www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Schimbare Fretboard Pe Un Bass In 5


Guest Iordache Alin
 Share

Recommended Posts

Guest Iordache Alin

am cautat si totusi nu am reusit sa gasesc ceva concret, pe mine de fapt ce ma intereseaza, am un bass in 5 corzi cu freturi si am auzit ca cea mai naturala masura de a-l face fretless este sa ii schimb fingerboard-ul,(deoarece bassul in sine este foarte tare si culmea e ca seria asta nu exista fretless nici un model, si am cautat destul de mult) ma intereseaza cine face asa ceva eventual si niste numere de telefon ....multumesc anticipat

Edited by Iordache Alin
Link to comment
Share on other sites

am cautat si totusi nu am reusit sa gasesc ceva concret, pe mine de fapt ce ma intereseaza, am un bass in 5 corzi cu freturi si am auzit ca cea mai naturala masura de a-l face fretless este sa ii schimb fingerboard-ul,(deoarece bassul in sine este foarte tare si culmea e ca seria asta nu exista fretless nici un model, si am cautat destul de mult) ma intereseaza cine face asa ceva eventual si niste numere de telefon ....multumesc anticipat

 

Cea mai naturala masura de a-l face fretless este sa-i scoti tastele (fret-urile) in nici un caza fretboardul.

Cu un cleste bine ascutit si un fier de incalzit (letcon) faci operatiunea in 10 minute.

Dupa aceea refinisezi si eventual astupi taieturile cu un chit de lemn.

 

Dar mai intai citeste instructiuni - gasesti pe net.

Link to comment
Share on other sites

Guest Iordache Alin

chestia e ca am citit pe niste forumuri, si tipii ziceau ca e mai bine sa schimbi fingerboardul cu totu, decat sa-l defretuiesti pentru ca dupa defretuire si cantare, exista posibilitatea tocitul grigului chiar sa fie exact pe freturi as it used to do, si vroiam sa-mi iau un fingerboard din "ebonol".....si sa ma duk la un lutier( eventual daca stie cineva vreun numar de telefon de la vreun lutier sa-mi dea si mie ar fi supermijto) care sa imi zica, bai baiatule se poate fara sa degradezi griffu, sau nu se poate...

chiar daca e very folosita treaba cu defretuitul, dar na, parca nu-mi vine.....nush, dar oricum, cine are numarul vreunui lutier, poa sa fie un fel de adunare asa, pentru cine vrea pe viitor un lutier, ca dupa ce ma interesez daca se poate sau nu, sau cat de sigur e sau nu, las aici pareri si toate cele...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.