www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Problema Cu Tremolou


twister
 Share

Recommended Posts

salut. am o problema nasoala la noua chitara care mi.am luat.o, ibanezRG1527 (7string)....nu reusesc sa o acordez. "Floydul" (edge pro7) incerc sa.l reglez cum trebuie (paralel cu corpul) insa tot timpul corzile ori se duc in sus ori in jos, in sferturi de semiton, pe masura ce le acordez pe toate (depinde cat de tare strang sau dau drumul la suruburile in care se tin cele 3 arcuri de la spate).

sunt disperat, ajutati.ma va rog!!!

Link to comment
Share on other sites

salut. am o problema nasoala la noua chitara care mi.am luat.o, ibanezRG1527 (7string)....nu reusesc sa o acordez. "Floydul" (edge pro7) incerc sa.l reglez cum trebuie (paralel cu corpul) insa tot timpul corzile ori se duc in sus ori in jos, in sferturi de semiton, pe masura ce le acordez pe toate (depinde cat de tare strang sau dau drumul la suruburile in care se tin cele 3 arcuri de la spate).

sunt disperat, ajutati.ma va rog!!!

incepi sa acordezi cu cate 2, incepand din centru , de exemplu: G-D, A-B, E-E...etc, sau seturi d cate 2;Asa sigur ti se va echilibra.

Link to comment
Share on other sites

uite aici o chestie faina cu o baterie de 9v

asa faceam si eu...inainte sa-mi cumpar Tremol-no.

acum blochez floydul in pozitia normala...paralel cu corpul chitarii...si fac acordajul. :)

 

 

E valabil doar in cazul in care chitara era corect reglata inainte si corzile pe care le schimbi sunt de acelasi calibru si tip cu cele anterioare. Arcurile trebuie sa traga cu o forta direct proportionala cu cea a corzilor. Altfel, cand scoti bateria s-ar putea ca arcurile sa traga mai tare sistemul pe "spate".

 

cel mai simplu e sa faci reglajele din aproape in aproape

 

E dificil, fiind vorba de un tremolo "suspendat", adica, daca dai jos corzile si scoti arcurile, sistemul cade pe jos, el fiind sprijinit in canturile a doua suruburi si in concluzie e logic ca in momentul in care o coarda trage mai tare, sistemul sa vina in "fata" iar celelalte corzi sa se lase.

 

Cum realizezi ca esti pe drumul bun in actiunea temerara (pentru un neinitiat) in acordarea unei chitare cu floating bridge?

 

Simplu. Daca acordajul nu e nici pe sfert facut (2 corzi) iar celelalte corzi se afla sub intonatia dorita si sistemul e prea pe fata , trebuie sa mai strangi suruburile de la ancora care fixeaza arcurile in corp. Daca celelalte corzi sunt supraintonate, le slabesti pana la nota dorita si vezi ce se intampla. Daca sistemul vine pe "spate" si tu esti cu acordajul corect, slabesti actiunea arcurilor putin. Reacordezi, verifici pozitia bazei sistemului si tot asa pana ajunge sa fie paralela cu corpul.

 

Verifica inainte pozitia suruburilor de la acordul fin. Sa ai suficienta plaja de reglaj in ambele sensuri, pe fiecare coarda.

 

La final verifici actiunea corzilor fata de grif. S-ar putea ca in pozitia corecta a sistemului , ele sa fie ori prea sus ori prea jos. Teoretic , la coarda E6 spatiul 12 trebuie sa fie 1,5 - 2mm distanta de tast iar la E1 spatiul 12 0,8-1mm distanta corzii de tast.

 

Explicatia cea mai simpla: forta de tractiune a corzilor trebuie sa fie egala cu cea a arcurilor, pentru ca sistemul sa stea paralel cu corpul. Partea mai grea e ca tu ai nevoie de o anumita forta in fiecare coarda si sa ajungi la acest rezultat, cu chitara ACORDATA.

In momentul care tragi coarda din cheie mai tare, forta de tractiune a corzilor creste, baza vine in fata, celelalte corzi sunt prinse si ele pe baza si de aici rezulta ca isi schimba nota anterioara cu una mai joasa.

 

Se poate explica in mii de feluri, oricat de buna va fi explicatia, TU cel care incerci sa acordezi un floating bridge,vei avea parte de teste dure in ceea ce priveste limita de rabdare si pastrarea calmului. Dupa ce reusesti operatia de 10 - 15 ori ,vei fi mai matur si mai cumpatat in orice situatie extrema pe care o poti intalni in viata de zi cu zi. Garantat !

 

Bafta!

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.