www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Worlds Biggest Guitar Noob Needs Help S.o.s


Guest FallOutDude
 Share

Recommended Posts

Guest FallOutDude

Salutare,

 

(don't laugh, nu stiu sa cant la chitara)mi-am luat acum 2 zile un Ibanez GSA6 Jumpstart Pack + un tenson chromatic tuner.tot incerc sa acordez chitara dar nu imi prea dau seama cum. cand setez tunerul pe auto, trag de o coarda si imi apar mai multe note(pe manual,am incercat sa setez notele dar nu se misca acu`) + am inteles ca trebuie sa am low E si high E si am gasit un singur E dar 2 F-uri :)) .

va rog frumos, imi pueti explica si mie cum se acorteaza chitara la un tuner ca asta ? dau o bere :)

 

danke

Link to comment
Share on other sites

Coarda cea mai groasa e low E iar coarda cea mai subtire e high E.

Nu ai 2 E-uri ptr. ca nu exista E#, intre E si F este doar un semiton.Iti apar probabil F si F# , F bemol ar fi E-ul.

Tuning-ul standard este EADGBE, de la coarda cea mai groasa spre cea mai subtire.Deci pe coarda cea mai groasa trebuie sa ai E,pe urmatoarea A si asa mai departe.

http://www.guitarforbeginners.com/onlinetuner.html

uite aici un tuner sa-ti faci o parere.

sper ca ti-am fost de folos.

Link to comment
Share on other sites

Guest Hannibal_flo

dap- pune-ti un mic. pe calculator, si in aptuner te prinzi cel mai repede. Programul il gasesti in 1 minut, dai search pe google, e freeware. Eu incercand sa imi acordez chitara cu un tuner mi-am rupt vre-o 3 corzi. Iti urez sa nu ai acelasi succes! bafta la zdranganeala si te asteptam si cu alte intrebari! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.