www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Washburn N1 Upgrade


Xpiral
 Share

Recommended Posts

Poate fi o intrebare stupida dar.. eu am un washburn n1 am dat pe ea 200$ acum vad ca e 300 eh ma uit la ei p site la seria n aici si observ ca n6 d ex are cam aceleasi specificatii numai ca are floyd rose (care mie nu-mi trebuie, si asa nu folosesc tremolo si am arcurile tensionate) si aged alder body in loc de alder ne aged. Tot ce e diferit sunt dozele deci intrebarea mea e dc ar da cineva 2600$ pe un n4 vintage sau n6 cand pot sa ia n1 si sa puna doze Seymour Duncan® STKS5B / STKS5M ,Bill Lawrence™ L500 bridge pickup pe ea? Defapt mai subiectiv intrebarea ar suna: daca pun dozele astea pe a mea ar suna la fel ca un n6 (excluzand din ecuatie calitatea potentiometrelor care probabil e superioara)?

Link to comment
Share on other sites

diferenta e enorma. incepand de la calitatea lemnului, grad de uscare etc, pana la cele mai mici detalii privind finisarea, tot. la astea asiatice mai noi nici nu stii exact daca e lemn solid sau altceva, placat cu bucati de lemn solid....problema pe care ti-o pui tu este in genul daca pun pe squier doze de customshop 62 oare nu e acelasi lucru cu un fender custom shop usa?

washburn, inca, desi nu pt mult timp, mai face instrumente custom shop in u.s.a. tot ce este american, ca-i zice custom sau nu, este facut in custom shop-ul lor, din u.s.a. de aceea numarul instrumentelor mia este mic comparativ cu alti producatori

n1, n2 si la un moment dat si un fel de n3 s-au produs in koreea, si acum prin china, indonezia sau ala tara de genul asta.

n4, n4 vintage, n5, n6 se fac inca in usa, iar vintage-ul beneficiaza de procedeul de "ageing" pt care americanul se pare ca e dispus sa plateasca in plus.

pe langa astea pt washburn n4 sunt o gramada de serii limitate, incepand de la culori pana la lemn. a mai fost si n7 si n8, si nx.

n4 s-a produs si in japonia o vreme.

Link to comment
Share on other sites

bine la washburn ma uitam ca materialele sunt aceleasi nu stiam ca poate fi len de calitati diferite doar ca finisare credeam ca sunt diferente. Atunci simplific intrebarea merita p un n1 L500 Bill Lawrence si Seymour Duncan '59 in neck. Adik nu neaparat sa sune ca n4 dar va fi un salt calitativ considerabil?

Link to comment
Share on other sites

da, este. candva demult, de vreo 10 ani, am avut in posesie pt putin timp un n1 si tin minte ca erau obosite dozele stock. putini sunt producatorii care ofera stock doze originale care sa si fie de calitate. bine, orice doza e buna, depinde ce pretentii ai si ce si cum canti. va fi o mare diferenta de claritate si di output (L500) fata de cele originale. daca poti ia-le second, ca mai faci o economie. oricum la un moment dat daca te decizi sa vinzi chitara nu mai scoti investitia, dar nu e asa mare tragedie. important e sa iti placa tie cand canti ce iese din ea. schimba-i eventual si restul componentelor (pot, switch, input) cu ceva mai calitativ, ca oricum nu e scump, vreo 10 -20 euro. nu va fi n4, dar va suna mai bine si cred eu ca iti va face mai mare placere sa o zdrangani

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.