www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Hagstrom Ultra Swede Sl2


blues_serghey
 Share

Recommended Posts

Nume chitara: Hagstrom Ultra Swede

Mini intro :)

 

Firma originara din Suedia.Productia este mutata in China (din 2003 de cand campania a inceput sa fabrice din nou chitari), dar la standarde de calitate deosebita. Un fapt de remarcat la acasta companie este ca toate componentele sunt facute in-House, neavand componente "straine".

 

Face parte din familia de chitare electrice Ultralux, principala caracteristica a acestora fiind griful foarte subtire, finisaje de o calitate deosebita si trussrod-ul in forma de H, intalnit doar la chitarile Hagstrom.

Model 2008, China, serie M07030023 (daca intereseaza pe cineva )

 

Pret:

Aici e partea frumoasa. Chitara a fost cumparata din SUA, prin intermediul internetului. Chitara plus transportul au costat 370$, prin noiembrie 2008. Chitara se vinde pe Thomann cu aprox 400 euro si in Romania ajunge la 450 euro fara probleme. Am cumparat-o mai ieftin deoarece a fost catalogata drept B-stock (defect de fabricatie), si anume o usoare decolorare a finish-ului la imbinarea grif-corp. Drept urmare a rezultat o reducere de 50% din pret :D Usoara decolorare se poate observa intr-una din foografiile atasate.

 

Caracteristici:

-Body - Basswood Body with Flamed Maple Top / corp tei american si top din lemn de artar. Sustain superb.

-Neck - UltraLux Maple Set Neck / Grif din lemn de artar, subtire 18-19mm cu truss rod in forma de H :D (vedeti fotografia in sectiune pentru o lamurire completa). Este singura companie din lume care produce astfel de trussrod-uri (nu au vandut licenta), drept urmare grifurile sunt foarte subtiri si aproape imposibil de deformat(rasucit). Este un grif "rapid"

 

-Fingerboard - Fretboard with Abalone and Pearl Shell Inlays/ tastiera dintr-un compus foarte lucios,"alunecos" si durabil , excelent pentru bend-uri. Este o combinatie de lemne tratate, specifice acestui tip de tastiere. Prezinta inlay-uri cu aspenct de perla in diferite culori. Scara 24.75”, 22 taste.

 

-Doze - 2x Hagstrom Custom 58 Humbuckers . Sound "cald", LP style. Selector 3 pozitii (Neck, Bridge si Neck+Bridge). Selector de tipul coil-tap (schimba din single coil in humbucker si viceversa :) )

 

-Potentiometre - 1x Volum / 1x Ton

-Culoare - Golden Eagle (see pics for details)

 

Cum suna / Cum se comporta:

Are un sunet cald, de genul gibson Les Paul (am comparat-u cu Gibson LP Studio si Epiphone copie LP, nu mai stiu ce model, de la Muzikia, Timisoara). Doze GHS Boomers 0.9. Este versatila deoarece se pot crea diferite tonuri cu ajutorul dozelor de tip split si a celor 3 pozitii a selectorului de doza. O folosesc pe un amplificator H&K de 15W DFX blue. Suna genial pe clean si pe distors doza din bridge are mai multe c**ie! Are un neck foarte comod, subtire si spre surprinderea mea, mult mai "alunecos" decat la Gibson si Epi. inainte am avut o chitara WashburX10 si diferenta intre cele doua este enorma, mai ales la sound. Este o chitara pentru Blues si classic Rock (parerea mea).

 

Parti Bune: Pretul-370$ (chiar si 400 de euro mi se pare putin pentru calitatea pe care o primesti), finish-ul impecabil, griful extrem de comod (18 mm la head), componente fobricate in totalitate in-house, sound cald de blues si sustain foarte bun intretinut de bridge-ul fix. usurinta de a face setup-ul, accesul usor la toate reglajele chitarii.

 

Parti rele: capul cheitelor si al potentiometrelor este din plastic, imitatie metal cromat. In rest, nici o plangere :)

 

Impresie generala: I`m impressed ;)

Nota: daca Gibson LP ar primi 10 , atunci Hagstrom Ultra Swede, merita un 9 din partea mea !!

 

 

Pentru alte inforamatii exista PM. Se poate incerca pentru curiosi (Timisoara)

link catre pagina producatorului : http://www.hagstromguitars.com/Ultra_Swede.html

 

Thanks pentru rabdarea de a citi !

:D

post-4969-1240063539_thumb.jpg

post-4969-1240063548_thumb.jpg

post-4969-1240063555_thumb.jpg

post-4969-1240063561_thumb.jpg

post-4969-1240063569_thumb.jpg

post-4969-1240063575_thumb.jpg

post-4969-1240063580_thumb.jpg

post-4969-1240063587_thumb.jpg

post-4969-1240063593_thumb.jpg

post-4969-1240063601_thumb.jpg

post-4969-1240063608_thumb.jpg

post-4969-1240063615_thumb.jpg

post-4969-1240063625_thumb.jpg

post-4969-1240063636_thumb.jpg

post-4969-1240066678_thumb.jpg

Edited by blues_serghey
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest JeeFo

ai mare girja cum o acordezi...

 

eu am aflat ca au capatul cheitelor din plastic dupa ce am rupt una :-l (am un ibanez)..as fi avut si eu mai multa grija daca stiam :)...si mai am una crapata rau..care trebuie sa o schimb saptamana asta care vine :)...

 

P.S.: am chitara luata cam de 8 luni (noua)

Edited by JeeFo
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.