www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Restaurare Chitara Clasica


Guest shantz
 Share

Recommended Posts

Guest shantz

am o chitara clasica, veche si de demult... care nici nu e a mea... da` ma gandeam sa ii fac o supriza si sa o restaurez (adica... e de ceva timp la mine... si i-as face o supriza daca nu as restaura-o :)) )

din ce am mai citit... am inteles ca nu poti folosiorice fel de materiale...

ideea e asa

 

1) dau lacu actual jos. Schmirgeluiesc asa maual? e ok?

2) cu ce e recomandat sa acoper mici gaurele?

3) ce fel e vopsea e buna? am inteles ca baitz-ul e ok.... dar daca vreau si ceva culori?

4) ce fel de lac e potrivit pt a-mi aocpei opera de arta

 

am mai cautat pe google... si toti aveam ceva ultra special 'din afara' 8-|

intreb cunoscatori care stiu raspunsul (eventual au trecut si ei deja prin asta)...

(... si preferabil sa se poata gasi usor)

 

mc mult

Link to comment
Share on other sites

Hello, probabil ca niste poze ar ajuta sa ne dam seama mai bine despre ce e vorba. Destul de recent am terminat de reconditionat o acustica ... o sa atasez niste poze ca sa vezi cum a iesit.

 

1. Lacul poate fi indepartat prin slefuit (cam multa munca), prin exfoliere (ar trebui putin incalzit un pic in prealabil) si am mai auzit ca ar fi niste substante chimice ca il corodeaza.

2. Chit facut din rumegus fin (care iti ramine de la slefuire) si ceva un adeziv pentru lemn (aracet).

3. Ca si vopsele de aplicat ulterior, incearca ceva bazat pe apa (in nici un caz vopsele de masina ca ii strica toata acustica). Eu am preferat sa folosesc tus negru si sunt multumit de rezultat.

4. Lac pentru lemn care sa ii permita lemnului sa respire... poate gasim si niste pareri mai avizate.

 

 

Bafta,

post-2036-1245870039_thumb.jpg

post-2036-1245870058_thumb.jpg

post-2036-1245870469_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Bait = culoare. Cu cat dai mai multe straturi, cu atat e mai pronuntata culoarea. Cat despre lac, cauta lac pentru lemn, NU pentru podele sau pentru exterior.

 

Se gasec destule variante in magazine de tip bricostore.

 

Exista si lacuri speciale pentru instrumente muzicale, dar nu stiu unde ai putea cumpara, si banuiesc ca sunt relativ scumpe.

Link to comment
Share on other sites

Guest shantz

mc pt raspuns...

 

Eu am preferat sa folosesc tus negru si sunt multumit de rezultat.

 

Tus ca pt tatuaje ii ok? :|

 

a... si ash fi interesat sa dau si bridge-ul jos... sa pun unu` mai mic...

ar avea de suferit chitara? :|

 

E foarte interesanta varianta finala... Am sa pun si eu poze cand termin... doar ca nu ma tine bugetu sa ma apuc acum... si o sa dureze ceva

Edited by shantz
Link to comment
Share on other sites

Nu am idee cum e tusul de tatuaje... cred ca e ok ... eu am folosit tus pentru imprimanta. Poti folosi si tus pentru desen sau chiar cerneala... sau de ce nu acuarela pentru o gama cromatica mai bogata.

Nu prea inteleg cu ce te deranjeaza bridge'ul... este cumva prea inalt? La chitara din poze bridge'ul era prea inalt asa ca am mai taiat putin din el in adincime (acolo unde se vede dreptunghiul alb). Daca ai posibilitatea, pune niste poze cu chitara in forma actuala ca sa se vada cum este bridge'ul. In general este lipit si prins cu 2 suruburi. Incearca, daca se poate, sa nu il dai jos ca pe urma e mai dificil sa il pui la loc.

Referitor la buget, toata afacere m'a costat cam 25 ron dupa cum urmeaza:

- ~ 10 ron adeziv pentru lemn (chitara era sparta pe partea din spate)

- ~ 10 ron lac (am folosit numa un sfert din cutia de 1 litru, dar mai mica nu am gasit

- ceva maruntis pentru hirtie abraziva

- tus (aveam prin casa deci nu a costat)

- banda adeziva pentru mascat modelul (aveam prin casa)

- ~4 ron pentru o perie (de dat cu lac) si un penson (de dat cu tus)

 

Dupa cum vezi cheltuielile nu sunt prea ridicate daca nu vrei sa faci cine stie ce extravagantza.

