iti vei cumpara, vor trebui acordate, in terta, cvinta, sau cum vrei tu. nu exista doua anumite note de acordaj, acordajul il faci cum vrei tu. eu pentru zdranganeala cu chitara am preferat sa le acordez in do si mi. mai multe nu stiu ce sa zic, cauta si tu pe guagal...bafta.

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

Guest DrummerSoundwaves

salut

 

partea interesanta cu percutia ca ca potzi folosi aproape orice si sa faci sa sune bine

 

eu recomand un satzi cumperi un cajon nu e mai scum ca un bongo si e simplu de invatat si potzi reda multe sunete dintru kit normal

 

 

demonstratie

Link to comment
Share on other sites

iti multumesc pentru sfat.am luat in considerare si varianta cajon insa pe langa faptul ca ma costa ceva mai mult, e mai greu pentru ca nu am gasit pe nicaieri pe la noi.daca stii tu vreun magazin peste care nu am dat(preferabil in zona bucuresti-ploiesti) unde sa gasesc asa ceva ti'as fi recunoscator.

iti multumesc inca o data pentru sfat.numai bine

Edited by tudorbog
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.