www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Hollowbody


Mihai_N_
 Share

Recommended Posts

Guest leo2pop

Jazz-Elite-lg.jpg

 

Depinde de chitara [de lemn, de cit de groasa este, etc], Dar in general se aude mai incet.[oarecum e normal, daca te gindesti si la cite fierotanii are pe ea] :)

 

:):):(B);)

Admin. Ajutooor!!!!

Am facut o timpenie cu poza asta, pe care am copiat-o si n-am facut-o mica.

Faceti-o voi, sau taiati-o, Va rog!

Imi pare rau - [e din cauza somnului]

Link to comment
Share on other sites

Guest gnrmarius

In principiu se foloseste cam ca o chitara electrica normala dar are un sunet specific,vezi Joe Perry si multi altii,chiar si romani.Eu personal nu agreez acest gen de chitara,daca se poate numi asa.Detalii la yamaha.com, guild.com,etc.

Cat despre rezonanta,nu cred sa aiba mare chestie,parerea mea!

 

 

Nu prea o sa vezi tu executii cine stie ce pe chitara asta,doar de la impatimiti.

Link to comment
Share on other sites

In principiu se foloseste cam ca o chitara electrica normala dar are un sunet specific,vezi Joe Perry si multi altii,chiar si romani.Eu personal nu agreez acest gen de chitara,daca se poate numi asa.Detalii la yamaha.com, guild.com,etc.

Cat despre rezonanta,nu cred sa aiba mare chestie,parerea mea!

Nu prea o sa vezi tu executii cine stie ce pe chitara asta,doar de la impatimiti.

 

impatimiti de ce? de aer in chitara? sau crezi ca ii asa o chestie trendy sau umbli cu o chitara "big ass" dupa tine pe scena? cutia aia de rezonanta are rolul ei in sunet. de aia e pusa acolo, nu ca sa isi sprijine chitaristu burta pe ea, de aia gibson face ES 335 pana in ziua de azi, de aia exista fender thinline tele. deci daca nu ar fi ("mare chestie"), nu s-ar mai povesti :) . corect? zi tu daca nu-i corect! toate bune :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Mihai_N nu a intrebat decit daca este vreo diferenta intre acustica chitarilor......

Dar daca tot a venit vorba tre'sa va spun ca eu sint un fan al acestor chitari - si ...da, trebuie sa ai una mai intii si apoi sa judeci. Ca si la fete!

Sunetul ei "electric" este putin diferit de al celorlalte, sa le zicem "solidbody". Corzile vibreaza altfel. Nu sint prinse in corp, ci au o prelungire "tailpiece" metalica sau de lemn cu care se prind. Complexul format din corzi si tailpiece este mult mai lung ca la celelalte chitari. Chitara insasi vibreaza cind cinti si sunetul general e afectat. Nu trebuie sa uitam si dozele, aici.

Mi-ar fi greu sa dau o lista cu cintareti care folosesc astfel [sau si astfel] de chitari si care sint si "iuti", dar cred ca exemplul cu Joe nu e cel mai potrivit. Daca sinteti interesati putem continua discutia asta.

In "rock" nu prea se foloseste asa la scara mare si din cauze ergonomice, dar si din cauza feedback-ului,[dar care uneori poate fi exploatat la puteri foarte mici] deoarece nu se pot folosi amplificatoare puternice. Live. Dar in munca de studio sint destul de multi care o folosesc. In general e o chitara iute, deoarece cam cele mai multe au "gitul" scurt [distanta mai mica intre taste]. Este o chitara greu de facut [construit] si fara exceptie cam toate marile firme o construiesc. De asemeni este si cel mai scump fel de chitara electrica.

Trebuie sa stiti ca este un altfel de instrument. De asemeni o puteti asculta si pe unele din inregistrarile mele, in extreme [acolo unde e chitara curata "clean" si acolo unde sint cele mai murdare si distorsionate sunete]

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.