Link to comment
Share on other sites

Guest shantz

da... e mai inalt... si partea mai proasta e ca e lipit... si e facut in asa fel incat nu ai ce sa polizezi la el... da` probabil o sa ramana asa....

"ceva maruntis pentru hirtie abraziva"

ce ai facut cu hartia abraziva? :))

 

si cum ai mascat modelul? :| ai taiat banda adeziva in forma desenului? :|

 

poza cu bridge-ul nu e asa clara (web)... da` cred ca intelegi... nu mai am ce sa polizez din el... ca ajunge sa fie direct cu gaurile prin care sunt bagate corzile

 

cam asa am proiectat-o in photoshop... (bine... varianta bruta... nu m-am chinui prea mult sa arate perfect... ci doar in mare)

post-11117-1245931076_thumb.jpg

post-11117-1245932878_thumb.jpg

Edited by shantz
Link to comment
Share on other sites

Foloseste bait negru pentru culoare. Dai vre-o 3-4 straturi si obtii aproape negru, dar iti pastreaza textura lemnului in spate si ar arata foarte fain. Daca nu vrei cu bait poti folosi in loc de variantele de mai sus, un strat de grund (nu stiu insa ce efect are pe chitarile acustice, probabil negativ) + vopsea pentru lemn... neagra? La final poti sa folosesti nitrolac, il cumperi pe sub tejghea cu 7 lei.

Link to comment
Share on other sites

Guest shantz

Dupa cum ai vazut... desenu meu e destul de amanuntit... si nu imi permit sa dau asa multe straturi...

probabil am sa folosesc tus pentru imprimanta...sper sa fie destul de negru de la prima aplicare.

Link to comment
Share on other sites

te pricepi ceva la desenat/pictat?,daca vrei sa faci aia cu mana libera tre sa fi foarte sigur (la mana,adica sa nu fie liniile strambe),si tre sa ai grija sa nu se intinda vopseaua/tusu pe striatile lemnului (sa nu fie foarte diluat(a)),mai poti folosi banda de acoperit taiata bla bla bla....fi atent sa nu se intinda!! (sa fie slefuit lemnu pana ii ca foaia de fin)

Link to comment
Share on other sites

Cu masca am rezolvat asa cum zici tu... am lipit banda pe chitara si pe urma cu o lama am decupat modelul.

Hirtia abraziva am folosit'o la shmilgheruit.

Eu am dat vro 3 straturi de tus pe toata chitara si la model am dat mai putin si cu atentie sporita.

Desenul (modelul) il faci cu vro culoare sau il lasi la culoarea lemnului? Eu vroiam initial sa'l fac rosu sau alb dar mi'a placut mai mult cum a iesit la culoarea lemnului lacuit.

 

Bafta,

Link to comment
Share on other sites

Guest shantz

damn... dupa cum banuiam... nu o sa fie destul de negru de la primul strat...

well... pictura nu e domeniu meu de cercetare... da` totusi nu imi fac griji ca nu pot face desenul exact asa

 

problema e cum o sa am grija sa pictez pe langa desen... plus cum zicea dani_rosu5... sa nu se intinda...

as prefera ca tusu sa nu se imbibe in lemn... in caz ca depasesc... sa pot da cu smirghel ushor... Daca o sa fie peste puterile mele sa desenez pe langa... las doar coltu ala... si in rest toata neagra.

 

si eu la inceput vroiam alb... apoi a fost o idee de 10 milisecude in care vriam roshu :)) ... da` cel mai bine ii sta culoarea lemnului (in plus mai scap de la desenat)

 

cred ca maine ma duc sa caut materialele...

o sa pun poze cu chitara terminata... presupun ca o sa dureze ceva... ca o fac toata...

 

a... si daca a mai trecut cineva prin problema cu bridge-ul... si a rezolvat cumva... sa-l faca mai 'scund' in timp ce totate legile fizicii spun ca nu are cum :))

 

mc mult de sfaturi....

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.