www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

29 Ian 8.30 Club Control White Ash Si Oaia Neagra


apocalipsa

Recommended Posts

Cateva impresii de la concertul de aseara:

 

 

Activitatea trupei White Ash imi este cunoscuta din clipurile video postate pe siteurile de Internet, insa nimic din ceea ce am vazut nu pot sa zic ca m-a impresionat in mod deosebit. Impresia asupra trupei mi s-a schimbat ieri seara dupa ce am ajuns la concertul pe care formatia l-a sustinut in clubul bucurestean Control. Atitudinea lui Dan pe scena imi aduce aminte de Ian Astbury in periada Southern Death Cult / Death Cult. La crearea acestei imagini au contribuit probabil si influentele wave ce se regasesc in piesele trupei. White Ash este o trupa de rock, cu o solistica nu foarte complexa insa bine ritmata. Basitul a fost mai retinut pe scena, preferand a se concentreze asupra partiturii de bas, iar tobarul, desi nu a dat semne de timiditate, a reusit cu succes sa nu iasa cu nimic in evidenta, lasand totodata impresia unui lucru bine facut. Probabil rolul de entertainment ii revine in totalitate lui Dan, cel care pe durata concertului de 40 de minute a agitat stativul microfonului in aer, a comunicat cu publicul (se putea mai bine la acest capitol) si chiar a pus mana pe chitara, mai mult pentru a intimida decat de a canta. Publicul a dat dovada de tipica comoditate si a preferat sa apara in slow motion, desi concertul a inceput cu o jumatate de ora mai tarziu decat a fost anuntat initial, sau sa atarne la mese prin bar. Si totusi cei care au fost prezenti in prima linie au fost entuziasti, cerandu-le celor de la White Ash un bis, onorat cu promptitudine de catre acestia. Per total un recital bun, cu o trupa ce da dovada de seriozitate, incercand sa dea cat mai mult atunci cand se afla pe scena.

 

Desi nu cunosteam mai nimic despre capul de afis din aceasta seara, prestatia celor de la Oaia Neagra m-a dezamagit. Chitaristul a urcat pe scena usor "relaxat", prestanta lui suferind pe alocuri de prea multa "relaxare" (a se citi gafe). Vocalul formatiei a parut destul de blazat, de parca ar fi fortat sa cante in aceasta seara. Comunicarea cu publicul a fost foarte limitata (la acest capitol a fost suplinit de chitarist), la fel si prestatia sa vocala. Mi-a placut in schimb sectia ritmica ce a functionat inchegat, fara poticneli. Am fost surprins sa vad ca tobarul a terminat concertul cu aceiasi pereche de bete cu care a inceput, avand in vedere ca insista sa bata cu rama. Insa adevaratul show a fost in sala, acolo unde se aflau prietenii trupei: in timpul pauzelor dintre piese acestia au comunicat cu muzicienii intr-un mod foarte familiar, prelugind trecerea de la o piesa la alta pana la agonie (a mea, bineinteles), au dansat tot timpul si au stiut sa se simta bine. Muzical, Oaia Neagra pare sa mearga pe calea deschisa de trupe precum The Pixels sau Amsterdams. Nu spun ca trupa nu are o identitate proprie sau ca nu da dovada de originalitate, insa nu reuseste sa scoata in evidenta aceste aspecte.

 

Concertul celor doua trupe a beneficiat de o sonorizare decenta, adecvata spatiului clubului. Sper ca la urmatoarea revedere impresiile pe care le voi relata sa fie pe un trend pozitiv ascendent.

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.