www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Chitara Este Asta?


 Share

Recommended Posts

salutare....as vrea sa-mi cumpar o chitara noua (nu neaparat noua) si sunetul acesta imi place tare mult...pe distors suna foarte bine. E acel sunet de chitara pe care-l auzim adesea la muzica dintre '70-'80.

 

Va rog mult care stiti, sa-mi spuneti cam ce chitara, ce model este asta...aici aveti doua linkuri care sper sa fie utile.

multumesc mult...stima

 

http://www.youtube.com/watch?v=0VG2e0z0h4I acea alba :X

nu stiu daca e aceeasi chitara (voi sa-mi spuneti) dar si asta suna foarte frumos, pentru mine cel putin http://www.youtube.com/watch?v=N4CWFECQh-s

Link to comment
Share on other sites

Hollowbody-urile sunt foarte incomode, mai ales pentru un incepator (presupun evident). Iar daca nu ai un amp bun pe lampi nu obtii tonul ala mellow/jazzy, well, nu pe ala pe care ti-l doresti tu. Daca nu crezi ca te-ar deranja greutate sau marimea, go for it, dar sa ai si alte scule bune.

 

Ca alternative ieftine, poti sa iti iei ori de la Vintage (firma) modelul hollowbody (incercat suna ... ok spre frumos, dozele insa ar trebuie schimbate), Epiphone aveau modelul Sdot sau cum se mai cheama. Ca alternativa si mai ieftina poti sa-ti iei un un strat-like guitar.

 

Hope it helped

Link to comment
Share on other sites

Daca nu crezi ca te-ar deranja greutate sau marimea, go for it, dar sa ai si alte scule bune.

 

Greutatea unui hollowbody normal este MULT mai mica decat o chitara solidbody...chiar daca corpul este mai mare, este construit din foite foarte subtiri de lemn, constructie asemanatoare cu cea de la chitarile acustice...Deci din punct de vedere al greutatii este mult mai comoda decat un solidbody...si , si ca dimensiune mie mi se par foarte comode, dar asta depinde deja de statura fiecaruia.

Link to comment
Share on other sites

eu zic sa mergi pe mana epiphone la raportul calitate-pret.chitarele sunt f faine insa ar fi interesant sa poti proba,ca sa nu trebuiasca sa trimiti inapoi daca le iei online din afara(probleme nu ar fi,insa trece o gramada de timp din momentul in care platesti pana canti pe ea).toata seria hollow-body este faina.mie unu mi se par si cele mai faine chitare de la epiphone,chiar mai tari decat les paul-urile.de sunat suna ca la andries,el detine o chitara hollow-body de la epiphone,chitara afisata de mai multe ori in public pe la concerte!!

insa,decizia este in totalitate numai a ta,privind firma,modelul si calitatea(btw am vazut la mc music un ibanez hollow suuuuper fain:) )

Link to comment
Share on other sites

e un semi-hollow in clip.. suna diferit decat un full hollow si e suficient de subtire pentru a nu fi incomod.

 

ag-ul meu e gros si suna mai bass si mai inchis. am vazut multe clipuri pe net si mi se pare ca ibanezurile sunt mai misto decat epiurile pe modelele ieftine. poate ca nu este 100% relevant un clip pe tube dar mergeti la mc si incercati si daca vi se par 'lipsite de caracter' luati-va altceva.

 

"Iar daca nu ai un amp bun pe lampi nu obtii tonul ala mellow/jazzy" .. toti traim cu aproximatii. :)

Link to comment
Share on other sites

ok then, thanx a lot!! nu cred ca o sa-mi permit un amp pe lampi (deocamdata) dar dupa cum zicea @gadjo, sper sa nu fie nevoie de unul pentru ca sa obtin acel ton frumos (dulce, zic eu :)). datorita ajutorul vostru, o sa incep seria de cautari pentru un hollow sau semi-hollow cat mai convenabil ca sunet-pret. multumesc inca o data tuturor :)

Link to comment
Share on other sites

in principiu, cele hollow au o problema de feedback, care a fost in mare parte eliminata la semi-hollow prin pastrarea sau introducerea (in functie de modalitatea de constructie) unui block de sustein transversal pe mijlocul corpului. de altfel, chitarele semi-hollow au reprezentat un pas inainte in modul de constructie.

alta diferenta majora este bridge-ul, care la cele semi-hollow este, in multe cazuri, ca la cele solid body. asta aduce avantajul unui setup bun, facut relativ usor. din cate am citit (pentru ca de cantat nu am cantat pe asa ceva), cele care au sistemul "lung" de prindere a corzilor catre partea din spate a chitarei, au si ele probleme de feedback pe capatul de coarda - despre asta stie mai multe karpi.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.