www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Probleme Cu Delay-ul La G-major Tc Electronic


Guest Lucian78
 Share

Recommended Posts

Guest Lucian78

Salut la toata lumea!

 

Am cumparat recent un G-Major de la TC Electronic si se pare ca am ceva probleme cu setarea Delay-ului. 

 

Pentru cine a lucrat cu asa ceva, daca fixez Delay-ul la mai mult de 4% se aud niste pacaituri, ca un scurt-circuit. 

 

Am incercat sa setez ceva parametri din Treshold si Release, dar nu se schimba nimic. 

 

Va sunt recunoscator daca ma puteti ajuta cu vreun sfat!

 

Multumesc!

 

Tuturor o zi buna!

Link to comment
Share on other sites

Guest Lucian78
Spune-ne si care e restul setup-ului.

Am incercat cu mai multe setari din G-Major... spre exemplu cu reverb 15% si chorus 20%... zgomotul de la Delay e acelasi!

Link to comment
Share on other sites

Guest Lucian78
Care sint restul sculelor? Cum il conectezi?

 

Eu l-am montat direct pe amplificator (Peavey 100 watt), fara nimic altceva. Folosesc chitara conectata cu jack mono in procesor TC Electronic, iar din procesor ies stereo. 

 

Am raspuns mai devreme in legatura cu setarile G-Major, pentru ca m-am gandit ca e posibil ca zgomotul sa vina de la un Chorus prea mare...sau un alt parametru setat in proportie mai mare.

Edited by Lucian78
Link to comment
Share on other sites

Eu l-am montat direct pe amplificator (Peavey 100 watt), fara nimic altceva. Folosesc chitara conectata cu jack mono in procesor TC Electronic, iar din procesor ies stereo. 

 

Am raspuns mai devreme in legatura cu setarile G-Major, pentru ca m-am gandit ca e posibil ca zgomotul sa vina de la un Chorus prea mare...sau un alt parametru setat in proportie mai mare.

trebe sa-l bagi la fx loop ca sa sune ok, nu la input-ul amplificatorului...in cazul in care ai facut deja asta, nu-mi dau seama care ie buba, decat sa fie busit GMajoru ceea ce ar fi cam aiurea

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

Ce spui tu suna a clipping digital intern. Oricum in mod cert nu asa trebuie conectat, ci cum a spus colegul Ilun. Nu e exclus sa fie un parametru aiurea care sa duca la acest clipping. Pe preseturile "factory" face la fel?

GMajoru ala suna ok indiferent cum il setezi ...ma rog, fara abuzuri gen mix si feedback la delay date in blana si cantat 1000note pe secunda...asa ca problema clar e la modu cum ie conectat la amp :)

Link to comment
Share on other sites

mda, am avut si eu asa ceva, CLAR, clipping, trebuie bagat prin send si return daca nu vrei sa faca un overload, daca il bagi direct in in, toate efectele o sa fie alterate una cu alta. in plus reglasa input de intrare de la gmajor si sa nu exagerezi cu DOSAJ la efecte.

Oricum mai bine intreaba pe karpi. Eu personal nam avut probleme cu el, dimpotriva , este o scula raport calitate pretz foarte bun. numai bine

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.