www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mozart Rocks + Si -


kad

Recommended Posts

Salutare tuturor !

 

Aseara (25 Iunie 2009), la fel ca multi dintre voi am asistat la un concert de mare perspectiva izvorat dintr-o chemare foarte nobila: a imbina rockul cu muzica clasica. E clar ca acest tip de concert este foarte apreciat de publicul iubitor de muzica (si nu are cum sa nu fie): orchestra simfonica tare, chitaristi de clasa... hibridul format bate tot! Romania are ce chitaristi sa propulseze pe scena mondiala... chiar daca unii sunt inca pusti, e clar ca toti sunt tatici ! :)

 

Am observat si cateva minusuri care nu prea tineau de cei de pe scena. Sistemul de sunet nu a fost adecvat. Nu parea sa aiba destula putere pentru ce se cerea. Si daca avea mai ceva putere "in maneca", aceasta nu s-a intrebuintat pentru ca se lucra, din cate am auzit la limita microfoniei. Iarasi nu e acceptabil. Faptul ca intr-un concert care se numeste Mozart ROCKS chitara electrica nu se auzea in jumatate de sala este iritant. Atat de iritant incat, cu toata imaginea de lume buna din sala tot s-a auzit un "DA BA CHITARA MAI TAREEEE." Acustica dementiala a salii a permis propagarea perfecta a nemultumirii fanului, trezind amuzamentul intregii audiente, oricat de nepotrivita a fost iesirea.

 

Concluziile le trage fiecare (care a participat ) in functie de locul pe care l-a avut in sala si de felul in care s-a bucurat.

 

Ca simplu ascultator as spune: Super tare dar data viitoare aduceti-ne si sunet bun... si destul

Ca organizator de evenimente (si mai mici dar si mai mari decat cel in discutie) as indemna: nu mai dati banii aiurea companiilor de sunet... numele lor nu dicteaza intotdeauna asupra interesului pe care si-l dau... bagati clauze in contracte, trageti-i la raspundere. Sistemul de sunet si lumina face sau desface intregul show. Domnilor organizatori, concertele astea sunt absolut necesare!! La mai multe ! "Succesuri !!"

 

Toate cele bune!

Link to comment
Share on other sites

Concertul a fost intr-adevar o experienta extraordinara pentru iubitorii de muzica, asa cum ai spus, dar am fost si nu impresionat. Muzica clasica si rockul se imbina de mai bine de 40-45 de ani fara prea multe probleme (desi anumite piese de pe S&M - big no-no). Dar, oricum, am fost foarte placut impresionat de ce are Romanica de oferit in materie de chitaristi (parca cel mai mult mi-a placut tipul din trupa Act, though). Insa, din pacate, ca la orice concert, exista si publicul iubitor de taifasuri si alte obiceiuri proaste romanesti. Oricat te-ai uita urat in spate si ai comenta "subtil" ca "ce naspa e cand vorbeste lumea in timpul concertului" cafeneaua improvizata nu se va opri. Eh, I'm just ranting... Si da, trebuiau date chitarile mai tare. Si oricum orice minus a palit in momentul in care au cantat Comfortably Numb...

Link to comment
Share on other sites

Guest johnbone

Doar o parere... Am fost acolo si am vazut o orchestra extraordinara, condusa de maestrul Tiberiu Soare, doi chitaristi excelenti - Calin Grigoriu si George Patranoiu, plus alti 2 care merita un bravo si care sunt convins ca vor face treaba excelenta intr-un viitor nu foarte indepartat - Cosmin Lupu si Claudiu Ursache. In rest... cred eu ca mai e mult pana ce un astfel de eveniment va putea primi laude bine meritate.

Ca o paranteza... momentele lui Calin au fost (din punctul meu de vedere) geniale, iar Patranoiu m-a facut sa urlu-n mine (as fi vrut s-o fac cu voce tare, dar nu puteam) "ROCK TATAAAA!!!!".

Pe de alta parte, intr-adevar o initiativa buna, care sper ca in editiile viitoare va aduce mai multa muzica si mai bine cantata...

 

Nu vreau sa isc vr'un flame cu cele spuse... e doar ceea ce am vazut/auzit si nimic mai mult.

 

Toate bune!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.