www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Flamenco Scales Si Arpegii


Guest Sketches
 Share

Recommended Posts

Guest Sketches

Ma intereseaza in special scale/arpegii pentru flamenco . Am invatat pana acum Phrygian Dominant scale in E .

As vrea ca scalele/arpegiile sa fie reprezentate pe un suport grafic care sa-mi redea corzile si pe ele sa fie scrise in oridine freturile pe care trebuie sa apas : (exp)

 

expw.jpg

 

 

Multumesc anticipat :)

Edited by Sketches
Link to comment
Share on other sites

Ti-am incropit eu in PS ce iti trebuie.

(tu ii zici E phyrigian dominant, eu ii spun A armonic minor (aceasi branza, ori phyrigian cu terta ridicata, ori aeolian cu septima ridicata.) )

 

Rand 1: Notele

Rand 2: Intervalele (tonica, secunda, terta etc.)

Rand 3: Gradele (sari peste asta momentan, dupa ce intelegi cum se formeaza o gama poti sa-ti bati capul)

 

Armonicminor.jpg

 

Plus, un clip care ar trebui urmarit de vreo 5-10 ori pana intelegeti. Mie mi-a prins bine, poti da o alta coloristica la piese folosind modurile, chit ca ai doar 3 acorduri.

 

 

 

Am sa scriu mai multe cand ma intorc acasa.

Spor la studiu !

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Guest Sketches

arch , mie imi este f.greu sa citesc (descifrez) tabulatura aia de ai pus-o tu :) Cel mai usor si repede ma descurc dupa modelul pe care l-am infatisat in primul post . Stiu ca nu este profesional dar pentru mine este handy :)

Link to comment
Share on other sites

Guest iKarus
Rand 1: Notele

Rand 2: Intervalele (tonica, secunda, terta etc.)

Rand 3: Gradele (sari peste asta momentan, dupa ce intelegi cum se formeaza o gama poti sa-ti bati capul)

 

@arch...din cate stiu eu, tonica nu e un interval..tonica e nota de baza care da numele unui acord..ma rog..nu cred ca am explicat bine..in orice caz, intervalul la care cred ca te refereai se numeste prima

Edited by iKarus
Link to comment
Share on other sites

@arch...din cate stiu eu, tonica nu e un interval..tonica e nota de baza care da numele unui acord..ma rog..nu cred ca am explicat bine..in orice caz, intervalul la care cred ca te refereai se numeste prima

uhm ... rosie - tomata.

 

Pt. nenea sketches :

Desi sunt total anti mura-n gura :

 

PS: mixolidian nu mixolodian , am gafat :">.

Cum ti-am dat eu nu e neaparat cel mai bun mod de fingering !!!! Insa dupa ce le exersezi ai sa inveti singur cum sa sari dintr-un patern in altul. :)

PPS: daca am gafat si in alte parti , sariti-mi in cap sa corectez ^^.

post-4407-1245248131_thumb.jpg

Edited by archDude
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.