www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Reghin - Apollo Double Six


Guest Montatorul
 Share

Recommended Posts

Guest Montatorul

salut. inca nu am ajuns la stadiul de "noob", deocamdata ma chinui undeva pe la "dummie" - asa ca ma chinui sa inteleg tot ce se intampla cu o chitara. m-am hotarat de vreo 3 zile sa incerc sa invat sa zdrangan, asa ca am luat o chitara de la cumnatul meu - e un apollo double six de la reghin. probabil e mai batrana decat mine (si eu mai am putin si fac 30 :) ) si isi arata cu generozitate varsta. e adevarat ca nu ma deranjeaza prea mult pt ca oricum nu stiu ce sa fac cu ea. am gasit pe un site un program de acordat chitara - AP Tuner, care mi-a aratat ca poate suna chiarbinisor, dar care m-a ajutat sa si rup o corda. acum vine si prima problema. de care corzi sa imi cumpar? am inteles ca cele metalice sunt mai ok. dar ce grosime mi-ar trebui? si cam ce firma sa caut? oricum ce sunet scoate inca nu realizez prea bine, asa ca ma intereseaza ceva pe care sa imi fie mai usor sa invat. deocamdata nu vreau sa ii pun corzi double six, macar sa invat eu ce sa fac cu cele normale :).

de invatat incerc sa invat de pe http://cursuridechitara.blogspot.com/ , loc unde am descoperit si acest forum. daca stiti cumva alte site-uri sau programe (am auzit ca exista si asa ceva) care sa ma ajute sa pricep in ce directie trebuie sa zdrangan mi-ar fi de mare ajutor.

multumesc.

Edited by Montatorul
Link to comment
Share on other sites

cred ca ai putea de asemenea sa incerci nishte corzi de nylon, pentru inceput; nu au sunetul asha cristalin dar isi fac treaba; merge si de metal, oricum(desi tind sa cred ca cele de nylon tin mai mult timp) - depinde ce preferi: sunet de nylon in favoarea intretinerii in timp-;

Eu sunt de "D'Addario" ; poti sa incerci ori :

- de nylon : D'Addario Pro Arte, classical guitar (eu am un set, scrie EJ45 Normal tension Silverplated Wound, Clear Nylon (adica basii sunt silverplated, iar acutele nylon)

- de metal: D'Addario Acoustic guitar (vezi si tu mai multe detalii; eu zic ca grosimea ar fi bine, sa fie : 0.09 ; iar daca vrei mai subtiri, incearca de 0.08 - desi nu am cantat pe corzi pentru acustica asha de subtiri; vreau sa spun, nici nu am vazut ... ); totusi, ramai la 0.09, consider eu-

 

Nu zic ca ar fi D'Addario epicitatea corzilor; dar sunt bune, suna bine, si nu au un pret exagerat;

 

Mai multe tutoriale, gasesti si la noi pe site (si acorduri pt. inceput, mai multe)

Priveste pe aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?showforum=67

 

iar cand mai ai intrebari exacte, mai fa un topic, si iti raspundem :)

(app, daca corzile sunt prea tari, acordeaza chitara mai jos ... mai vb si despre asta )

Uite si id-u meu:

andu_metallica

 

ciao :)

Link to comment
Share on other sites

incearca niste corzi de metal de .010 - .011 pt inceput. d'addario sunt cinstite pe toata gama din ce am observat.

 

nu forta cu corzi de double six ca nu stii cat de solid este gatul sau bridgeul si s-ar putea sa ai surprize. am si eu 2 reghinuri pe care am incercat sa pun 12 corzi si acum imi pare rau :)

 

daca iti place chitara si ai timp de zdranganit intr-un final o sa vrei sa cumperi o chitara mai comoda.. in orice caz, enjoy!

 

btw, poti pune o poza cu chitara ?

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Guest Montatorul

mersi mult pt ajutor. inca o intrebare asta de care chitara e? acustica sau clasica? pozele o sa le pun maine cu siguranta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
cred ca ai putea de asemenea sa incerci nishte corzi de nylon, pentru inceput; nu au sunetul asha cristalin dar isi fac treaba; merge si de metal, oricum(desi tind sa cred ca cele de nylon tin mai mult timp) - depinde ce preferi: sunet de nylon in favoarea intretinerii in timp-;

Eu sunt de "D'Addario" ; poti sa incerci ori :

- de nylon : D'Addario Pro Arte, classical guitar (eu am un set, scrie EJ45 Normal tension Silverplated Wound, Clear Nylon (adica basii sunt silverplated, iar acutele nylon)

- de metal: D'Addario Acoustic guitar (vezi si tu mai multe detalii; eu zic ca grosimea ar fi bine, sa fie : 0.09 ; iar daca vrei mai subtiri, incearca de 0.08 - desi nu am cantat pe corzi pentru acustica asha de subtiri; vreau sa spun, nici nu am vazut ... ); totusi, ramai la 0.09, consider eu-

 

Nu zic ca ar fi D'Addario epicitatea corzilor; dar sunt bune, suna bine, si nu au un pret exagerat;

 

Mai multe tutoriale, gasesti si la noi pe site (si acorduri pt. inceput, mai multe)

Priveste pe aici:

http://forums.rgc.ro/index.php?showforum=67

 

iar cand mai ai intrebari exacte, mai fa un topic, si iti raspundem :)

(app, daca corzile sunt prea tari, acordeaza chitara mai jos ... mai vb si despre asta )

Uite si id-u meu:

andu_metallica

 

ciao :)

 

 

apolo este acustica ..... asa ca nylon pe ea nu prea merge ....... poate la altele, doublesix de hora este pe metal , no ofense

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.