www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Spacing


Guest Superman

Recommended Posts

aha... si cu ce este influentat sunetul?

 

nu cred ca sunetul este influentat, pana la urma constructia dozei este la fel (dpdv al magnetzilor si al nr de infasurari)

spacingul la trembucker este mai mare deoarece coarda trebuie sa treaca chiar pe deasupra magnetului (mai bine zis al mijlocului magnetului)

daca ai chitara cu floyd sau tremolo, si ai pune o doza cu spacing normal o sa observi ca mi-urile nu trec chiar pe centrul magnetului o sa fie putzin off-center :)

Edited by Les7
Link to comment
Share on other sites

Nu e o chestie numai de esteticã. Distanța dintre corzi diferã în funcție de construcția chitarei (chitare gen Fender cu trem - F-spaced = distanța între corzi mai mare; chitare gen Gibson cu bridge fix - regular spaced, distanța între corzi mai micã), iar dozele trebuie sã ținã cont de aceastã distanțã, altfel corzile nu se vor alinia cu polii magneților și se întâmplã ceea ce zice @vektor.

Uite cum aratã un humbucker "regular spaced" pe o chitarã F-spaced (Fender spaced):

 

cycloneJBbridge.jpg

 

 

Vezi definițiile "trembucker" la SD și "F-Spacing" la Di Marzio. Pe site-ul DiMarzio se explicã mai pe larg problema.

http://www.seymourduncan.com/support/glossary/

http://www.dimarzio.com/site/#/faq/

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

multumesc foarte ajutator :)

 

deci sa inteleg ca pentru o chitara cu floyd rose trebuie pusa o doza Trembucker(in bridge), recomandat si in neck(DiMarzio) dar sunt unele modele de doze care nu au varianta trembucker exemplu SD SH2n si totusi e folosita :) deci presupun ca nu este nici o problema.

 

sincer niciodata nu m-am intrebat asta nu stiam care e diferenta :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.