www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Conectare La Calculator


Guest Noxified
 Share

Recommended Posts

Guest Noxified

Imi puteti zice si mie va rog exact ce programe sunt necesare sa`mi conectez chitara la calculator,ceva efecte,tin sa precizez ca am chitara electira si cablu cu adaptor pentru placa de sunat,line in.Clean se aude,dar voiam si cu ceva efecte,sa reproduc ceva de la metallica.In fiine.Citisem pe forum de ceva`n genu, Rig guitar.Dar acela trebuie conectata chitara pe usb.Si nu am adaptor.Ceva sfaturi?

Link to comment
Share on other sites

Guitar Rig, Amplitube si care or mai fi (cauta pe net) nu necesita usb. Softurile astea prelucreaza sunetul din intrarea de linie/microfon.

Problema este ca daca nu ai drivere ASIO calumea s-ar putea sa auzi cu o oarecare intarziere si atunci cantatul devine o experienta neplacuta.

 

Eu zic sa faci asa:

 

1. Cauti un soft de chitara.. vezi ca cele 2 numite de mine sunt pe bani deci... http://www.kvraudio.com/get.php?mode=resul...=f&q=guitar sau google sau..

2. Cauti cele mai noi drivere pt placa de sunet (daca e Creative ai probabil ceva ASIO p'acolo, daca e Realtek mai greu), incerci si Asio4all de aici http://www.asio4all.com/

3. Conectezi chitara la intrarea de microfon (sau line in, vezi care se aude mai bine)

4. Daca nu esti multumit/a de rezultat si vrei sa te tii de chitara cumperi un amp mic cu simulari digitale gen roland cube/vox ad-xl

Edited by gadjo
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei efecte gen Metallica, e mai greu in situatia ta :)

Adik, shtiu ca Giutar Rig scoate nishte tonuri frumoase pentru clean, dar pentru distors nu e prea genial;

 

Nu ai nici macar un amp cu drive ?

Daca ai asha ceva, pui un microfon in fata difuzorului, faci setarile ca lumea, si va merge foarte bine;

 

Poti daca ai sprijin financiar, sa iti cumperi un multiefect digital, pentru inregistrari; nu shtiu, depinde de situatia ta;

 

mai vb pe mess daca vrei :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Noxified

Pai nu am nimica.Nici amp nici proc nici preamplificator,just the guitar and the cables.Si am placa de sunet realtek.:|Deci e un pic complicata faza.Pentru metallica mi`ar trebui in prinipiu un Overdrive din cate am inteles eu.Am sa fac eu rost de programele acelea.Multumesc pentru sfaturi.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mr_ORL

Nu am mai folosit soft de ceva ani, ca nu am mai avut electrica, dar pot sa te indrum spre altceva dragut...

 

Cauta o schema mai simplista de fuzz sau mai stiu eu ce efect, si fugi de cumpara piesele din schema, o placuta de test, si apuca-te de lipit piesaraie.Eu asa am facut, dupa Octavio-ul lu Hendrix, si suna chiar al dracului de bine, iar toata ingineria fara mufaraie si ce-i mai pui tu acolo, e de marimea unui pachet de tigari :)

Nu trebuie sa fii nici expert in electronica, iar daca chiar nu te pricepi, ii poti da o bere unui amic sa iti lipeasca alea 15 piesulete :)

Apoi din distors bagi in line in la placa de sunet, si ai scapat de procesarea in calculator, ba chiar ai un distors analog care suna chiar dragut...Mai instalezi si un Sound Forge sa inregistrezi, daca vrei....Scheme sunt droaie...

Un mic exemplu:

http://www.schematicheaven.com/effects.htm

 

Parerea mea :D Si nici nu costa mult...un amarat de transformator sa ai apoi, si... :)

 

Dezavantajul ar fi ca si la pedala, ca ai doar stilul respectiv pe care canti, doar efect, cu unele modificari de sonorizare.La un soft de calculator ai fel si fel de presetari de la cimpoaie pana la metale grele :D Dar mie unu nu prea-mi plac cum suna...

Edited by Mr_ORL
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.