www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Stereo To Mono


Solarograma
 Share

Recommended Posts

Am un cablu stereo jack (mic daca conteaza) si la celalalt capat o mufa tata cu 5 picioare.

Cablul e stereo asa mi-au zis cei de la magazin,aveam nevoie sa-l leg la un deck tape cu o statie oarecare sau comp,ideea este ca nu se aude decat un fasait si foarte slab.

Am mai avut un cablu care facea treaba asta ghinionul este ca l-am pierdut si nu mai pot sa ma uit ce lipitura avea.

Cum pot transforma cablul asta stereo in mono,nu stiu cum vin legate piciorusele.Nu sunt chiar priceput dar trebuie sa fac aceasta operatiune by my self ca nu prea am pe cineva care sa se priceapa arround.

Multumesc,

 

p.s a fost 4 lei cablul deci daca-l stric nu-mi pare rau,iau altul pana reusesc...temerea mea e alta sa nu fi cumparat un cablu mono de fapt si mie sa-mi trebuieasca stereo. :)

daca stie cineva care are deck tape pe acasa care-i faza as fi tare recunoscator.

Link to comment
Share on other sites

Am un cablu stereo ...

...nu se aude decat un fasait si foarte slab.

 

Cel mai probabil problema este la capãtul mufei cu 5 pini (conectorul DIN - vezi imaginea): cablul poate avea conexiunile fãcute pe o parte a mufei (pinii 1 ºi 4) iar echipamentul poate avea conectații pinii de pe cealaltã parte a mufei (pinii 3 ºi 5).

Recomandarea mea este sã faci conexiuni scurte între pinii 1 ºi 3, ºi respectiv între 4 ºi 5, aºa cum am marcat în figurã (colorat cu albastru).

Dacã vrei sã fie obți un cablu complet monofonic conectezi între ei cei patru pini de semnal (1, 3, 4, 5), dar asta doar în cazul în care conexiunea de mai sus face sã auzi semnal doar într-unul din canalele echipamentului stereo.

post-6630-1243751805_thumb.jpg

Edited by mirceab
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.