www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Modare Amp Single Channel


estebe
 Share

Recommended Posts

Imi cer scuze anticipat daca intrebarea mea o sa fie sub standardul minim acceptat de inteligenta :)

 

 

Prezentarea problemei: Se da un amp single channel ( cu un al doilea pseudo canal numai cu poturi pt vol si distors, deci imparte eq-ul si reverbul cu celalat canal) cu doua imputuri (nu pe canal ci in total) Hi si Lo.

Intrebare: este posibil sau nu cu ajutorul unui cablu Y sa conectezi ambele imputuri si sa obtii efectul de imput linking de pe un amp cu 4 imputuri gen Hiwatt? Banuiesc ca nu dar vroiam sa fiu sigur...

Intrebare 2: este posibila modarea unui astfel de amp incit fiecare din cele 2 imputuri sa fie destinate unui canal astfel incit sa pot blend-ui vol de la canalul clean cu cel de dist?

 

 

Sper ca am prezentat problema inteligibil daca nu, revin cu lamuriri. Merci anticipat

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu, e vorba de un laney Vc15. Atasez si o schema pt lamurire definitiva si irevocabila. Una mai mare n-am gasit, sper sa fie edificatoare.

Ps. Am incerca to chestie, anume am bagat un jack in inputul Lo in timp ce chitara era bagat in cel Hi si parca se curata un pic tonul, sper ca nu o sa explodeze ceva....

 

Cum sa nu, e vorba de un laney Vc15. Atasez si o schema pt lamurire definitiva si irevocabila. Una mai mare n-am gasit, sper sa fie edificatoare.

Ps. Am incerca to chestie, anume am bagat un jack in inputul Lo in timp ce chitara era bagat in cel Hi si parca se curata un pic tonul, sper ca nu o sa explodeze ceva....

post-976-1246022097_thumb.jpg

Edited by estebe
Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Cum sa nu, e vorba de un laney Vc15. Atasez si o schema pt lamurire definitiva si irevocabila. Una mai mare n-am gasit, sper sa fie edificatoare.

Ps. Am incerca to chestie, anume am bagat un jack in inputul Lo in timp ce chitara era bagat in cel Hi si parca se curata un pic tonul, sper ca nu o sa explodeze ceva....

 

Aham. Uitandu-ma pe schema, pot sa spun ca ce vrei tu nu prea este posibil. Cele doua canale ar trebui sa fie independente, si nu sunt. Adica exact cum a spus si Vektor.

 

Daca chiar tii neaparat, orice e posibil. Dar ar fi complicat, si sincer nu cred ca s-ar merita (evident, opinia mea).

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
daca e complicat nici in opinia mea nu merita :) Nu ma deranjeaza modarea ampului in sine, dar nici nu doresc o interventie sf. Merci pt raspunsuri

 

Uite, poate ar fi bine sa vorbesti cu cativa electronisti capabili sa faca o asemenea lucrare, cred ca ei ar fi cei mai in masura sa-ti zica daca se merita sau nu. In fond, eu nu ma ocup cu asa ceva :)

 

Incearca sa vorbesti cu oameni gen dark_rain sau overdrive (scuze celor pe care nu i-am mentionat, sper sa nu se ofenseze careva).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.