www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Cum Vi S-ar Parea Ideea De Un G3 Sau Chiar Un G5 Local?


Dark_star
 Share

Recommended Posts

Sunt de acord ca nu avem guitar gods in Romania. Dar cei care ies in evidenta sunt remarcabili. Cred totusi ca daca oamenii amintiti mai sus ar fi trait in state, ar fi fost mult mai apreciati.

Oricum, marea problema nu o reprezinta ei. Sunt buni si ar putea face fata unui astfel de show gen G3 sau Guitar Wars.Faza e ca daca se organizeaza asa ceva, nu cred ca vor umple Sala Palatului. Daca la Vai nu a fost plina, ce sa mai zic si la altii....

Din pacate nu cred ca ei trebuiesc blamati. Daca nu se cere asa ceva...

La urma urmei te dezvolti cat iti permite mediul in care te misti.

Link to comment
Share on other sites

Aicea avem doua ramurele.Pe una stau(stam)chitaristii carea sunt(em) mai cunoscuti,si dupa unii nu cantam deodata ca Eric Johnson sau ca Vai,pentru simplul motiv ca suntem puturosi,iar pe cealalta ramurea sta un concert la Polivalenta care nu se umple,vai,de platitori

Ca sa va linistesc,G3 nu umple sali de dimensiunea Polivalentei,nicaieri in Europa,doar in State,si acolo f rar,asemenea concerte umplu salile doar in Japonia

Exista cateva(nu multe) albume de chitara instrumentale in Romania,unul este al lui Adi Ordean,iar Nicu Patoi are vreo doua,pe a lui Adi Manolovici nu le-am numarat,dar in nici un caz nu trebuie ignorata munca lui,si Eugen Mihaescu are un album bun...cam astea le stiu.Mai usor cu insultele,baieti

Link to comment
Share on other sites

In primul rand, trebuie sa recunosc ca inca nu cunosc muzica tuturor celor mai sus mentionati si in general, desi imi place muzica al naibii de mult, nu sunt o cunoscatoare.

Da, este adevarat ca stiu putine, insa ceea ce am avut ocazia si sansa sa ascult este absolut demential, iar ideea de un G3, G5 sau orice altceva este grozava si as vrea cu siguranta sa vad un asemenea eveniment organizat la noi. Avem cu ce ne mandri, in Romania din nefericire, insa nu reusesti sa iti castigi existenta numai din arta (si aici nu vorbesc doar de muzica), pentru ca cei care traiesc din/prin arta nu sunt apreciati, iar ceea ce fac, este mai mult pentru ei insisi. Da sunt lenesi, dar nici noi nu stim sa ii apreciem asa ca de ce ii mai aratati cu degetul, vina este si a noastra. Cand marea majoritate a generatiei actuale este interesata de manele si nu da doi lei pe muzica veche cu tot ce a reprezentat ea, la ce bun sunt toate eforturile pe care vreti si incercati sa le faceti????? Din nefericire nu cred ca exista remediu pentru ceea ce se intampla acum in Romania si multe vor fi uitate si multi nu se vor mai ridica sa creeze si sa arate lumiii ce pot, pentru ca nu au cui, cel putin nu in Romania.

Imi pare rau pentru doza de pesimism, dar eu asta gandesc, nu pot sa fiu increzatoare in viitor cand vad atata dezinteres si ignoranta peste tot, sunt prea putini cei care vor si stiu si pot sa vada, sa inteleaga ceea ce vreti voi, nu stiu cat de mult mai contam sau pentru cine, inafara de noi. Suntem o "rasa" pe cale de disparitie, din punctul meu de vedere, regret ca spun asta, dar asta simt.

As vrea sa vad asemenea evenimente, dar sunt curioasa cati vor veni? cati altii mai vor? pe 10 RON nu vin artistii pentru ca nu se merita, dar mai bine zis pe 10 RON nu ii meritam noi, e batjocura, noi ar trebui sa le cersim lor nu viceversa . . .

 

Cand / daca se intampla asa ceva count me in, anyway.

 

O zi grozava tuturor, bye for now.

Edited by sihaya
Link to comment
Share on other sites

Bai ce rai sunteti!! CHiar nu ma asteptam!!!!

Bai oamenilor ... chitaristii=artisti=OAMENI

Fiecare are ceva de spus in felul lui...ai rabdare, iti place si poti intelege cam ceea ce vrea el sa spune-in cazul nostru prin muzica- BIne nu..... C'est la vie .....

Asta nu inseamna ca una doua etichetam pe care cum apucam..... si de multe ori in necunostinta de cauza...

Link to comment
Share on other sites

Nu mai bine ar fi sa facem un ®g©3, cu arosulescu, leo2pop si mario_d? Ar aduna vreo 2-3 sute de forumisti cu siguranta! :o

 

:):):):(B);):o;);):o

 

Jules: din regulament: Postarea de mesaje monosilabice (da, nu, lol, etc) nu este incurajata. E de preferat ca mesajul dvs sa aduca un plus de valoare / utilitate forumului.

Edited by Jules
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.