www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutor


fantoma20
 Share

Recommended Posts

sal, am o chitara care e foarte veche si are nevoe de niste reparatii, primu lucru am dat vopseaua jos de pe ea si vreau sa o vopsesc, al doilea lucru tastiera are cateva bare tocita si vreau sa o inlocuiesc cu totu, vreau sa fac alta si am nevoe de bare daca ma poate ajuta cineva cu un link de unde pot cumpara ,si sa aiba si bari tremolo multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest withefish
sal, am o chitara care e foarte veche si are nevoe de niste reparatii, primu lucru am dat vopseaua jos de pe ea si vreau sa o vopsesc, al doilea lucru tastiera are cateva bare tocita si vreau sa o inlocuiesc cu totu, vreau sa fac alta si am nevoe de bare daca ma poate ajuta cineva cu un link de unde pot cumpara ,si sa aiba si bari tremolo multumesc.

 

 

Eu tocmai vopsesc un grif de BC Rich si folosesc un tub de spray vopsea culoare neagra si unul de lac transparent;deci asta e realizabil.

In rest, sa inlocuiesti "tastiera cu totul" cred ca e destul de greu de facut,poti sa distrugi griful!

Eu am incercat acum mult timp sa schimb tastele la o chitara si mai rau am distrus-o!

Oricum,succes!

Link to comment
Share on other sites

tastele vechi se scot cu o scula speciala, sau bagi cleshtele si tragi de ele (cu rezultate neprevizibile)

tastele noi se introduc in fante cu o masina speciala

tastiera este lipita peste grif si peste gaura trussrod. in principiu se dezlipește la cald, se lipeste una noua si abia apoi se pun tastele.

pentru scule si cam cum se face: stewmac.com

 

ps. daca nu ai experienta solida in lucru manual cu diverse scule, du-te cu chitara la un lutier.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.