www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Mad World


eM.
 Share

Recommended Posts

Salut. Dupa cum spune si titlul am facut un cover instrumental al melodiei Mad world. Am folosit ca si sursa de inspiratie varianta originala a celor de la Tears for Fears, varianta lui Gary Jules si varinta lui Ulli Boegershausen (transpusa pe o singura chitara). Am folosit: EWQLSO PRO XP Silver, Art Vista virtual grand piano, Addictive Drums, si un plug-in din FL Studio pentru chitara bass. Totul este programat si inregistrat in FL Studio 8 apoi mixat in Adobe Audition. Criticile constructive sunt binevenite  :)  

Edited by rageOrSilence
Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare de ordin tehnic, fara legatura cu piesa asta: cum iti lucrezi articulatiile?

Le incarci separat pe cite un canal MIDI si apoi in piano roll ti le afisezi pe toate, sau

folosesti preseturile KeySwitch din EWQL, pentru a schimba articulatiile dinamic, din

acelasi canal? Multumesc.

 

Articulatiile sunt puse pe canale MIDI diferite, afisate toate deodata in piano roll dar in culori diferite. Sincer, e prima oara cand aud de KeySwitch  :) O sa ma documentez poate e mai simpla varianta asta decat aia cu culorile in care sincer imi cam prind urechile  :)  

 

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Mie imi suna foarte fain, cu o mica exceptie: tobele se aud un pic cam incet. Le mai

poti ridica. Daca nu-ti place cum suna, poti incerca Superior Drummer 2, daca ai

folosit un drum map compatibil GM Extended, ar trebui sa mearga din prima. Pentru

bass exista un plugin facut tot de EastWest, numit Hardcore Bass, care are aceeasi

interfata cu Symphonic Orchestra.

 

Am o intrebare de ordin tehnic, fara legatura cu piesa asta: cum iti lucrezi articulatiile?

Le incarci separat pe cite un canal MIDI si apoi in piano roll ti le afisezi pe toate, sau

folosesti preseturile KeySwitch din EWQL, pentru a schimba articulatiile dinamic, din

acelasi canal? Multumesc.

 

Eu folosesc EWQLSO Gold Pro Xp, si tot pe canale lucrez. IMO e mai usor, si nu exista keyswitch pentru toate articulatiile oricum. Plus, daca incarci sa zicem o vioara cu vibrato si una fara separat, si pe urma incarci o vioara care are keyswitch cu ambele, tot atata RAM consuma, keyswitch doar schimba intre sample-uri. Keyswitches sunt pentru cantat live la clapa, cand vrei sa schimbi repede intre ele.

 

Pianul, avand in vedere ca e programat, e prea quantized, trebuie umanizate putin notele, nimeni nu loveste perfect toate clapele in acelasi timp sau exact pe timp. Ar suna mult mai realist.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

Pianul, avand in vedere ca e programat, e prea quantized, trebuie umanizate putin notele, nimeni nu loveste perfect toate clapele in acelasi timp sau exact pe timp. Ar suna mult mai realist.

Zi pe romaneste: pianul suna infect! Stiu! Ma gandeam sa umblu cat de cat la velocity sa sune mai uman dar am renuntat pentru ca in curand imi iau MIDI keyboard si e posibil sa refac coveru asta.

 

btw care crezi ca e cel mai bun vst pentru grand piano?

Link to comment
Share on other sites

Pai cea mai mare librarie pentru pian ar fi Synthogy Ivory dar e foarte mare. In opinia mea, cel mai bun VST pentru pian care incape pe hard-ul omului de rand e Native Instruments Akoustik Piano. Suna foarte bine, dar e foarte greu sa-l faci sa sune bine daca il programezi direct.

Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna librarie de pian e cea de la EWQL, care are vreo 500gb.

Pe locul doi e BDMO, care e mai umana (si mai ieftina).

 

Nu le gasiti de downloadat :)

 

 

@Julian R: de ce sa foloseasca limiter? Ca dinamica e chiar ok piesa. Doar ca n-are bas.

 

Si unde ai gasit lista asta atat de indubitabila? Pianul e pian, melodiile pop/rock din anii 80-90 erau inregistrate cu un Korg M1 cu un pian de vreo 3mb si nu se plangea nimeni. Daca stii cum sa-l potrivesti in mix calumea, te descurci si cu Art Vista, dar pana la urma trebuie sa le asculti si sa vezi care iti place. 500gb pentru un un pian e absurd, si iti trebuie un sistem la scara galactica, chiar si cu direct from drive.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.