www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara...de Incepator.


Guest oth94
 Share

Recommended Posts

Guest oth94

am achizitionat de curand o chitara acustica, Delson.Am observat ca in general o chitara are ori corzi de plastic ori de otel sau nu stiu exact de ce sunt celelalte.A mea are 3 de un fel 3 de un fel.E bine asa?Sau trebuie sa cumpar alte corzi.

Link to comment
Share on other sites

Guest dead_man_walking
am achizitionat de curand o chitara acustica, Delson.Am observat ca in general o chitara are ori corzi de plastic ori de otel sau nu stiu exact de ce sunt celelalte.A mea are 3 de un fel 3 de un fel.E bine asa?Sau trebuie sa cumpar alte corzi.

 

stai linistita...e bine...

acuma corzile din fabrica nu sunt cele mai bune de obicei(asta daca ai cumparat'o de noua)...dar poti canta linistita si pe alea...

Edited by dead_man_walking
Link to comment
Share on other sites

daca ai vointa da. Gaseste niste lectii bune pe net si repeta cat mai mult.Eu am invatat singur de pe net. Gasesti lectii foarte bune pentru incepatori pe justinguitar. Succes :)

Link to comment
Share on other sites

Guest JeeFo
merci mult.o sa incerc.sper sa si reusesc :)

 

nu recomand sa inveti singur..asta am facut si eu..si cand m-am dus la profesor...hopa..mana tinuta prost si altele...si am pierdut cam de 4 ori mai mult timp decat as fi pierdut cu profesorul, plus ca nu stiam toate chestiile care uneori iti trebuie

 

P.S.: intreaba de profesori bun pe aici pe forum...sunt unii care ii platesti si tot prost te invata...de-aia care stiu 3 acorduri si se cred profi...asa ca..be careful

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

...chitara are ori corzi de plastic ori de otel sau nu stiu exact de ce sunt celelalte.A mea are 3 de un fel 3 de un fel.E bine asa?Sau trebuie sa cumpar alte corzi.

1. Nu, este doar o aparențã: chitara are trei corzi de plastic (E/Mi, B/Si, G/Sol) ºi trei corzi de fibre învelite cu o sârmã moale înfãºuratã (în nici un caz oțel), respectiv corzile mai groase (D/Re, A/La, E/Mi) - ºi este o "chitarã clasicã".

Chitara acusticã pentru folk/western ºi chitara electricã au corzile din oțel (inclusiv corzile învelite).

[E bine sã te lãmureºti dacã ai o chitarã clasicã (cel mai probabil) sau una folk/western.]

Corzile le schimbi doar când încep ele sã cedeze (prin rupere, sau prin deteriorarea înveliºului de sârmã).

 

2. Ai nevoie de profesor de chitarã doar dacã vrei sã înveți "cât mai perfect" (am fãcut un abuz lingvistic).

Dacã vrei sã înveți doar pentru a cânta de plãcere, nu este nevoie decât de un pic de voințã, ºi eventual prieteni/cunoscuți cu care sã poți schimba idei/experiențã.

 

Succes!

Edited by mirceab
Link to comment
Share on other sites

Corzile in general sunt construite astfel: Mi La Re pentru chitara electrica au un al 2 lea invelis pentru a avea mai multa profunzime, atac, etc. la chitara western este invelit si Sol-ul MI La Re Sol, acum vorbim de chitara clasica cea cu corzi de nylon, nu plastic, sunt 3 corzi invelite, cum ziceam Mi La Re ca si la celelalte iar restul sunt libere Sol Si Mi. Totusi ce chitara ai? clasica sau western caci acustica nu ma lamureste cu nimic. Arata asa? chitara clasica sau asa: chitara western

 

Apoi dupa ce ti-ai dat seama de ce corzi are nevoie nylon pentru clasica sau bronz pentru western iti voi recomanda sa iei un set nou plus un acordor bun. Ai gruja cum montezi corzile, ai aici un tutorial pentru clasica nylon si unul pentru western bronz

 

Mult noroc!

Link to comment
Share on other sites

Guest oth94

Din cate am citit, chitara este clasica. Are corzile E/Mi, B/Si, G/Sol de nylon si restul invelite.

Vreau sa invat doar pentru mine, pentru ca imi place muzica si mereu mi-am dorit sa pot sa invat sa cand la chitara.Deci e vorba doar de placere.

Eu nu stau la oras si chiar daca am cautat nu am gasit pe nimeni care sa si stie si sa aiba si timpul necesar pentru a ma invata (la mine in localitate).Dar daca nu e bine sa invat singura o sa astept pana incep scoala sa caut in oras un profesor bun.

 

Multumesc pentru raspunsuri!

Edited by oth94
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.